ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2007 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого - судді Ліпського Д.В. ,
суддів: Амєліна С.Є., Гуріна М.І., Кобилянського М.Г. Юрченка В.В.,
секретар: Мудрицька Ю.В.
за участю позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовомОСОБА_1до Куп'янської міської ради Харківської області, ОСОБА_2, третя особа : голова Куп'янської міської ради Харківської області про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди за касаційною скаргоюОСОБА_1на постанову Куп'янського міського суду Харківської області від 13 жовтня 2006 року та на постанову апеляційного суду Харківської області від 22 грудня 2006 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
У серпні 2002 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Куп'янської міської ради Харківської області, ОСОБА_2, в якій просила поновити її на посаді керівника гуртка управління у справах сім'ї та молоді Куп'янської міської ради Харківської області, скасувавши наказ про звільнення за №227/к від 01.07.2002 року, але враховуючи, що управління у справах сім'ї та молоді Куп'янської міської ради Харківської області ліквідовано, забезпечити її роботою. Вимоги мотивувала тим, що у відповідача працювала як керівник гуртка з 1 жовтня 1994 року до дня звільнення з місця роботи наказом №227/к від 1 липня 2002 року за п.1 СТ.40 КЗпП України у зв'язку з скороченням чисельності штату. Звільнення вважає не законним, оскільки з дня попередження про звільнення 26.04.2002 року до дня звільнення пройшло понад 2 більше 18 років, та у неї є неповнолітній син: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., який є інвалідом з дитинства На засідання профспілкового комітету з питання звільнення, яке відбулося 24.05.2005 року її ніхто не запрошував. Крім цього, просила поновити строк на звернення до суду, оскільки з наказом була ознайомлена лише 1 серпня 2002 року та поросила стягнути з відповідача на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з урахуванням отриманої суми по безробіттю та відшкодувати моральну шкоду в сумі 3000 грн.
Постановою Куп'янського міського суду Харківської області від 13 жовтня 2006 року позовні вимоги було задоволено частково. ОСОБА_1 поновлена на посаді керівника гуртка управління у справах сім'ї та молоді Куп'янської міської ради Харківської області та скасовано наказ за №227/к від 01.07.2002 року по управлінню у справах сім'ї та молоді Куп'янської міської ради Харківської області про звільнення ОСОБА_1 на підставі ст.40 п.1 ч.1 КЗпП України. Куп'янська міська рада Харківської області зобов'язана звільнити ОСОБА_1 з посади керівника гуртка управління у справах сім'ї та молоді Куп'янської міської ради Харківської області з 23.08.2005 року у зв'язку з ліквідацією управління у справах сім'ї та молоді Куп'янської міської ради Харківської області. З ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 4 006 грн. 59 коп. та 3 000 грн. моральної шкоди.
Постановою апеляційного суду Харківської області від 22 грудня 2006 року постанова Куп'янського міського суду Харківської області від 13 жовтня 2006 року змінена частині стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу у розмірі 4 006 грн. 59 коп. та моральної шкоди у розмірі З 000 грн., 51 грн. держмита на користь держави та 30 гри. судових витрат на інформаційно - технічне забезпечення з ОСОБА_2 скасована. Постановлена в цій частині нова постанова, якою стягнуто з Куп'янської міської ради Харківської області на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу у розмірі 4 006 грн. 59 коп.. та моральну шкоду у розмірі 3 000 грн. Стягнуто з Куп'янської міської ради Харківської області 51 грн. держмита на користь держави та 30 грн. судових витрат на інформаційно - технічне забезпечення. В іншій частині постанова суду залишена без змін.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями позивач звернулася з касаційними скаргами до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанції, ухвалити нове судове рішення, оскільки суд першої та апеляційної інстанції порушили норми матеріального та процесуального права. Зокрема зазначає, що висновки суду не відповідають обставинам справи та не всі докази були досліджені.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши доводи касаційної скарги за матеріалами справи , колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що спір виник із трудових відносин, оскільки предметом судового спору є питання законності звільнення особи із займаної посади.
Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби поширюється компетенція адміністративних судів.
Пунктом 15 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах місцевого самоврядування.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 займала посаду керівника гуртка управління у справах сім'ї та молоді Куп'янської міської ради Харківської області і не мала статусу державного службовця. Правовідносини, що виникли між нею та відповідачем регулюються КЗпП України, а не Законом України «Про державну службу» Відповідно до оскржуваного наказу була звільнена за скороченням штату, як керівник гуртка міського молодіжного центру.
Спірний наказ Куп'янської міської ради у частині звільнення ОСОБА_1 з посади керівника гуртка управління у справах сім'ї та молоді Куп'янської міської ради Харківської області прийнято у межах трудових відносин та не є нормативним актом чи правовим актом індивідуальної дії, виданим на реалізацію владних управлінських функцій ради.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що позивачка не перебувала на публічній службі, а тому виниклий спір щодо законності її звільнення повинен розглядатися не за правилами адміністративного судочинства.
Спір, що виник із трудових відносин та не пов'язаний із проходженням публічної служби, має розглядатися судами в порядку цивільного судочинства.
Суди помилково розглянули справу в порядку адміністративного судочинства, тому ухвалені рішення підлягають скасуванню із закриттям провадження у адміністративній справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи те, що позовна заява подана до набрання чинності КАС України, справа підлягає поверненню до суду першої інстанції для розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 228, 230 КАС України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргуОСОБА_1задовольнити частково.
Постанову апеляційного суду Харківської області від 22 грудня 2006 року та постанову Куп'янського міського суду Харківської області від 13 жовтня 2006 року по справі за позовомОСОБА_1до Куп'янської міської ради Харківської області, ОСОБА_2, третя особа : голова Куп'янської міської ради Харківської області про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди скасувати, а провадження у адміністративній справі закрити.
Справу направити до суду першої інстанції для розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст.ст. 237 КАС України.
ГОЛОВУЮЧИЙ : Д.В. Ліпський
СУДДІ : С.Є. Амєлін
М.І. Гурін
М.Г. Кобилянський
В.В. Юрченко