Справа № 22-а-102/2011
Категорія 10.3.2
Головуючий у 1 інстанції Васильковський В.М.
Суддя-доповідач Девляшевський В.А.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2011 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
Головуючого Девляшевського В.А.
суддів: Проскурніцького П.І., Ясеновенко Л.В.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Коломия про визнання неправомірними дій щодо нарахування пенсії за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в м. Коломия на постанову Коломийського міськрайонного суду від 05 травня 2010 року,-
в с т а н о в и л а :
Постановою Коломийського міськрайонного суду від 05 травня 2010 року частково задоволено позов ОСОБА_2
Визнано неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в м. Коломия щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 та зобов’язано управління пенсійного фонду України в м. Коломия провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії інваліда 2-ої групи, захворювання якого пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01.02.2010 року з врахуванням проведених виплат. В решті позову відмовлено.
Додатковою постановою Коломийського міськрайонного суду від 04 червня 2010 року визначено, що кінцевим терміном названих зобов’язань відповідача у спірних правовідносинах є 30 квітня 2010 року.
На постанову суду першої інстанції управління пенсійного фонду України в м. Коломиї подало апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення норм матеріального та процесуального права.
Апелянт зазначив, що судом не дано належної оцінки тому, що розміри пенсії, які призначаються згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до ч.5 ст. 54 даного закону визначаються Кабінетом Міністрів України, який в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими для виконання.
Вказував, що позивачу нарахована та виплачена пенсія відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно порядку обчислення пенсії визначеному Кабінетом Міністрів України в постанові від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету». Даною постановою зазначено, що розрахунок пенсії, призначеної відповідно до ст. 54 вищеназваного закону, провадиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на думку апелянта, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за даним законом. У зв’язку із наведеним вище апелянт просив рішення суду скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_2
Вислухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, інвалід 2 групи, його віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Постановляючи рішення про задоволення позову ОСОБА_2, суд першої інстанції правильно виходив з того, що відповідачем в порушення вимог положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу не проведено виплати в повному розмірі.
Так, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам віднесеним до першої категорії – інвалідам другої групи встановлюється у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Ст. 54 названого закону передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для інвалідів другої групи – вісім мінімальних пенсій за віком.
Розрахунок пенсії позивачу Управління ПФУ провело з огляду на розмір 19,91грн., установлений постановою КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 03.01.2002 року.
Суд першої інстанції, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, дійшов обґрунтованого висновку про те, що при розрахунку державної пенсії, передбаченої ст. 54 згаданого вище Закону, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, котрі втратили працездатність, який зазначено у Законі про Державний бюджет України на відповідний рік і береться за основу при визначенні мінімального розміру пенсії за віком.
Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування мінімальної пенсії за віком для розрахунку інших пов’язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч.1 цієї статті.
Оскільки рішення суду по даній справі постановлено з дотриманням вимог норм матеріального та процесуального права, то підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Коломия відхилити.
Постанову Коломийського міськрайонного суду від 05 травня 2010 року по даній справі залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з часу набрання нею законної сили.
Головуючий Девляшевський В.А.
Судді : Проскурніцького П.І.
Ясеновенко Л.В.