Справа № 2- 17/08
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
смт.Короп 16 січня 2008 року
Коропський районний суд Чернігівської області в складі :
головуючого - судді Деркач О.Г.
при секретарі - Редько А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1до ДП „Крисківський спиртовий завод” про стягнення заробітної плати, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з роботи, компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати та відшкодування моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, вказуючи на те, що вона працювала на посаді головного економіста Крисківського спиртового заводу до 02 жовтня 2007 року. На день звільнення її з роботи ДП Крисківський спиртовий завод нарахував їй заробітну плату за період серпень, вересень 2007 року в сумі 2195 грн. 24 коп., але виплатити її внаслідок відсутності грошових коштів відмовився. Вважає, що внаслідок тривалого затримання по виплаті заробітної плати відповідачем їй було заподіяно моральну шкоду в сумі 1500 грн. А тому позивачка просить суд стягнути з відповідача на її користь заборгованість з заробітної плати в сумі 2195 грн. 24 коп., середній заробіток за час затримки виплати розрахунку станом на 15 січня 2008 року в сумі 4613 грн. 16 коп. та 1500 грн. моральної шкоди. Крім того, вона просить стягнути з відповідача компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати за період з січня по серпень 2006 року включно згідно довідки наданої відповідачем та судові витрати по справі.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 свою позовну заяву підтримала по вищевикладеним мотивам і просить її задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача - головний бухгалтер ДП „Крисківського спиртового заводу” Михальченко Т.М. позовні вимоги позивачки визнала частково. Невиплату нарахованої заробітної плати в сумі 2195,24 грн. вона пояснила відсутністю коштів. Крім того, вона не заперечує проти виплати позивачці компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати за період з січня по серпень 2006 року включно в сумі 185 грн. 23 коп. Представник відповідача заперечив проти виплати позивачу середнього заробітку за час затримки виплати розрахунку станом на 15 січня 2008 року, пояснивши це тим, що заборгованість з виплати розрахунку сталася не з вини підприємства, оскільки 05 лютого 2007 року Господарським судом Чернігівської області порушена справа про визнання банкрутом ДП „Крисківський спиртовий завод”. Крім того, вона не згодна з сумою у 4613, 16 грн. цієї виплати, пояснивши свої заперечення неправильним розрахунком середнього заробітку позивачем, а саме: на її думку обчислення середньої заробітної плати необхідно проводити виходячи з виплат за останні 6 місяців, а не 2 місяці, як проведено позивачкою та те, що при обчисленні середньої заробітної плати у разі невиплати розрахунку, індексація на нараховану заробітну плату у зв'язку з інфляцією споживчих цін не враховується. Більш того, вона також заперечує проти відшкодування позивачці моральної шкоди, пояснивши це відсутністю доказів, що підтверджують її моральні страждання.
Заслухавши пояснення сторін та вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.
Згідно ст.116 КЗпП України, виплата всіх сум, що належить працівнику від підприємства, установи, організації проводиться в день звільнення.
Як встановлено, ОСОБА_1 працювала на ДП „Крисківському спиртовому заводі” головним економістом. 02.10.2007 року вона була звільнена з займаної посади за згодою сторін. При звільненні позивачці належало виплатити 2195 грн. 24 коп. заборгованості по заробітній платі. Однак розрахунку з нею проведено не було, що підтверджено довідкою ДП Крисківського спиртового заводу і не оспорюється відповідачем. А тому вказану заборгованість необхідно стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1
Згідно ст.117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу, підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Суду не наведено достатніх доказів тому, що відповідач проявляв належну дбайливість щодо виплати позивачу нарахованої заробітної плати, але існували перешкоди належне виконати свої обов'язки перед працівником.
Відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 08 лютого 2005 року №100 (із змінами і доповненнями) /надалі - Порядок/ обчислення середньої заробітної плати для оплати за невиплачений розрахунок проводиться виходячи з виплат за останні 2 календарних місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Крім того, цим же Порядком визначено виключний перелік виплат, які при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження згідно з чинним законодавством, не враховуються. Індексація на заробітну плату у зв'язку з інфляцією споживчих цін до цього переліку не включена, а отже у зазначеному випадку повинна враховуватися при обчисленні середньої заробітної плати. Більш того, усі виплати включаються у розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, у якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки.
За таких обставин, середньомісячний заробіток ОСОБА_1 за відпрацьовані липень - серпень 2007 року (повністю відпрацьовані місяці) становить 1371 грн. 51 коп., що підтверджується довідкою ДП „Крисківського спиртового заводу”.
Крім того, відповідно до Порядку нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної заробітної плати. Таким чином, виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом липня та серпня робочі дні (2743 грн. 01 коп.) та числа відпрацьованих робочих днів (44 дні) розмір середньоденної заробітної плати має бути 62 грн. 34 коп.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного заробітку на число робочих днів.
Час затримки виплати позивачу нарахованої заробітної плати складає 73 робочих дні, що не оспорюється самим представником відповідача.
А тому з відповідача необхідно стягнути на користь позивача середньомісячний заробіток за весь час затримки розрахунку, за період з 03.10.2007 по 15.01.2008 включно у сумі 4550 грн. 82 коп.
Крім того, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача і компенсація втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати за період з січня по серпень 2006 року включно у сумі 185 грн. 23 коп., що підтверджено довідкою ДП „Крисківського спиртового заводу” і не оспорюється сторонами по справі.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №4 „Про судову практику в справах про відшкодування моральної (не майнової) шкоди” роз'яснено, що моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживань у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачем, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушення стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Разом з тим, суду не наведено достатніх доказів щоб підтверджували факт заподіяння позивачу моральних страждань або втрат немайнового характеру та з яких міркувань виходив позивач, оцінюючи заподіяну моральну шкоду.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що у позовних вимогах, в частині стягнення моральної шкоди, необхідно відмовити.
На підставі ст.ст.81,88 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 69 грн. 31 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 30 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.116, 117 КЗпП України, ст. 1166 ЦК України, Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 08 лютого 2005 року №100 (із змінами і доповненнями), Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №4 „Про судову практику в справах про відшкодування моральної (не майнової) шкоди” та ст.ст.10, 60, 81, 88, 212-215, 367 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1до ДП „Крисківський спиртовий завод” задовольнити частково.
Стягнути з ДП „Крисківський спиртовий завод” на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі у сумі 2195 (дві тисячі сто дев'яносто п'ять) грн. 24 коп.
Стягнути з ДП „Крисківський спиртовий завод” на користь ОСОБА_1 середньомісячний заробіток за увесь час затримки розрахунку при звільненні з роботи у сумі 4550 (чотири тисячі п'ятисот п'ятдесят) грн. 82 коп.
Стягнути з ДП „Крисківський спиртовий завод” на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати у сумі 185 (сто вісімдесят п'ять) грн. 23 коп.
Стягнути ДП „Крисківський спиртовий завод” на користь держави судовий збір в сумі 69 (шістдесят дев”ять) грн. 31 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 (тридцять) грн.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення з ДП „Крисківський спиртовий завод” на користь ОСОБА_1середньомісячного заробітку в розмірі 1371 (одна тисяча триста сімдесят одна) грн. 51 коп.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.