Судове рішення #15153927

                                               2-742

2011р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          11 лютого 2011р. Ленінський районний суд м. Луганська, у складі:

                    головуючого –судді Матвєйшиної О.Б.

                    при секретарі              Машталенко Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи –ОСОБА_3, ПАТ „Банк Форум” про визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину, про визнання права власності,

ВСТАНОВИВ:

                    У грудні 2008 року позивач  ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до відповідачки  ОСОБА_2., в якому послався, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла  ОСОБА_4, яка є рідною сестрою його та відповідачки. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді квартири  за АДРЕСА_1, на яку вони з відповідачкою є спадкоємцями другої черги. На похоронах  сестри вони з відповідачкою домовилися, що  спадкувати будуть разом, однак він не встиг у встановлений законом строк   звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини через те, що у нього тяжко захворіла дружина та померла ІНФОРМАЦІЯ_2. Відповідачка скористалась цією обставиною та отримала в нотаріальній конторі свідоцтво про право  на спадщину   повністю на своє ім’я, утаївши від нотаріуса наявність його, як спадкоємця, чим позбавила його права на спадщину.  Тому позивач просить  визнати поважною причину пропуску ним строку  вступу до спадщини,  поновити йому строк вступу у спадщину, визнати частково недійсним свідоцтво  про право на спадщину на ім’я відповідачки після смерті  сестри ОСОБА_4.,  визнати за ним право власності у порядку спадкування на ? частину  вказаної квартири,  залишивши за відповідачкою право власності на  іншу ? частку цієї квартири.

                    У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги позивача,  дав суду пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві.

                    Відповідачка та її представник позовні вимоги не визнала,  послалася, що  підстав для  поновлення  позивачеві строку на прийняття спадщини немає, оскільки наведені ним причини не є поважними та нічим не підтверджуються. Вона своєчасно звернулася до нотаріуса з приводу спадщини та оформила свої спадкові права.  Прийняття спадщини  це суб’єктивне особисте право, а тому  кожний має  вирішувати питання  щодо прийняття чи відмови від спадщини за своїм розсудом.  

                    Притягнуті судом у якості третіх осіб ОСОБА_3., послалися, що вони купили у відповідачки спірну квартиру у встановленому законом порядку, ніяких порушень не допустили і на даний час вона є їхньою власністю, вони не згодні з позовними вимогами позивача.  

                    Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

                    Згідно зі ст.. 1216 ЦК України  спадкуванням є перехід прав та обов’язків  (спадщини) від  фізичної особи, яка померла ( спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

                    У відповідності зі ст.. 1262 ЦК України  у другу чергу право на спадкування  за законом  мають  рідні брати та сестри  спадкодавця.

                        Ст.. 1269, 1270  ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає  прийняти спадщину, але на час відкриття  спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати  до нотаріальної  контори  заяву  про прийняття спадщини, вказані дії він має здійснити  протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, яким вважається день смерті спадкодавця.

                    

-2-

Як встановлено ст.. 1272 ЦК України  якщо спадкоємець у вказаний вище строк не подав  заяву про прийняття  спадщини, він вважається таким, що  не прийняв її,  за позовом  спадкоємця, який пропустив  строк   для прийняття  спадщини з поважної причини, суд  може визначити  йому додатковий  строк, достатній  для подання ним заяви про прийняття спадщини.  

          Судом встановлено, ОСОБА_4, яка  померла ІНФОРМАЦІЯ_1  була рідною сестрою  позивача та відповідачки. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді належної  померлій  на праві власності квартири  за АДРЕСА_1, на яку  сторони є спадкоємцями другої черги.  

          Вказані обставини підтверджуються свідоцтвами про народження, шлюб, смерть, довідкою ЖБК,  реєстраційним посвідченням, витягом з реєстру прав власності.

          Судом також встановлено, що позивачкою у встановленому порядку та строки було подано до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини та отримано свідоцтво  про право  на спадщину, згідно якого вона отримала у власність вказану  квартиру та у подальшому розпорядилася нею за своїм розсудом,  продавши її третім особам по справі.

            Вказані обставини підтверджуються   копіями матеріалів спадкової справи, долученими до  справи,  свідоцтвом про право на спадщину.

          Судом встановлено, що позивач у встановленому порядку та строки до нотаріальної  контори  з заявою про прийняття спадщини не звернувся.

          Суд  вважає, що у даному випадку є підстави   для  продовження позивачеві пропущеного строку на прийняття спадщини, наведені ним причини    є поважні, оскільки з наданих ним  доказів вбачається, що його дружина тяжко хворіла та померла  у квітні 2007 року він сам знаходився  на лікуванні, що підтверджено поясненнями свідків: ОСОБА_5. та ОСОБА_6.

          Та обставина, що позивач після смерті сестри декілька разів приїздив до Луганська, але не звертався із заявою в нотаріальну контору для прийняття спадщини, не може бути підставою для висновку про небажання позивача приймати спадщину.    

Згідно зі ст..  1267 ЦК України  частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Таким чином,  суд вважає, що  позивач має право спадкувати після смерті своєї сестри нарівні з відповідачкою, тобто у рівних частках, кожний по ? частині  спадкового майна у вигляді квартири  за АДРЕСА_1.   

У відповідності зі ст.. 1296, 1297 ЦК України  спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.

Судом встановлено, що  відповідачка  отримала свідоцтво  про право на спадщину за законом, видане  Четвертою  Луганською державною нотаріальною конторою  11 червня 2007 року, реєстр № 3-420,   на всю  зазначену квартиру, що є неправильним, оскільки  її частка складає тільки ? частку цієї квартири.

Як встановлено ст..  1300 ЦК України  за згодою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, нотаріус за місцем відкриття спадщини може внести зміни до свідоцтва про право на спадщину.

На вимогу одного із спадкоємців за рішенням суду можуть бути внесені зміни до свідоцтва про право на спадщину.

У випадках, встановлених частинами першою і другою цієї статті, нотаріус видає спадкоємцям нові свідоцтва про право на спадщину.

Судом встановлено, що відповідачка не бажає  вносити зміни до виданого їй свідоцтва про право на спадщину за законом, тому суд вважає, що у даному випадку є

-3-

підстави для внесення  судом змін   до зазначеного свідоцтва в частині розміру частки  відповідачки, визначивши її у розмірі ? частини  спадкової квартири,  та визнання  за  позивачем  права на спадщину у зазначеній квартирі також  на ? частку її.  

Щодо позовних вимог позивача про визнання за ним права власності на  ?? частку  вказаної квартири, то в цій частині  суд не вбачає підстав для їх задоволення, оскільки на даний час  ця квартира відчужена  третім особам на підставі договору купівлі-продажу, який не розірваний  та не визнаний недійсним. Відчуження відповідачкою проведено  у період, коли вона  на підставі  свідоцтва про право на спадщину за законом, була власницею  спадкового майна, її право на той час ніким не оскаржувалося, а тому вона  вправі , як власниця була розпорядитися  вказаною квартирою.  Позивач у даному випадку має право вимагати з відповідачки відшкодування йому половини отриманої від продажу квартири суми, однак ним  таких вимог не заявлено, а суд згідно зі ст.. 10,11 ЦПК України розглядає справи у межах заявлених позовних вимог.

                    

          Керуючись ст. 10,15,57,60,212 ЦПК України, ст. 1216,1267,1269,1270,1272,1296, 1297,1300 ЦК України, суд

                                                  

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги  позивача ОСОБА_1 задовольнити частково.

Продовжити ОСОБА_1  строк на прийняття спадщини  після смерті сестри  ОСОБА_4, яка померла  ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати частково недійсним свідоцтво  про право на спадщину за законом, видане  Четвертою  Луганською державною нотаріальною конторою  11 червня 2007 року, реєстр № 3-420 на ім’я  ОСОБА_2  в частині розміру її спадкової частки на  спадкове майно у вигляді квартири  за АДРЕСА_1, визначивши її частку у розмірі ? частини квартири.

Визнати  за ОСОБА_1  право  на спадщину  за законом після смерті сестри  ОСОБА_4, яка померла  ІНФОРМАЦІЯ_1,  на спадкове майно у вигляді ? частини квартири  за АДРЕСА_1.  

У задоволенні решти позовних вимог  ОСОБА_1  - відмовити за необґрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Луганської області через Ленінський районний суд м. Луганська протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація