Судове рішення #1498051
Справа 2-964/2007 p

Справа 2-964/2007 p.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2007 р.                                                                    Біляївський районний суд

Одеської області в складі головуючого : судді   Андреева Е.О. при секретарі: Довженко І.С. з участю представника позивачки ОСОБА_5 адвокатаОСОБА_6.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Біляївка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 " про усунення від права на спадкування", суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася із даним позовом до суду, стверджуючи, що 14.02.1987 року її сестра ОСОБА_3 уклала шлюб з відповідачем. 21.05.1994 року до сестри у спадок від батьків перейшов будинок в АДРЕСА_1, в якому вона проживала разом з ОСОБА_2. та його донькою ОСОБА_4. Під час перебування у шлюбі з відповідачем її сестра ОСОБА_3. тяжко захворіла, отримала довічну інвалідність, була паралізована і потребувала постійного догляду. Відповідач під час хвороби покинув ОСОБА_3 і вона вимушена була здійснювати догляд за своєю сестрою. ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_3. померла. Позивачка поховала її за власні кошти. Після смерті сестри ОСОБА_1 узнала, що відповідач звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини сестри. Посилаючись на викладені обставини, позивачка просить усунути ОСОБА_2 від права на спадкування майна ОСОБА_3 вказуючи, що він ухилявся від надання допомоги померлій дружині, яка через хворобу була у безпорадному стані.

Представник позивачки ОСОБА_5 у судовому засіданні наполягала на задоволенні позову, підтримавши доводи позивачки.

Відповідач ОСОБА_2. позов не визнав, вказавши, що дійсно разом із померлою дружиною ОСОБА_3 та своєю донькою ОСОБА_4вони разом проживали однією сім'єю в АДРЕСА_1. Його дружина зловживала алкогольними напоями, що приводило до сімейних конфліктів. В 2001 році ОСОБА_3. отримала черепно-мозкову травму, у зв'язку з чим потрапила в лікарню і деякий час була паралізована. Під час перебування в лікарні він доглядав за нею, вона перестала пиячить , у неї став відновлюватися стан здоров'я і вона стала самостійно ходити і обслуговувати себе. Але , повернувшись додому з лікарні, дружина знову стала пиячить, у зв'язку з чим він залишив її. З дружиною залишилася його донька ОСОБА_4 Він їх постійно навідував, допомагав матеріально і у веденні домашнього господарства. ІНФОРМАЦІЯ_1. його дружина ОСОБА_3. померла, про що його повідомили запізно і він не зміг бути присутнім на похоронах. Після смерті дружини, її сестра ОСОБА_1 стала пред'являти претензії на будинок, заявляючи що оформить його на своє ім'я. Вимоги останньої про усунення його від права на спадкування, відповідач вважає безпідставними і просить залишити їх без задоволення.

Свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 у судовому засіданні показали, що дійсно ОСОБА_3. під час перебування у шлюбі з відповідачем зловживала спиртними напоями. Згодом вона потрапила у лікарню і проходила тривалий курс лікуванні. Після повернення додому ОСОБА_2. покинув дружину з донькою у будинку і переїхав жити в інше місце. ОСОБА_3. хворіла , продовжувала пиячити і за нею доглядали донька відповідача ОСОБА_4 та її сестра ОСОБА_1.

Свідок ОСОБА_10 показала, що дійсно ОСОБА_3. зловживала спиртними напоями. Біля 6-ти років тому вона отримала тяжку травму голови і перебувала у лікарні. Доглядав за нею чоловік ОСОБА_2. та його донька ОСОБА_4. Після повернення з лікарні ОСОБА_3. знову стала пиячить і відповідач залишив її та доньку у будинку. ОСОБА_3. могла самостійно

 

* рухатися , обслуговувати себе  . ОСОБА_2. навідувався до них, залишав кошти , які вона передавала його доньці ОСОБА_4.

Свідок ОСОБА_4. показала, що в 2001 році ОСОБА_3., яку вона вважає своєю матір'ю , потрапила в лікарню з травмою голови і деякий час була паралізованою. В лікарні вона з батьком доглядали за нею, мати перестала пиячить і в неї відновилася можливість пересування. Після повернення додому мати знову стала пиячить, після чого батько пішов жити в інше місце. Мати витрачала пенсію , яку отримувала на випивку та їжу. Батько постійно навідувався до них, залишав кошти у сусідки ОСОБА_10., допомагав по господарству. Мати сама ходила до магазину, прала. До них також навідувалася сестра матері ОСОБА_1., яка проживала по сусідству. Перед смертю мати перестала пиячить і вона попросила батька, щоб він повернувся додому. Батько повинен був переїхати до них в листопаді 2006 року, під час своєї відпустки, але в цей час мати померла.

Вислухавши у судовому засіданні пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Обґрунтовуючи свої вимоги про усунення відповідача від права на спадкування майна ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачка посилалася на те, що ОСОБА_2. ухилявся від надання допомоги її сестрі, яка через тяжку хворобу була у безпорадному стані.

Разом із тим, з такими доводами суд погодитися, виходячи з наступного.

Відповідно ч5 ст. 1224 ЦК України особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. За змістом вказаної норми закону факт ухилення спадкоємця від надання допомоги спадкодавцю повинен бути підтверджений у судовому порядку вироком суду або матеріалами цивільної справи по стягненню аліментів.

Разом із тим, як встановлено в ході судового розгляду , з вимогами до суду про надання допомоги у зв'язку з своєю хворобою ОСОБА_3. до свого чоловіка ОСОБА_2 не зверталася . Вказані обставини сторонами у судовому засіданні не оспорювалися. Крім того, померла ОСОБА_3. отримала пенсію по інвалідності, якою розпоряджалася на власний розсуд.

Відповідач ОСОБА_2. перебував у зареєстрованому шлюбі з померлою і має право на успадкування її майна як спадкоємець 1-ої черги, відповідно до ст. 1261 ЦК України.

З урахуванням наведеного , суд вважає, що заявлені позовні вимоги є необгрунтованими, спростовуються встановленими в ході судового розгляду обставинами і дослідженими доказами, а тому підстави для їх задоволення відсутні.

Керуючись ст.ст. 1224,1261 ЦК України, ст.ст. 10,11,60,209, 212-215,218 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 « про усунення від права на спадкування « відмовити.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області через Біляївський районний суд шляхом подачі у 10-ти денний строк заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги або в порядку ст.295 ч.4 ЦПК

України.         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація