Судове рішення #1490048
Справа №2-155/2007

Справа №2-155/2007

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

 

15 травня 2007 року                                                                                    смт. Оржиця

Оржицький районний суд Полтавської області у складі: судді Маліченка В.В., за участі секретаря судового засідання Федорини А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Оржицької районної державної адміністрації, Райозерської сільської ради, третя особа ліквідаційна комісія СТОВ «Райозеро», про визнання права на земельну частку /пай/ та про його надання,

 

ВСТАНОВИВ:

 

ОСОБА_1., 13.03.2007 року звернулася в Оржицький районний суд з зазначеним позовом.

У позовній заяві зазначила, що з 1981 року вона була зарахована в члени колгоспу їм. 60-річчя Жовтня, Оржицького району Полтавської області. Після звільнення з колгоспу в 1982 році, вона була повторно прийнята в члени колгоспу 10.10.1984 року.

В колгоспі працювала на різних посадах.

На час видачі Державного Акту на право колективної власності на землю (12 грудня 1995 року), вона перебувала в членстві господарства і працювала свинаркою.

Відомостей про перебування її у списках пайовиків вона не мала і таких відомостей її ніхто не доводив.

Реальні пайові відносини з землею стали практикуватися з оформленням договорів тільки з 2000 року. Вона з 12 травня 2000 року по 17 жовтня 2006 року перебувала в місцях позбавлення волі.

Вже після звільнення з місць позбавлення волі вона дізналася, що її немає в списках пайовиків на земельний пай.

У зв'язку з цим змушена звернутися до суду з вимогою про визнання за нею права на земельну частку (пай) та про його надання.

Просить визнати за нею право на земельну частку (пай) розміром 4,33 га., з наданням його за рахунок земель державної власності, що обліковуються на території Райозерської сільської ради в контурах згідно проекту перерозподілу земель між земле володільцями і землекористувачами.

У судовому засіданні позивач позов підтримала. Представник відповідача -Оржицької районної державної адміністрації позов по суті визнала, в частині визнання права на земельну частку (пай), але просила суд застосувати строк позовної давності. Представник співвідповідача, сільської ради позов визнав та не заперечував проти задоволення позову. Третя особа - представник ліквідаційної комісії СТОВ «Райозеро», не заперечує проти задоволення позову

Розглянувши матеріали справи, заслухавши сторони, та третю особу, дослідивши докази суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

Позивачка в 1981 року була зарахована в члени колгоспу ім. 60-річчя Жовтня, Оржицького району Полтавської області, про що свідчить архівний витяг з протоколу №3 від 20 липня 1981 року.

Згідно запису в трудовій книжці, позивачка 20.04.1982 року звільнена з членів колгоспу, а 10.10.1984 року знову прийнята в члени колгоспу ім. 60-річчя Жовтня, Оржицького району Полтавської області.

З цього часу постійно працювала в цьому ж колгоспі та була його членом.

26.02.2000 року колгосп ім. 60-річчя Жовтня, Оржицького району Полтавської області перетворено в СТОВ «Райозеро».

 

2

 

 

12.12.1995 року пройшло розпаювання земель на території Райозерсьткої сільської ради та отримано Державний Акт на право колективної власності на землю.

З 12.05.2000 року по 17.10.2006 року позивачка перебувала в місцях позбавлення волі.

Позивачка заявила, що вона знала про порушення свого права на земельну частку (пай), так як її не було включено в списки пайовиків, але тоді не придала цьому значення.

Позивачка мала право на отримання земельної частки (паю), про що не заперечували відповідачі, пояснивши, що позивачка в списках була пропущена помилково.

Позивачка не ставить питання про поновлення строків давності для звернення за захистом своїх прав.

Згідно п.2 Указу Президента України від 08.08.1995 року №720 „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" право на земельну частку \пай\ мають члени КСП, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства в тому числі пенсіонери. Отже, позивачка неправомірно не була включена до списків на отримання земельного паю.

Відповідно до п. г, ч. 1 ст. 81 Земельного Кодексу України право власності на земельні ділянки набувається на підставі виділення в натурі \ на місцевосте належної їм земельної частки \паю\ Згідно до ч.І ст. 116 ЗК України, передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної, або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до ч.І ст. 158 ЗК України зазначено, що земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Відповідно до ст. 261 ЦК України зазначено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа дізналася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Згідно ч.З ст. 267 передбачено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Частиною 4 передбачено сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Враховуючи викладене та факти, що свідчать про вимогу застосувати по даному позову позовну давність, суд зобов'язаний вказане врахувати.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214 та 215 ЩІК України, ст. ст. 257, 261, 267 ЦК України, -

 

ВИРІШИВ:

 

В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути. оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація