АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-322/11Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 10.3.1 Семеняка О.М.
Доповідач в апеляційній інстанції
Іваненко В. Д.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоІваненка В.Д.
суддівЗахарової А.Ф., Скіця М.І.
при секретаріБондаренко І.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області на постанову Канівського міськрайонного суду від 16 червня 2009 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 до Управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
в с т а н о в и л а :
19 травня 2009 року позивачі звернулися з адміністративним позовом до УПФ України в Канівському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни. Позивачі посилались на те, що відповідно до ст. 1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» вони є дітьми війни і відповідно до ст. 6 вищезазначеного закону – мають право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідачем вимоги закону ігноруються і підвищення до пенсії їм, як дітям війни, протягом 2006 - 2008 років не нараховувалося та не виплачувалося. Просили суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати його нарахувати і виплатити кожному з них по 3 891, 90 грн. щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, за період із 1 січня 2006 року по 31 грудня 2008 року.
Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 16 червня 2009 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області щодо неповного нарахування та виплати позивачам щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни.
Зобов’язано Управління пенсійного фонду в Канівському районі Черкаської області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 недоплачену їм щомісячну державну соціальну допомогу починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року з урахуванням проведених за цей період виплат. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області просить постанову суду скасувати як незаконну та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з’явилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, а особиста участь сторін у судовому засіданні не обов’язкова, колегія суддів, у відповідності до вимог ч.4 ст. 196 КАС України, вважає за можливе провести апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не проводилося.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів проходить до висновку про часткове задоволення скарги по наступних підставах.
Встановлено, що позивачі відповідно до вимог ст. 1 Закону "Про соціальний захист дітей війни" є «дітьми війни» і мають право на збільшення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України ( в редакції яка діяла на час розгляду справи судом) на звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач ставив питання про застосувати строків звернення до суду.
Позивачі звернулися до суду із позовами 19 травня 2009 року та просили визнати дії відповідача неправомірними за період з 1 січня 2006 року по 31 грудня 2008 року.
При визначенні наслідків пропущення строку звернення з адміністративним позовом не можуть застосовуватися правила статті 102 КАС України щодо поновлення та продовження строків, оскільки ця стаття стосується лише процесуальних строків.
Обмеження закону "Про соціальний захист дітей війни", які були встановлені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Отже, нарахування та виплати у 2008р. дітям війни підвищення до пенсії повинні були здійснюватися з 22 травня 2008р. відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», як правильно вказав суд.
Разом з тим, покладення на відповідача обов’язку про перерахування пенсії позивачам 09 липня по 31 грудня 2007 року є помилковим, оскільки вони пропустили строк звернення до суду за захистом порушеного права за вказаний період.
Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку про зміну судового рішення і визнання дій відповідача неправомірними з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, оскільки цією датою позивачі обмежили свої вимоги.
Керуючись ст.ст. 195,196,198, 202 КАС України, судова колегія, -
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу управління апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області задовольнити частково.
Постанову Канівського міськрайонного суду від 16 червня 2009 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 до Управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, - змінити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області щодо неповного нарахування та виплати пенсії ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 - неправомірними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з врахуванням уже проведених виплат за вказаний період.
Вказану постанову в частині покладення обов’язку на управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області про перерахування пенсії ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року скасувати і в цій частині позову, – відмовити.
Постанова колегії суддів набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Головуючий :
Судді :