Судове рішення #15108750

Справа №  2-А-567/11

П О С Т А Н О В А

29.03.2011                                    Ровеньківський міський суд Луганської області

Суддя Ровеньківського міського суду Луганської області  Ібадова Н.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного  Фонду України в місті Ровеньки Луганської області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату соціальної допомоги відповідно до ст. 6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни», -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Ровеньківського міського суду Луганської області з позовом, в якому вказала, що вона  народилася  14 липня 1940 року, тобто на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни їй було менше 18 років, у зв'язку з чим, згідно ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" вона відноситься до категорії "діти війни".

Згідно ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-IV від 18.11.2004 року вона має право на отримання щомісяця 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як підвищення до пенсії.

Згідно ч. І Прикінцевих положень Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195- IV від 18.11.2004 року, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2006 року. Таким чином, вона має право на отримання виплат, передбачених ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 1 січня 2006 року, але відповідні виплати управлінням ПФУ в м. Ровеньки  не проводилися.

На її письмове звернення до відповідача з проханням виплатити їй суми підвищення до пенсії, виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком вона отримала відповідь в формі листа  про відмову в задоволенні її заяви.

З відмовою управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки Луганської області вона незгодна

Просила зобов’язати  управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки Луганської області  провести нарахування та виплату їй підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року, з 22 травня по 31 грудня 2008 року, з 1 січня по 31 грудня 2009 року та з 01.01.2010 року до прийняття судом рішення і наперед кожного місяця; судові витрати стягнути з відповідача.

Представник відповідача подала  до суду письмові заперечення, у яких вказала, що позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову за необґрунтованістю, оскільки статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Саме цим зумовлено застосування норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», яким було зупинено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Статтею 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»передбачено що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Після того, як норми цієї статті були визнані Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України, жодним нормативним актом не було передбачено, з якого розміру необхідно розраховувати підвищення дітям війни.

Після визначення Конституційним Судом України норм Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік т про внесення змін до деяких законодавчих актів України»неконституційними , розміри надбавок дітям війни були визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530. управління виплачує надбавку саме в таких розмірах.

Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише в статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, частиною першою цієї статті встановлено, що при наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому, частиною третьою цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим Законом.

Таким чином, застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»при розрахунку підвищення, передбаченого статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»є безпідставним. А іншого розміру мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення дітям війни, законодавчо не встановлено. Вважає, що вимоги позивача безпідставні, суперечать чинному законодавству та просить суд у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням № 122400 та роком її народження.

Позивач звернувся до управління Пенсійного Фонду України в м. Ровеньки, з проханням виплатити їй суми підвищення до пенсії, виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але отримала відповідь про відмову в задоволенні її заяви.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії , підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було  зупинено на 2006 рік згідно із Законом України від 20.12.2005 р. «Про Державний бюджет України на 2006 рік». Зупинення дії нормативного акту не дає  права на його застосування, а тому у позивача не було права на отримання зазначеної в позові доплати до пенсії в 2006 році.

Згідно ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих. на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом, зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

09 липня 2007 року Конституційним Судом України (у справі №1-29/2007 справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення №6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема пункт 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», приписи якого втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Пунктом 5 наведеного Рішення визначено про те, що Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Виходячи із зазначеного за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року «діти війни»мали право на отримання підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, тому вимоги позивачки  про нарахування та виплату підвищеної пенсії, як дитині війни , є обґрунтованими.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», від 28 грудня 2007 року, №107-17, внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме, текст статті 6 викладений в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».

Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України, №10-рп , від 22 травня 2008року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям нової редакції статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»(підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), редакція зазначеної статті що існувала до 1 січня 2008 року втратила свою чинність.

На підставі Рішення Конституційного Суду України, №10-рп, від 22 травня 2008 року втратила чинність і нова редакція статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого відновлена попередня редакція закону.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до пункту 8 якої встановлено, що дітям війни, до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 гривні та з 1 жовтня - 49,80 гривні.

Вимоги позивачки про нарахування та виплату підвищеної пенсії, як дитині війни , у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 рік, включно, щомісячно, з урахуванням отриманих сум,є обґрунтованими.

Суд вважає, що вимоги позивачки про нарахування та виплату підвищеної пенсії, як дитині війни, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за 2009 рік , 2010 рік  по день прийняття рішення судом, є обґрунтованими, оскільки Законами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»,  «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та  «Про Державний бюджет України на 2011 рік»дію ст. 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни»не зупинено та не скасовано, в цій частині положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»та Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та  «Про Державний бюджет України на 2011 рік» неконституційними не визнано, тобто положення ст. 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни»у  2009 році, у 2010 році та у 2011 році на момент прийняття судом рішення є чинними та підлягають застосуванню.

Суд вважає, що відповідач зобов'язаний був перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії як дитині війни за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по 31.12.2010 рік, та з 01.01.2011 року по день прийняття рішення судом з урахуванням фактично отриманих сум.

Об’єктом судового захисту є  порушені права, свободи чи інтереси ( ст. 2 КАС України), а позивач однією із позовних вимог заявляє зобов’язання відповідача здійснювати у майбутньому перерахунки розміру пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Оскільки в момент вирішення спору зазначені порушення відсутні, суд не має законних підстав для задоволення позовних вимог на майбутнє.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд вважає, що позивачка не пропустила строк для звернення до суду, оскільки відповідь управління ПФУ в м. Ровеньки про відмову у призначенні та нарахуванні соціальної допомоги дітям війни позивачка отримала  20.12.2010 року і тоді дізналася про порушення своїх прав.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного  Фонду України в місті Ровеньки Луганської області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату соціальної допомоги відповідно до ст. 6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни»задовольнити частково.

Зобов'язати Управління ПФУ в м. Ровеньки Луганської області здійснити нарахування та виплату на користь  ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, підвищення до пенсії, як «дитині війни», за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року, з 22 травня по 31 грудня 2008 року, з 1 січня по 31 грудня 2009 року, з 1 січня 2010 року по 31 грудня 2010 рік, та з 01 січня 2011 року по день прийняття судом рішення, тобто по 24 січня 2011 року включно, щомісячно, з урахуванням фактично отриманих сум, відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Стягнути з Управління ПФУ в м. Ровеньки Луганської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,  витрати,  пов'язані з розглядом адміністративної справи, а саме судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп., за рахунок Держбюджету.

В іншій частині позовних вимог відмовити у зв’язку з необґрунтованістю.

Постанова  може бути оскаржена в Донецькому адміністративному апеляційному суді через Ровеньківський міський суд Луганської області у  десятиденний строк з дня отримання її копії.


                    Суддя                                                                      Н.П. Ібадова            


  • Номер: 6-а/295/26/19
  • Опис:
  • Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Богунський районний суд м. Житомира
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.09.2019
  • Дата етапу: 05.12.2019
  • Номер:
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною і зобов`язання вчинити дії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.11.2019
  • Дата етапу: 05.12.2019
  • Номер: К/9901/36277/19
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною і зобов`язання вчинити дії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.12.2019
  • Дата етапу: 22.01.2020
  • Номер:
  • Опис: визнання неправомірними дії УПФУ в Іванівському районі Одеської області щодо несвоєчасного нарахування та виплатити підвищення до пенсії згідно ЗУ 3551 ХІІ ветерану війни -учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.04.2011
  • Дата етапу: 16.06.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.02.2011
  • Дата етапу: 17.05.2012
  • Номер: 2-а/2522/1125/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.02.2011
  • Дата етапу: 15.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання суб’єкта владних повноважень нарахувати і виплатити 30 % надбавку до пенсії, як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.12.2010
  • Дата етапу: 04.03.2011
  • Номер:
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.02.2011
  • Дата етапу: 11.03.2011
  • Номер: б/н
  • Опис: зобов*язання нарахувати та спплатити недоплачені суми щомісячної державної соціальної допомогипотерпілому від аварії на ЧАЕС
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.01.2011
  • Дата етапу: 28.02.2011
  • Номер: 2-а-567/2011
  • Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.04.2011
  • Дата етапу: 18.07.2011
  • Номер: 2-а/463/11
  • Опис: визнання діянь протиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.06.2011
  • Дата етапу: 29.09.2011
  • Номер: 2-а/1511/3760/11
  • Опис: про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.02.2011
  • Дата етапу: 05.07.2011
  • Номер: 2-а/0418/1008/11
  • Опис: про визнання незаконним та скасування
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-567/11
  • Суд: Центральний районний суд міста Дніпра
  • Суддя: Ібадова Н.П.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.01.2011
  • Дата етапу: 28.02.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація