Судове рішення #15118296

Шевченківський районний суд м.Львова

                    

            

Справа  № 2а-484/11


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                     

22 березня 2011року

Шевченківський районний суд м. Львова

в складі:

головуючої судді                               Баєвої О.І.

при секретарі                               Харечка І.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дії неправомірними, зобов’язання провести перерахунок пенсії, -

установив:

18.02.2011 р. позивачка звернулася з позовною заявою, в якій просить суд ухвалити  рішення, яким визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку їй пенсії з 01.03.2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 р. протиправними  та зобов’язати відповідача провести з 01.03.2009 р. перерахунок та виплату їй пенсії за 2009, 2010, 2011 роки із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому за 2008 р.

Позов мотивує тим, що вона одержує державну пенсію за віком. Після призначення пенсії продовжує працювати. Маючи відповідний страховий стаж після призначення пенсії, 24.01.2011 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок їй пенсії з 01.03.2009р. Відповідач здійснив перерахунок пенсії з урахуванням Показника 2007 року, що становить 1197 грн. 91 коп., хоча повинен був застосовуватись Показник того року, що передує року перерахунку пенсії, а саме за 2008 рік, що становить 1498,30 грн. Враховуючи вищенаведене, вважає дії відповідача протиправними, а тому вимушена звернутись до суду.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, покликаючись на обставини, викладені у поданому до суду позові. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечила, покликаючись на письмові заперечення на позов, долучені до матеріалів справи.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши зібрані по справі докази, з’ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова та отримує пенсію за віком. Окрім цього, позивачка продовжує працювати, а відтак має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Маючи 24 місяці (два роки) стажу, 24.01.2011р. вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок їй пенсії з 01.03.2009р.  Відповідачем здійснено перерахунок їй пенсії з урахуванням Показника 2007 року, хоча повинен був застосовуватись Показник того року, що передує року перерахунку пенсії, а саме за 2008 рік.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно пп.10 п.35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції:  «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені пп.10 п.35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2008 рік.

Як вбачається з позовних вимог позивачка просила зобов’язати відповідача провести з 01.03.2009 р. перерахунок та виплату їй пенсії за 2009, 2010, 2011 роки із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому за 2008 р., що відповідає вимогам ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а тому її позовні вимоги є обґрунтованими.

Згідно пп.3 п.11 постанови КМ України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Відповідач вказав, що перерахунки пенсії проводились відповідно до пп.3 п.11 постанови КМ України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», але фактично в цій постанові відтворена редакція ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в пп.3 п.11 постанови, не відповідають положенням, викладеним в ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

У відповідності з положеннями Конституції України зміст та обсяг існуючих прав і свобод не може бути звужений при прийнятті нових чи внесенні змін у діючі закони (ч.3 ст. 22 Конституції), конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Позиція відповідача, яка ґрунтується на відсутності законодавчого регулювання питання щодо визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, з огляду на вищевказані норми закону є помилковою та такою, що не ґрунтується на вимогах закону.

Суд вважає, що встановлений статтею 99 КАС України шестимісячний строк для звернення до суду позивачкою пропущений з поважних причин, а тому цей строк слід поновити.

Враховуючи вищенаведене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підставний та його слід задовольнити.

          Керуючись ст.ст.6,8,9,11,69,71,86,158,160,162,163 КАС України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Поновити строк звернення до суду. Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.03.2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 р. протиправним.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Львова провести з 01.03.2009 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому за 2008 р.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів після її оголошення через Шевченківський районний суд м. Львова. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.





Суддя           ОСОБА_3


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація