Судове рішення #1487908
Справа 2-547/07

 

          Справа 2-547/07

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

                  13 грудня 2007 року  Великобагачанський районний суд Полтавської області  в складі:        

                   головуючого судді - Хоролець В.В.

                   при секретарі - Зіненко Н.О.   

                         з участю адвоката - ОСОБА_1                                                                                                                         

розглянувши на попередньому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Рокитянської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання причини пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

 

в с т а н о в и в:

 

          З позову ОСОБА_2. вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_3, яка проживала в с. Говори Великобагачанського району Полтавської області.

        Після її смерті відкрилася спадщина на належні їй майновий пай та земельну ділянку площею 3,67 гектари, розташованої на території Рокитянської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області.

        Позивач зазначає, що він являється єдиним спадкоємцем першої черги за законом. Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом немає.

        ОСОБА_2. вказує, що він бажає успадкувати належне матері майно, однак не може одержати в державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину, оскільки в установлений законом шестимісячний строк не  подав заяви в державну нотаріальну контору  про  прийняття спадщини через поважні причини. Послався на те, що про зміни в законодавстві щодо прийняття спадщини він не знав і не міг знати, оскільки має освіту 8 класів, працює і має освіту слюсаря-сантехніка, і через свою юридичну необізнаність не мав змоги вірно оцінити юридичні тонкощі законодавства щодо порядку прийняття спадщини.

       Вказує, що одразу після смерті матері, наступного дня він прийняв спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, заволодів належними матері сертифікатом на право на земельну частку (пай) та свідоцтвом про право власності на майновий пай та іншим її майном і вважав, що такі його дії є прийняттям спадщини, як це було передбачено ст. 549 ЦК України. Так він був про консультований юристами.

       Посилаючись на вищевикладені обставини, позивач ОСОБА_2. звернувся до суду з   позовом  до Рокитянської сільської  ради Великобагачанського району Полтавської  області про визнання причини пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

        В попередньому судовому засіданні позивач ОСОБА_2. підтримав, послався на обставини, викладені в позові і просив суд визнати причину пропуску строку для прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_3. поважною та визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори. 

         Представник  відповідача Рокитянської сільської ради в судове засідання не з”явився, надіслав клопотання про розгляд справи у відсутність їх представника, позов ОСОБА_2. відповідач визнає.

             Відповідно до ч.4 ст. 130 ЦПК України ухвалення у попередньому судовому засіданні  судового рішення у разі визнання позову проводиться, зокрема, в порядку, встановленому ст. 174 ЦПК України.

            Згідно ч.4 ст. 174 ЦПК  України “у разі визнання відповідачем позову суд за  наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову.”

         Суд, заслухавши пояснення позивача, міркування представника позивача адвоката ОСОБА_1, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_2.  підлягає до задоволення з наступних підстав.

         Судом встановлено, що ОСОБА_, останнім постійним місцем проживання якої було с. Говори Великобагачанського району Полтавської області померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6).

          Згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1, виданого 24.12.1996 року Великобагачанською райдержадміністрацією ОСОБА_3. належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Маяк» розміром 3,67 в умовних кадастрових гектарах (а.с.7).

         Відповідно до Свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП серія ПО 341 № 230244 від 05.07.2001 року ОСОБА_3. має право на пайовий фонд майна КСП «Маяк» (після реорганізації ТОВ «Маяк») с. Рокита Великобагачанського району Полтавської області (а.с.8).

        Вищевказані документи подані позивачем по справі ОСОБА_2.

        З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_2 народження, проживає в м. Полтава, АДРЕСА_1, має неповну загальну середню освіту, працює слюсарем-сантехніком в будівельних організаціях м. Полтави.       

       Згідно  ч.1 ст. 1270 ЦК України “для прийняття спадщини  встановлюється строк шість місяців, який починається з часу  відкриття  спадщини”.  Частиною 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що  “за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним  заяви про прийняття  спадщини.”

       Суд, оцінивши наявні у справі докази приходить до висновку, що позивач ОСОБА_2. після смерті матері ОСОБА_3. фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, заволодів належними померлій сертифікатом на право на земельну частку (пай) та свідоцтвом про право власності на майновий пай та іншим майном, однак з урахуванням змін в чинному законодавстві щодо порядку прийняття спадщини, свого рівня освіти та роду занять не зміг вірно оцінити визначені чинним законодавством норми спадкового права і не подав у встановлений законом строк заяви в державну нотаріальну контору про прийняття спадщини.

         При таких обставинах справи, коли позивач довів, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, в суду є передбачені законом підстави для визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

       Керуючись  ст.ст. 1269-1272 ЦК  України, ст.ст. 10,11,60,130,174,212-215 ЦПК України, -

 

в и р і ш и в :

 

          Позов ОСОБА_2 про визнання причини пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - з а д о в о л ь н и т и, визнавши причини пропуску строку поважними.

        Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, останнім постійним місцем проживання  якої  було  с. Говори Великобагачанського  району Полтавської  області, протягом двох місяців з дня набрання чинності цим рішенням суду.      

 

             Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області може бути подана протягом двадцяти днів після  подання заяви на апеляційне оскарження.

 

                   Суддя

 

      

 

                                             

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація