Справа № 22ц-2889/2006 p. Головуючий у 1-ій інстанції
Категорія 35 суддя: Дадим Ю.М.
Доповідач суддя Повєткін В.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2006 р. Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
Головуючого судді: Повєткіна В.В.
Суддів: Басуєвої Т.А., Гокова П.В.
При секретарі: Сидоренко А.С.
Розглянула у відкритому судовому засіданні в М.Дніпропетровську цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 20 лютого 2006 року
за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів і додаткових витрат на дитину, -
Встановила:
Рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 20 лютого 2006 року частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_2, на її користь з ОСОБА_1 стягнуто аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, у розмірі 468,00 грн. щомісячно, починаючи з 05 липня 2005 року і до повноліття дитини, а також додаткові витрати на лікування дитини у розмірі 500,00 грн. щомісячно, починаючи з 05 липня 2005 року (а.с.58-59).
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, заперечуючи проти стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, просить рішення суду скасувати і справу направити на новий розгляд, посилаючись на те, що суд не прийняв до уваги, що відповідач не працює і немає доходів, а також домовленість сторін щодо несплати аліментів протягом 5 років у зв'язку з виплатою відповідачем аліментів позивачці відповідно до розписки 41870,00 грн. з урахуванням її частини від продажу належного сторонам будинку, не вказав в рішенні строк сплати додаткових витрат і мотивів стягнення саме такої суми (а.с.63-64).
Перевіривши законність і обгрунтованність рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що скарга є необгрунтованною і не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановлюючи рішення про задоволення позовних вимог про стягнення аліментів на утримання дитини і додаткових витрат на дитину, суд першої інстанції вказав, що розмір аліментів на утримання дитини слід встановити у твердій грошовій сумі, оскільки відповідач не працює, отримує нерегулярний дохід, у розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком з 6 до 18 років, а щодо додаткових витрат - розмір встановлено з урахуванням як того, що дитина є інвалідом дитинства, потребує лікування, профілактичної підтримки, дієтичного харчування, так і з урахуванням матеріального становища відповідача і розміру стягнутих аліментів на дитину.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам закону та матеріалам справи.
Згідно зі ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч.І ст.184 Сімейного кодексу України, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Як вбачається зі справи, відповідач не надав суду доказів того, що він отримує заробітну плату або інший дохід, на обліку в центрі зайнятості не перебуває (а.с.26), але згідно повідомлень банківської установи неодноразово звертався по отримання кредиту, що свідчить про наявність у нього доходів (а.с.52).
За таких обставин визначений у твердій грошовій суммі розмір аліментів на утримання дитини відповідає вимогам закону та обставинам справи.
Відповідно до вимог ст.60 ЦПК України кожна - сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Тому доводи апеляційної скарги про неврахування судом першої інстанції матеріального становища відповідача є безпідстаними.
Доводи апеляційної скарги про наявність домовленості між сторонами щодо несплати відповідачем аліментів протягом 5 років у зв'язку з виплатою відповідачем аліментів позивачці згідно з розпискою не можуть бути враховані у зв'язку з невід-повідностю вказаної угоди вимогам ст.189 Сімейного кодексу України щодо нотаріального посвідчення такої угоди.
Вказаним обставинам судом першої інстанції у рішенні дана належна оцінка.
Тому доводи апеляційної скарги щодо неврахування судом першої -інстанції угоди між сторонами є бехпідставними.
Як вбачається зі справи, сторони є батьками дитини, що є інвалідом дитинства, потребує лікування, профілактичної підтримки, дієтичного харчування, щомісячні витрати позивачки складають 1682,00 грн. (а.с.ЗО,31,32,33,37,38,39,41, 42-49, 50,54).
Стосовно розміру додаткових витрат позивачки в рішенні суду першої інстанції наведені відповідні докази, а також мотиви визначення розміру додаткових витрат, стягнутих з відповідача.
Згідно зі ст.185 Сімейного кодексу України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо), такі витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.
Тому доводи апеляційної скарги про відсутність у рішенні строку сплати додаткових витрат і мотивів щодо визначення розміру цих витрат є необгрунтованними.
Зважаючи на те, що доказів на підтвердження заперечень проти розміру аліментів і додаткових витрат відповідачем суду не надано, а відповідно до ст.192 Сімейного кодексу України відповідач має право на звернення до суду з позовом про зменшення розміру аліментів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції всебічно і повно дослідив обставини справи, надав належну оцінку доказам, які надані суду сторонами, і постановив законне і обгрунтоване рішення.
Порушень матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення не допущено.
Тому підстав для скасування або зміни рішення суду першої інстанції немає.
У зв'язку з викладеним і керуючись ст.ст.307,308,314,316 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - відхилити.
Рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 20 лютого 2006 року - залишити без зміни.
Ухвала Апеляційного суду Дніпропетровської області набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.
Головуючий: Судді: