Судове рішення #15185473

       


СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД


ПОСТАНОВА

Іменем України



 26 квітня 2011 року       Справа № 5002-21/3181-2010


                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Антонової І.В.,

суддів                                                                      Євдокімова І.В.,

                                                                                          Котлярової О.Л.,

за участю представників сторін:

          прокурор: не з'явився, прокурор міста Ялти;

          позивача: не з'явився, Алупкінська міська рада;

          відповідача: не з'явився, Фонд комунального майна Алупкінської міської ради;

                    відповідача: ОСОБА_1, довіреність № б/н від 05.07.10, товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Сонячне;

розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Сонячне місто" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Чонгова С.І.) від 03 березня 2011 року у справі № 5002-21/3181-2010

за позовом прокурора міста Ялти (вул. Кірова, 18, місто Ялта, 98600)

в інтересах держави в особі Алупкінської міської ради (вул. Червоногвардійська, 32, місто Алупка, 98676)

до Фонду комунального майна Алупкінської міської ради (вул. Червоногвардійська, 32, місто Алупка, 98676)

товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Сонячне місто" (вул. Свердлова, 48-а, корп. 4, кв. 10, місто Ялта, Автономна Республіка Крим,98600)

про визнання недійсним договору купівлі-продажу та спонукання до виконання певних дій                              

                              

                                                            ВСТАНОВИВ:

          Прокурор міста Ялта в інтересах держави в особі Алупкінської міської ради звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Фонду комунального майна при Алупкінській міській раді, товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Сонячне місто” про визнання недійсним договору купівлі –продажу окремого індивідуального визначеного майна –будівлі зупинки, розташованої за адресою: місто Алупка, Севастопольське шосе, 74а, укладеного 20 грудня 2007 року між Фондом комунального майна при Алупкінській міській раді та товариством з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Сонячне місто” (реєстровий № 4573) та посвідченого приватним нотаріусом Ялтинського міського нотаріального округу ОСОБА_2; зобов’язання товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Сонячне місто” повернути Алупкінській міській раді вказане майно.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор міста Ялти посилається на те, що будівля зупинки, придбана відповідачем, є об'єктом інженерної інфраструктури і впорядкування міста, у зв'язку з чим відповідно до приписів Закону України «Про приватизацію державного майна»зазначене нерухоме майно не підлягало приватизації.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 03 березня 2011 року (суддя Чонгова С.І.) позов задоволено; визнано недійсним договір купівлі - продажу окремого індивідуального визначеного майна - будівлі запинки, розташованої за адресою: місто Алупка, Севастопольське шосе, 74 а, укладений 20 грудня 2007 року між Фондом комунального майна при Алупкінській міській раді та товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Сонячне місто" (реєстровий № 4573) та посвідчений приватним нотаріусом Ялтинського міського нотаріального округу ОСОБА_2; товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Сонячне місто" зобов'язано повернути Алупкінській міській раді вказане майно; вирішено питання про розподіл судових витрат.

Приймаючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд погодився з доводами прокурора, зробивши висновок про належність відчуженого за договором купівлі-продажу майна до об'єкту інженерної інфраструктури і впорядкування міста, складової частини вулиці та дороги населеного пункту, у зв'язку з чим дійшов висновку про те, що вказане майно не підлягає приватизації.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Сонячне місто" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 03 березня 2011 року скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального права та неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи.

Так, за твердженням заявника апеляційної скарги, поза увагою місцевого господарського суду залишились наявні в матеріалах справи докази того, що будівля зупинки не є об’єктом інженерної інфраструктури і впорядкування міста та не є складовою частиною вулиці та дороги населеного пункту, що, зокрема, підтверджено висновком судової будівельно - технічної експертизи. Отже, на думку товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Сонячне місто”, вказане нерухоме майно може бути предметом договору купівлі –продажу.

Апеляційна скарга прийнята до провадження Севастопольського апеляційного господарського суду колегією суддів у складі: головуючий - суддя Антонова І.В., судді Котлярова О.Л., Євдокімов І.В.

У судове засідання, призначене на 26 квітня 2011 року, прокурор, представники позивача - Алупкінської міської ради, відповідача - Фонду комунального майна Алупкінської міської ради не з’явилися, про час та місце розгляду справи сповіщалися належним чином.

До початку судового засідання від Алупкінської міської ради надійшло клопотання про розгляд справи за відсутність представника.

          Оскільки явка в судове засідання представників - це право, а не обов’язок сторін, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез’явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору. Тому, з урахуванням наявних у справі доказів, судова колегія визнала можливим розглянути справу у відсутність осіб, що не з'явилися.

Переглянувши рішення суду першої інстанції в порядку статей 99, 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.

20 грудня 2007 року між Фондом комунального майна Алупкінської міської ради (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сонячне місто» (покупець) укладений договір купівлі-продажу, за яким продавець продав, а покупець купив комунальне майно - окреме індивідуально визначене майно - будівлю зупинки, яка орендується товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сонячне місто», що розташовано за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Ялта, місто Алупка,  Севастопольське шосе, будинок 74 а, яка є комунальною власністю на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Алупкінської міської ради 13 листопада 2006 р. на підставі рішення виконавчого комітету Алупкінської міської ради від 30 жовтня 2006 року № 360, зареєстрованого Комунальним підприємством „Ялтинське бюро реєстрації та технічної інвентаризації”, згідно з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 12478739, 13 листопада 2006 р., за номером 1201 в книзі 20-з, реєстраційний номер 16708431, а покупець, у свою чергу, зобов'язався прийняти об'єкт приватизації, сплатити ціну відповідно до умов, які визначені договором, та пройти реєстрацію об'єкта приватизації в Бюро технічної інвентаризації (а.с. 27-29 том 1).

Вартість об’єкта купівлі –продажу відповідно до пункту 1.5 договору складає 4750,80 грн.

20 грудня 2007 року договір посвідчено приватним нотаріусом Ялтинського міського нотаріального округу Автономної Республіки Крим та зареєстровано в реєстрі за № 4573 та пройшов державну реєстрацію за № 2589069 (а.с. 30 том 1).

23 січня 2008 року між сторонами договору купівлі - продажу підписано акт приймання - передачі майна (а.с. 31 том 1).

Стверджуючи, що вказаний договір суперечить вимогам закону, прокурор міста Ялта звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, колегія суддів Севастопольського апеляційного господарського суду дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Сонячне місто” з огляду на наступне.

Рішенням виконавчого комітету Алупкінської міської ради від 30 жовтня 2006 року № 360 за Алупкінською міською радою оформлене право власності на окреме індивідуально визначене майно - будівлю зупинки загальною площею 7,7 кв.м, розташоване за адресою: місто Алупка, Севастопольське шосе, 74 а (а.с. 19 том 1).

23 січня 2007 року між Фондом комунального майна при Алупкінській міській раді та товариством з обмеженою відповідальністю „Будівельна компанія „Сонячне місто” укладено договір оренди вказаного майна (а.с. )

Пунктом 6.5 договору оренди визначено, що орендар має першочергове право на викуп майна, що є об’єктом оренди.

Рішенням 19-ої сесії 5-го скликання Алупкінської міської ради № 11/2 від 07 листопада 2007 року «Про затвердження переліку об'єктів, які підлягають приватизації»затверджено перелік та спосіб приватизації об'єктів комунальної власності Алупкінської міської ради: - окремого індивідуально визначеного майна - будівлі зупинки загальною площею 7,7 кв. м., розташованої за адресою: місто Алупка, Севастопольське шосе, 74а,  спосіб приватизації –викуп, орендар - товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сонячне місто»; Фонд комунального майна при Алупкінській міській раді зобов’язано здійснити приватизацію вказаного майна (а.с. 20 том 1).

На виконання наказу Фонду комунального майна при Алупкінській міській раді № 285 від 13 листопада 2007 року «Про приватизацію об'єктів комунальної власності Алупкінської міської ради»здійснена приватизація вказаного об'єкту комунальної власності, спосіб приватизації - викуп, орендар - товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сонячне місто»(а.с. 22 том 1).

Відповідно до пункту 30 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, прийняття рішень щодо відчуження  відповідно  до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів  права  комунальної  власності; вирішення питань про придбання  в  установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 статті 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської,  селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради,  прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Системний аналіз вказаних правових норм та обставини справи свідчать про те, що при укладенні оспорюваного договору від 20 грудня 2007 року сторони безпосередньо керувалися рішеннями Алупкінської міської ради „Про затвердження переліку об’єктів, які підлягають приватизації” від 07 листопада 2007 року № 11/2, яке у встановленому законом порядку не визнавалося недійсним та не було скасоване, тобто є діючим до теперішнього часу та обов’язковим для виконання сторонами.

Відповідно до пункту «г»частини 2 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна»не підлягають приватизації об'єкти, які забезпечують життєдіяльність держави в цілому, зокрема об'єкти інженерної інфраструктури та благоустрою міст.

Перелік об'єктів благоустрою населених пунктів містить стаття 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» серед яких: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики, пам'ятки культурної та історичної спадщини, майдани, площі, бульвари, проспекти, вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, пляжі, кладовища, прибудинкові території, території будівель та споруд інженерного захисту територій, території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

Згідно зі статтею 18 Закону України «Про автомобільні дороги»складовими вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: проїзна частина вулиць і доріг, трамвайне полотно, дорожнє покриття, штучні споруди, споруди дорожнього водовідводу, технічні засоби організації дорожнього руху, зупинки міського транспорту, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, зелені насадження, наземні та підземні мережі.

Як зазначалося вище, за змістом пункту 1.1. укладеного між Фондом комунального майна при Алупкінський міській раді та товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сонячне місто»договору від 20 грудня 2007 року предметом купівлі-продажу виступає окреме індивідуально визначене майно - будівля зупинки загальною площею 7,7 кв.м, розташоване по Севастопольському шосе 74а в місті Алупка, яке не входить до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації та не є складовою частиною вулиць, доріг тощо.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»об'єктами малої приватизації є, зокрема, індивідуально визначене майно.

Відповідно до розділу VIII договору купівлі-продажу від 20 грудня 2007 року (Гарантії та претензії) продавець - Алупкінська міська рада, уповноважений розпоряджатися об'єктом приватизації, гарантує, що об'єкт приватизації не входить до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації.

Відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт”, який дає поняття деяким термінам, зупинка це спеціально обладнаний пункт для очікування автобуса та посадки і висадки пасажирів.

За змістом «Державного класифікатора будівель та споруд»ДК 018-2000, затвердженого наказом Держстандарту України від 17 серпня 2000 року № 507, будівля зупинки виділена в самостійний підклас № 1274 «Інші будівлі»та не віднесена до класу інженерних споруд, підкласом чого є «Вулиці та дороги»за №2112.

Отже, колегія суддів погоджується з доводами відповідача про те, що будівля зупинки є окремим індивідуально визначеним майном, яке не входить до складової частини вулиць та доріг, тобто інженерної інфраструктури міст, що суттєвим чином відокремлює її від поняття зупинки громадського транспорту, тобто окремого пункту для очікування автобуса, посадки та висадки пасажирів.

Матеріали справи не містять жодного належного та допустимого доказу використання спірного об'єкта під зупинкою громадського транспорту згідно з встановленими та затвердженими маршрутами.

Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції також була встановлена відсутність факта розташування даного об'єкту відносно червоних ліній, встановлення яких відноситься до компетенції Алупкінської міської ради та визначається у «Детальному плані території», який органом місцевого самоврядування не розроблявся та не затверджувався.

Колегія суддів вважає помилковим посилання прокурора як на підставу визнання договору купівлі-продажу від 20.12.2007 р. недійсним на порушення вказаним договором публічного порядку , оскільки за змістом ст. 228 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

За загальним правилом таким є правочин, що посягає на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування розпорядження об'єктами права власності українського народу - землею як основним національним багатством, її надрами, іншими природними ресурсами; правочин щодо відчуження викраденого майна, а також правочини, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об'єктів цивільного права.

Зі змісту договору від 20 грудня 2007 року вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю «Сонячне місто»(покупець) придбало спірне нерухоме майно на відплатній основі на підставі та на виконання рішення Алупкінської міської ради «Про затвердження переліку об'єктів які підлягають приватизації»від 07.11.2007 р. № 11/2, тобто за відсутності умислу на порушення закону та посягання на суспільні, економічні або соціальні інтереси держави, у зв'язку з чим спірний договір не має ознак такого, що порушує публічний порядок.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються, зокрема, висновками судових експертів.

Згідно з частиною 1 статті 41 Господарського процесуального кодексу України для  роз'яснення  питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.

Враховуючи необхідність вирішення виниклого під час розгляду справи у господарському суді Автономної Республіки Крим питання щодо віднесення спірного нерухомого майна до категорії об’єктів інженерної інфраструктури і впорядкування міста ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 09 вересня 2010 року було призначено судову будівельно –технічну експертизу.

За результатами експертного дослідження, аналізу наданої документації, візуального огляду на місті та фотофіксації досліджуваного об'єкта був наданий експертний висновок № 127/10 від 12 листопада 2010 року, згідно з яким  будівля зупинки, розташована за адресою місто Алупка, Севастопольське шосе 74а, не є об'єктом інженерної інфраструктури і впорядкування міста; зазначена будівля не є складовою частиною вулиці та дороги населеного пункту (а.с. 95-99 том 1).

За текстом описової частини висновку судової будівельно-технічної експертизи № 127/10 від 12 листопада 2010 року вбачається, що будівля зупинки не виконує функцій споруди інженерної інфраструктури міста, через що не є елементом цієї інфраструктури, вказана споруда не є невід'ємним елементом зупинки громадського транспорту, а отже не є елементом вулиць та об'єктом благоустрою міста.

Таким чином, прийнявши до уваги пункт „г” частини 2 статті 5 Закону України „Про приватизацію державного майна”, суд першої інстанції не надав належної оцінки відсутності ознак об'єкту даним критеріям, встановлених за результатами експертного дослідження, у зв’язку з чим дійшов помилкового висновку про належність відчуженого за спірним договором майна до об’єкту інженерної інфраструктури та благоустрою міст.

Таким чином, невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, а також порушення норм матеріального права дає підстави суду апеляційної інстанції для задоволення апеляційної скарги, скасування прийнятого у справі рішення та відмови у позові

                    

                    Керуючись статтею 101, пунктом 2 статті 103, пунктом 4 частини 1 статті 104, статтею 105  Господарського процесуального кодексу України, суд

                                                            ПОСТАНОВИВ:          

                    1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Сонячне місто" задовольнити.

                    2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 03 березня 2011 року у справі № 5002-21/3181-2010 скасувати.

                    Прийняти нове рішення.

                    У позові відмовити.

Головуючий суддя                                                  І.В. Антонова

Судді                                                                                І.В. Євдокімов

                                                                                О.Л. Котлярова

Розсилка:  

1. прокурор міста Ялти (вул. Кірова, 18, місто Ялта, 98600);

2. Алупкінська міська рада (вул. Червоногвардійська, 32, місто Алупка, 98676)

3. Фонд комунального майна Алупкінської міської ради (вул. Червоногвардійська, 32, місто Алупка, 98676)

4. товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Сонячне місто" (вул. Свердлова, 48-а, корп. 4, кв. 10, місто Ялта, Автономна Республіка Крим,98600).

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація