УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2007 року травня місяця 07 дня Колегія суддів судової палати у
цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Курської А.Г.,
суддів - Шаповалової О.А., Горбань В.В.,
при секретарі - Галіч Ю.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ялтинського міського суду АР Крим від 24 жовтня 2006 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Ялта, головних податкових ревізорів - інспекторів відділу оперативного контролю ДПІ у м. Ялта - ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та стягнення витрат на юридичну допомогу,
ВСТАНОВИЛА:
03.07.2006 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Ялта, головних податкових ревізорів - інспекторів відділу оперативного контролю ДПІ у м. Ялта - ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та стягнення витрат на юридичну допомогу, зазначивши, що на підставі акту перевірки магазину "Табак", розташованого за адресою: м. Ялта, пров. Новий, б. 2, з контролю за розрахунковими операціями в сфері готівкового та безготівкового обігу від 18 листопада 2005 року його як суб'єкта підприємницької діяльності було притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу у розмірі 944 грн. за порушення п. 1 п. 13 ст. Закону України „ Про використання регістраторів розрахункових операцій". Вважає, що перевірка була проведена з порушенням вимог Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо повноважень органів податкової служби і порядку проведення позапланових перевірок, Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" щодо кола суб'єктів, яким надано право здійснювати контрольну закупівлю. Акт перевірки магазину складено без законних підстав з посиланням на то, що розрахункова операція на суму 125 грн. проведена без застосування РРО. При цьому в акті не вказані сторони цієї операції, що виключає саме проведення операції, для якої необхідна наявність двох сторін: покупця і продавця.
На підставі викладеного, вточнивши позовні вимоги, ОСОБА_1 просив суд визнати дії головних податкових ревізорів-інспекторів відділу оперативного контролю ДПІ у м. Ялта - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з проведення перевірки від 18 листопада 2005 року неправомірними та стягнути судові витрати, пов'язані з наданням правової допомоги, у розмірі 250 гривень.
Справа № 22-а-1770/2007 р. Головуючий у першій інстанції - Романенко В.В.
Доповідач - Шаповалова О.А.
Постановою Ялтинського міського суду АРК ОСОБА_1 у позові до Державної податкової інспекції у м. Ялта, головних податкових інспекторів відділу оперативного контролю ДПІ у м. Ялта ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними і стягнення витрат на юридичну допомогу було відмовлено. При цьому суд виходив з того, що акт перевірки магазину № 000935 був складений без заперечень, з його змістом був ознайомлений представник позивача під підпис. Позапланова перевірка магазина позивача була проведена згідно діючого законодавства, на підставі графіку контрольно-перевірочної роботи оперативного контролю ДПІ м. Ялти, представники ДПІ при цьому діяли відповідно до посвідчення № 1722 від 14.11.2005 року. Доказів щодо неправомірності дій відповідачів при проведенні перевірки позивачем суду надано не було, а накладення штрафних санкцій є правомірним наслідком встановлених порушень.
На вказану постанову позивачем ОСОБА_4 подана апеляційна скарга, в якій він ставить питання про скасування постанови суду з ухваленням нової про задоволення його позовних вимог. Доводи апелянта зводяться до того, що постанова суду винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Суд не прийняв до уваги наведені ним доводи, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, а висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи. У позовній заяві були письмово викладені та оголошені в судовому засіданні докази противоправних дій посадових осіб ДІЛ м. Ялта з посиланням на ст. 11-1, 11-2 Закону України "Про Державну податкову інспекцію в Україні", що не було спростовано відповідачем. Перевірка була проведена з порушенням діючого законодавства, без складання та надання йому під розписку відповідного наказу керівника податкового органу. При цьому наявність графіку контрольно-перевірочної роботи оперативного контролю ДПІ м. Ялти суперечить законодавчому визначенню процедури позапланової перевірки та не є підставою для її проведення. Судом не прийнято до уваги, що посадові особи ДПІ, крім підрозділів податкової міліції, не мають право проводити оперативно-розшукові заходи, до яких відноситься і контрольна закупівля.
В судовому засіданні апеляційної інстанції від 26.03.2007 р. ОСОБА_1 відмовився від вимог в частині стягнення судових витрат.
Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, пояснення апелянта, представника відповідача - ДПІ у м. Ялта, відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - скасуванню з закриттям провадження по справі з наступних підстав.
Приймаючи справу до розгляду в порядку адміністративного судочинства, суд першої інстанції не дав належної оцінки тій обставині, що спір виник між ОСОБА_1 як фізичною особою - підприємцем, і органом владних повноважень - Державною податковою інспекцією у м. Ялта, правомірність дій працівників якої оскаржувалися позивачем.
За змістом частини 2 ст. 2 КАС України будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень можуть бути оскаржені до адміністративних судів.
Оскільки в Автономній Республіці Крим окружний та апеляційний адміністративний суди не створені, згідно п. 6 Прикінцевих та перехідних положень до Кодексу адміністративного судочинства України до початку їх діяльності адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
За змістом пунктів 5 та 6 Прикінцевих та перехідних положень до Кодексу адміністративного судочинства України критерієм розмежування юрисдикції загальних та спеціалізованих господарських судів у адміністративних справах є суб'єктний склад учасників спору.
Відповідно до положень ст. 1 ГПК України громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у встановленому порядку набули статус
суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звернутися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом свої порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Як убачається із наданого в судовому засіданні суду апеляційної інстанції свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_1, позивач ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець, у зв'язку з чим набув статус суб'єкта підприємницької діяльності.
З урахуванням наведеного, зазначена справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства у загальних судах.
Не впливає на підвідомчість справи й та обставина, що у якості відповідачів позивачем ОСОБА_1 були зазначені фізичні особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_3, оскільки вказані особи під час перевірки вчиняли дії не на власний розсуд, а діяли від імені юридичної особи як її правомочні представники. Кінцевим результатом того питання, який був оскаржений позивачем в суді, було складання відповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 акту перевірки з контролю за здійсненням розрахункових операцій, саме на підставі якого до позивача податковими органами були застосовані штрафні санкції. Таким чином, фактично предметом розгляду зазначеної справи є питання не про правомірність дій окремих фізичних осіб, а про правомірність дій юридичної особи - ДПІ у м. Ялта в особі її повноважних представників - головних податкових ревізорів-інспекторів відділу оперативного контролю ДПІ у м. Ялта ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку з закриттям провадження по справі з підстав, встановлених ст. 157 КАС України.
Керуючись ст.ст. 157, 195, 196, 199, 203, 205, 206, 211,212 КАС України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Ялтинського міського суду АР Крим від 24 жовтня 2006 року скасувати, провадження по справі закрити.
Ухвала апеляційного суду набуває чинності з моменту проголошення, однак може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.