Судове рішення #15026094

    Брусилівський районний  суд Житомирської області    

                                                                                                      Справа № 2-а-478/11

ПОСТАНОВА

іменем  України

              "15" квітня 2011 р.

       

                 Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області  Седун  Ф. В.. , розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні суду смт. Брусилів  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі  Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною стягнення та нарахування недоплаченої щомісячної державно їдопомоги дітям війни,

                                                                 ВСТАНОВИВ:

31 березня 2011 року позивач звернувся до  суду з вказаним  позовом , посилаючись на те  що він є дитиною війни і згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “  має право на надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач  виплачує йому надбавку до пенсії в меншому, ніж визначеному Законом розмірі , а саме у розмірі 10 % що становить 49 грн. 80 коп.  Просить визнати таку бездіяльність відповідача протиправною і зобов”язати відповідача зробити перерахунок  надбавки до пенсії  у розмірі 30 %  мінімальної пенсії за віком та виплатити  недоотриману ним надбавку  за період з 01.09.2010 року.

          Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 08.04.2011 року та подав в установлений строк письмове заперечення на позов зазначивши, що  фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету. Положення ст. 28 Закону № 1058  щодо мінімального розміру пенсії не застосовуються для визначення розмірів підвищення пенсії , передбаченого ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “. Підвищення до пенсії дітям війни виплачується в розмірі надбавки , встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.02.2008 року   –10 % від прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність. Також зазначив , що для звернення до суду  за захистом порушеного права встановлено шестимісячний строк. Просить в позові відмовити.

Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності до ст. 183-2 КАС України , без проведення судового засідання та  виклику осіб , які беруть участь у справі .

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження , оцінивши повідомлені сторонами обставини , вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено , що відповідно до наданих документів  позивач ОСОБА_1 є пенсіонером ,  є  дитиною війни.     

Основним законом , яким регулюються дані спірні відносини є Закон України “ Про соціальний захист дітей війни “ . Зокрема  ст. 6  вказаного Закону передбачено, що дітям війни  пенсії або щомісячне довічне грошове утримання  чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Проте Законом України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих  актів України “ текст ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено з новій редакції , згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищувались у розмірі , встановленому для учасників війни , який є меншим ніж був визначений в попередній редакції цієї статті .

Рішенням Конституційного Суду України  від 22 травня 2008 року по справі № 1-28/2008 були визнані неконституційними положення п. 41 розділу 11 “ Внесення змін до деяких  законодавчих актів України “ Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік  та про внесення  змін до деяких законодавчих актів України “ , яким дію ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено в новій редакції , а отже з цього часу відновлено дію ст. 6 Закону в повному обсязі. Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення  воно має преюдиціальне значення для судів  загальної юрисдикції  при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами , які виникли внаслідок  дії положень Закону України

“ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення  змін до деяких законодавчих актів України “ , визнаних неконституційними.

Відповідно до  відповіді відповідача на звернення позивача  від 14.03.2011 року № 282 / Д- 08 , позивач отримує підвищення до пенсії як дитина війни ,  на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2008 року № 530  в розмірі  48 грн.10 коп. з 22.05.2008 року; в розмірі  48 грн.20 коп. з 1.07. 2008 р. ; в розмірі 49 грн. 80 коп. з 01 жовтня 2008 року . Тобто, з даної відповіді та довідки відповідача слідує що надбавка до пенсії позивачу виплачується  в розмірі меншому , ніж встановленим ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни”.

Судом встановлено , що всупереч рішенню Конституційного Суду України  відповідачем  Управлінням Пенсійного фонду України  в Брусилівському районі вказана надбавка позивачу, як дитині війни , в повному розмірі не виплачувалась  і не виплачується по даний час .

За таких обставин  суд вважає , що право позивача порушене , так як  він має право  на

отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , згідно ст. 6 Закону України “ Про  соціальний захист дітей війни “.

Оскільки в даному випадку йдеться про підвищення пенсії , належним відповідачем  є

Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі  Житомирської області де позивач перебуває на обліку як  пенсіонер.

Відповідно до абзацу першого ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове

державне пенсійне страхування “ від 09.07. 2003 року  № 1058-1У з наступними змінами та доповненнями мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 , а у жінок –20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом.

Визначаючи розмір мінімальної пенсії за віком , з якого необхідно розраховувати позивачу підвищення до пенсії , суд виходить з того , що ст. 17 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ встановлено , що основні державні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень . До числа основних державних гарантій включається і мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії , які є основним джерелом існування , не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму , встановленого законом. Статтею 19  вказаного Закону передбачено , що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так як будь-яким іншим Законом , крім Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ мінімальний розмір пенсії не визначений , тому суд вважає за можливе на підставі ст. 9 КАС України застосувати дане в цьому Законі визначення щодо мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку розміру підвищення до пенсії дітям війни за аналогією закону , і який не може бути нижчим від прожиткового мінімуму , встановленого законом.

      Судом встановлено , що згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ позивачу повинна була бути нарахована і виплачена надбавка до пенсії в розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб , фактично йому  була нарахована та виплачувалась надбавка до пенсії в значно меншому розмірі , заява позивача щодо проведення перерахунку залишена відповідачем без задоволення , а тому такі дії відповідача є протиправними і вимога позивача в цій частині підлягає задоволенню в межах шестимісячного строку позовної давності. Так  як визнані неконституційними положення Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “  втрачають чинність  з дня ухвалення  Конституційним Судом України рішення  , тому у відповідності з ч. 2 ст.99 КАС України  позов підлягає частковому  задоволенню і виплаті підлягає заборгованість по недоплаченому підвищенню до пенсії в межах шестимісячного строку , тобто  за період 1 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року, оскільки саме такий спосіб захисту прав позивача, який суд вважає порушеним, відповідає принципам адміністративного судочинства.

          Прожитковий мінімум на  особу , яка втратила працездатність визначений ст. 52 Закону України “ Про державний бюджет України на 2010 рік “ і становить :  з 01.01.2010 року по 31.03. 2010 р. –695 грн. , з 01.04.2010 р. по 30.06.2010 р. –706 грн. , з 1.07.2010 р. по 30.09.2010 року –709 грн., з 1.10.2010 р. по 30.11.2010 р.- 723 грн., з 1.12.2010 року - 734 грн. , з 1.01.2011 року по 1.04.2011 року - 750 грн. відповідно до Закону України " Про державний бюджет України на 2011 рік ".  

Заперечення  відповідача на позов, що надбавка до пенсії позивачу виплачена згідно Постанови Кабінету Міністрів України  № 530 від 28.02.2008 року в порядку і розмірах встановлених даною постановою у відповідності до Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ суд рахує необґрунтованим , так як Конституція України  не допускає звуження існуючих прав при прийнятті нових законів або внесенні змін до існуючих. Положення розділу 2 п. 24-34 Закону України “ Про державний бюджет України  на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України по справі № 10-рп від 22.05.2008 року , а тому втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення.

Керуючись ст. ст. 6 -12, 17, 18 , 20, 69, 87 , 94 , 99ч. 2 , 158-163,  256 КАС України , ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ , Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 1-28/2008 , ст.  ст. 17,19 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ , ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ від 09.07. 2003 року  № 1058-1У    суд ,

П О С Т А Н О В И В:

          Адміністративний позов ОСОБА_1  задовольнити повністю.

           Визнати протиправною бездіяльність  Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі  Житомирської області по  не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 , як дитині війни,  надбавки  до пенсії у розмірі , передбаченому ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ -   30 % від розміру мінімальної пенсії за віком за період з 1 вересня 2010 року по 28 лютого  2011 року.   

          Зобов”язати  Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі  Житомирської області  здійснити  ОСОБА_1  перерахунок  надбавки  до пенсії ї ,  як дитині війни , в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком  відповідно до ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , яка визначається встановленим Законами України “ Про державний бюджет України на 2010 рік” та " Про державний бюджет України на 2011 рік "  прожитковим мінімумом для осіб , які втратили працездатність, за період з 1 вересня 2010 року по 28 лютого  2011 року   та виплатити  ОСОБА_1  недоотриману  надбавку до пенсії за вказаний період.

             Постанову в частині зобов”язання  проведення перерахунку та виплати недоотриманої надбавки  позивачу допустити до негайного виконання.

             Постанова може бути оскаржена в  Житомирський апеляційний адміністративний суд через Брусилівський районний суд  протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.  

             Постанова набирає  законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

  

                        Суддя                                                            Седун  Ф.  В.   

  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язання його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-478/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Седун Ф.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.04.2011
  • Дата етапу: 30.05.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-478/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Седун Ф.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.02.2011
  • Дата етапу: 11.05.2012
  • Номер: 2-а-478/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-478/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Седун Ф.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.02.2011
  • Дата етапу: 10.03.2011
  • Номер: 2-а-478/2011
  • Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-478/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Седун Ф.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.03.2011
  • Дата етапу: 13.07.2011
  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-478/11
  • Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Седун Ф.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.02.2011
  • Дата етапу: 03.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-478/11
  • Суд: Сквирський районний суд Київської області
  • Суддя: Седун Ф.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2011
  • Дата етапу: 16.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація