Судове рішення #15189230

 2-а-74/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.01.2011

Подільський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді                  Захарчук С.С.

при секретарі -                           Заславець О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними, зобов’язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними, зобов’язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії.

Зазначала, що вона є постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС та віднесена до 4 категорії.

Має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розрахунку 15 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати.

Посилаючись на те, що розміри призначених і виплачуваних їй зазначених виплат не відповідають розмірам, встановленим зазначеним Законом, що Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області відмовилося привести їх у відповідність з вимогами Закону, позивач просила визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 1 липня 2010 року з послідуючим перерахунком та виплатою.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що виплата додаткової пенсії та доплати до пенсії позивачу проводиться відповідно до вимог чинного законодавства на підставі норм відповідних постанов Кабінету Міністрів України.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази у справі, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Відносини, що склалися між позивачем та відповідачем є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту норм КАС України.

Судом установлено, що ОСОБА_1 є постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС та віднесена до 4 категорії (а.с. 10), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон).

Враховуючи те, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, вона наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема, право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та доплату до пенсії у відповідному розмірі.

Статтею 49 Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Закону конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

Статтею 39 Закону передбачена доплата до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконним актами при вирішенні цього спору слід виходити з того, що при нарахуванні додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та доплати до пенсії необхідно застосовувати Закон, а дія інших нормативно-правових актів може застосовуватись лише в частині, що не суперечить цьому Закону.

Наділивши зазначеною соціальною гарантією осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, держава таким чином взяла на себе публічне зобов’язання забезпечити належний матеріальний рівень цих осіб.

Тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов’язання держави забезпечити соціальний захист осіб, які постраждали і є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 8 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Згідно із ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не уповноважено Кабінет Міністрів України зменшувати конкретні суми компенсацій і допомоги, змінювати розмір допомоги на оздоровлення, встановлений Законом.

Частиною 1 ст. 67 Закону було встановлено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій (передбачених цим Законом) підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року                              № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується із позицією позивачки щодо порушення її права на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розрахунку 15 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону та доплату до пенсії, виходячи з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати, відповідно до ст. 39 Закону.

Виходячи з наведеного, дії відповідача по нарахуванню позивачці зазначених виплат на підставі норм постанов Кабінету Міністрів України, а не Закону є протиправними.

Щодо вимог позивачки про зобов’язання відповідачів перераховувати та виплачувати вказані кошти у подальшому, суд зазначає, що згідно статті 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, у даному випадку у разі порушення права, свобод чи інтересів позивача у нього виникає право звернення до суду, а вимоги щодо зобов'язання вчинити певні дії на майбутнє, не можуть бути предметом розгляду в суді.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню частково.

Позивач, як особа, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, звільнений від сплати судових витрат.

Керуючись ст. ст. 3, 8, 21, 64, 75, 92 Конституції України, ст. ст. 39, 49, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 2, 71, 72, 86, 94, 99, 100, 105, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними, зобов’язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії згідно ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю на підставі ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області за період з          1 липня 2010 року до 31 грудня 2010 року та з 1 січня 2011 року до 21 січня 2011 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС та віднесеної до 4 категорії додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розрахунку 15 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати за виключенням сум фактично проведеної виплати.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.


Суддя                                                                      Захарчук  С.  С.

  • Номер:
  • Опис: Про перерахунок додаткової щомісячної 30% надбавки дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-74/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Захарчук С.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.10.2010
  • Дата етапу: 12.01.2011
  • Номер:
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-74/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Захарчук С.С.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.01.2011
  • Дата етапу: 28.01.2011
  • Номер:
  • Опис: про оскарження правового акту індівідуальної дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-74/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Захарчук С.С.
  • Результати справи: залишено без розгляду
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.12.2010
  • Дата етапу: 05.01.2011
  • Номер: б/з
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-74/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Захарчук С.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.01.2011
  • Дата етапу: 02.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення з органу владних повноважень неотриманої щомісячної держ. соц. допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-74/11
  • Суд: Варвинський районний суд Чернігівської області
  • Суддя: Захарчук С.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.12.2010
  • Дата етапу: 26.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація