Судове рішення #15136017

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ



Справа № 22-а-356/11Головуючий по 1 інстанції

Категорія : 10.3.1 Мунько Б. П.  

Доповідач в апеляційній інстанції

Нерушак Л. В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          22 березня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючогоБабенко В.М.

суддівНерушак Л.В., Карпенко О.В.

при секретаріПетруха М.Ю.


 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області, на постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 20 серпня 2009 року по справі за адміністративним позовом  ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про стягнення недоплаченої щомісячної  державної соціальної  допомоги "Дітям війни", -

в с т а н о в и л а :

Позивач ОСОБА_6 11.06. 2009 року звернулася з позовом до відповідача про стягнення  щомісячної  державної  соціальної  допомоги  дітям  війни.   

         Свої вимоги мотивувала тим, що вона 1940 року народження, відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада  2004 року, є дитиною  війни і згідно ст. 6 даного Закону їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Просила визнати дії відповідача щодо відмови у нарахування та виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком протиправною, зобов’язати відповідача здійснити нарахування щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату за 2006-2008 роки в сумі 4470,20 грн., поновити  строк звернення  до суду.

        Постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 20 серпня 2009 року  позов задоволено частково.

        Визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області неправомірною щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_6 щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».

        Зобов’язано  Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області вчинити дії по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії ОСОБА_6 з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та виплатити різницю недоплачених сум.

        В решті позовних вимог відмовлено.

        Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, відповідач, у встановлені строки оскаржив його в апеляційному порядку.

        В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на неповне та необ’єктивне з’ясування судом обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову суду скасувати і прийняти нову постанову,  про відмову  позивачу у задоволенні його позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду – зміні з таких підстав, виходячи з наступних підстав..

           Судом  першої  інстанції  встановлено, що позивач отримує пенсію за віком та відноситься до категорії громадян,  яким  встановлено статус дитини  війни.

            Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004р.), дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та статтю 6 цього Закону викладено в такій редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів".

           Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 N 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України від 28.12.2007 N 107-IV, щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Ураховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі,   та положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у редакції 2004 року, яка поновила свою дію у 2008 році - з 22.05.2008 року, тому  право на здійснення перерахунку підвищення до пенсії у розмірах, визначених Законом України "Про соціальний захист дітей війни", мають діти війни: за 2008 рік - з 22.05.2008  р. до 31.12.2008 р.

Вирішуючи спір , і частково задовольняючи позов, суд правомірно виходив з того, що Управління Пенсійного фонду як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами статті 6 Закону № 2195-1У і здійснити позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводило, чим і допустило противоправну бездіяльність.

Не врахувавши заперечення відповідача, суд, розглядаючи справу в порядку адміністративного судочинства, необгрунтовано прийшов до висновку про задоволення вимог позивача з 22 .05. 2008 року, не врахувавши строк звернення до суду 11.06. 2009 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом 11.06.2009 року. За правилами адміністративного судочинства, які діяли на той час було встановлення річний строк позовної давності.

          З огляду викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального права при вирішенні спору, але допустився помилки при визначені періоду, за який слід здійснити виплати,  а тому колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду підлягає зміні в цій частині  та зміні в резолютивній частині рішення періоду стягнення з 22 травня 2008 року на 11 червня 2008 року   по 31 грудня 2008 року.

         Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія   суддів, -

п о с т а н о в и л а :

   Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Черкаському районі Черкаської області – задовольнити частково.            

          Постанову Черкаського районного суду Черкаської області від 20 серпня 2009 року - змінити.

          Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Черкаському районі Черкаської області щодо невиплати ОСОБА_6 щомісячної державної соціальної 30 відсоткової допомоги до пенсії як дитині війни, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 11.06.2008 року по 31.12.2008 року – неправомірними.

          Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Черкаському районі Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_6 щомісячну державну соціальну 30 відсоткову допомогу до пенсії як дитині війни, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період з 11.06.2008 року по 31.12.2008 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

          В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає чинності негайно після її  проголошення, але може бути оскаржена до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів.

   


Головуючий :

          Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація