Судове рішення #15085371

    Овруцький районний суд Житомирської області    

                            Справа № 2-а-4524/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 05 травня 2011 року                                                                         

 Суддя Овруцького районного суду Якухно О.  М. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом  ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про перерахунок пенсії  , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов’язати відповідача провести перерахунок їй пенсії з 1.03.11 із застосуванням, як працюючому пенсіонеру, показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік в розмірі 1982,63 грн. мотивуючи тим, що вона перебуває на пенсії і продовжує працювати. Вона має право на перерахунок пенсії кожні 2 роки. 2 березня 2011 року вона звернулася до відповідача про перерахунок пенсії, але їй було враховано показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу по Україні за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., а не за 2010 рік, що є порушенням закону.

Відповідач у встановлений строк заперечень не надав.

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на пенсії з 2000 року і продовжує працювати  в ТОВ «Торговий дім Приладобудівник», що підтверджується копією трудової книжки.

Згідно повідомлення відповідача від 14.04.11 позивачу на підставі поданої нею заяви від 2.03.11 про перерахунок пенсії здійснено перерахунок пенсії з 1.03.11. При визначенні пенсії відповідач врахував показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік, що вбачається з відмови управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі у перерахунку пенсії від 14.04.11.

Пунктом 35 Розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих  актів України" внесено зміни до ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон) і останні викладено в такій редакції :

ч.2 ст.40  - «Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

    Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс — середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів;

Ск — сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);

К — кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.» ;

ч.4 ст.42 – «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.»

Відповідно до останнього абзацу п.2 Розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" розділ ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" діє по 31 грудня 2008 року.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.08 визнано  такими, що не відповідають Конституції  України (є  неконституційними), положення статті 67 розділу  І,  пунктів 2-4,  6-8,  10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів  20-22,  24-34 підпунктів  1-6,  8-12  пункту 35,  пунктів  36-100  розділу  ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет  України  на  2008  рік та про внесення  змін  до  деяких законодавчих актів України".

Положення  Закону України "Про Державний бюджет  України на  2008  рік та про внесення змін до деяких законодавчих  актів України",  визнані неконституційними, втрачають чинність  з  дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення  Конституційного Суду України у цій  справі  має преюдиціальне  значення  для  судів  загальної  юрисдикції   при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які  виникли внаслідок  дії  положень Закону України  "Про  Державний  бюджет України на  2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Пунктом 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.08 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-15) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058-15), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Вказану норму було застосовано управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

У зв’язку із визнанням змін неконституційними з 22.05.08 підлягає застосуванню редакція ч.2 ст.40 та п.4 ст.42 Закону станом до 1.01.08.

Відповідно ч.4 ст.42 Закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

    Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс — середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск — сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +...+ Кз);

К — кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування п.11 зазначеної постанови № 530 від 28.05.08 неможливе.

Позивач звернулася до відповідача про перерахунок пенсії в березні 2011 року, а тому для перерахунку пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата за попередній рік, тобто за 2010 рік, яка визначена Пенсійним фондом України в розмірі 1982,63 грн..  

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки : у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Перерахунок повинен бути здійснений з 1.03.2011 року.

Сторони звільнені від сплати судового збору : позивач - на підставі п.18 ст.4, відповідач п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161,  162, 183-2, 267  КАС України,  -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести з 1.03.11 перерахунок пенсії ОСОБА_2 із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік, яка становить 1982 грн. 63 коп..

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі  виконати постанову негайно.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі  подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суду протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги  постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


Суддя:ОСОБА_3


 

 

  • Номер: 2-а/2303/2672/11
  • Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4524/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Якухно О.М.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.07.2011
  • Дата етапу: 08.11.2013
  • Номер: 2-а/1527/11487/11
  • Опис: про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу « Дітям війни» безпідставною та зобов’язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4524/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Якухно О.М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.04.2011
  • Дата етапу: 24.05.2011
  • Номер: 2-а/220/5364/11
  • Опис: визнання причин прпущення строку для звернення до суду поважними, поновлення пропущеного строку, визнання діянь (бездіяльності й відмову в перерахунку) протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії на 30% надбавку як дитині війни з 09.07.2007р. нараховувати і виплачувати підвищену пенсію у повному розмірі в подальшому довічно
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4524/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Якухно О.М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.10.2011
  • Дата етапу: 01.11.2011
  • Номер: 2-а/915/4835/11
  • Опис: про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4524/11
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Якухно О.М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.07.2011
  • Дата етапу: 29.12.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація