Справа № 22ц-3719/2006 p. Головуючий у 1-ій інстанції
Категорія 19 суддя Бондарьова Г.М.
Доповідач суддя Повєткін В.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2006 р. Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
Головуючого судді: Поветкіна В.В.
Суддів: Басуєвої Т.А., Гокова П.В.
При секретарі: Сидоренко А.С.
Розглянула у відкритому судовому засіданні в М.Дніпропетровську цивільну справу
за апеляційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві та професійних захворювань України в м.Першотравенську Дніпропетровської області
на рішення Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 28 квітня 2006 року
за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві та професійних захворювань України в м.Першотравенську Дніпропетровської області про відшкодування моральної шкоди, -
Встановила :
У квітні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про стягнення страхової виплати за моральну шкоду у зв'язку з ушкодженням здоров'я, посилаючись на отримання ним професійного захворювання під час роботи і втрату 60% професійної працездатності та встановлення 3-групи інвалідності згідно висновку МСЕК від 13 січня 2003 року. У зв'язку з цим просив стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві та професійних захворювань України в м.Першотравенську моральну шкоду у сумі 70000,00 грн. {а.с.2).
Рішенням Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 28 квітня 2006 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, на його користь з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві та професійних захворювань України .в м.Першотравенську стягнута моральна шкода у сумі 42000,00 грн. (а.с.24-26).
В апеляційній скарзі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві та професійних захворювань України в м.Першотравенську, не заперечуючи проти-факту ушкодження здоров'я позивача через тривалу працю в тяжких умовах, просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити, посилаючись на: необхідність наявності медичного висновку про наявність факту моральної шкоди, ненадання потерпілим ніяких доказів щодо спричинення йому моральної шкоди, відсутність вини Фонду, відшкодування Фондом інших страхових виплат на користь позивача, а також зупинення виплати моральної шкоди на 2006 рік відповідно до вимог ст.77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" (а.с.29-30).
Перевіривши законність і обгрунтованність рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що скарга є обгрунтованною і підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Постановлюючи рішення про задоволення позовних вимог про стягнення моральної шкоди, суд першої інстанції дійшов висновку, що у зв'язку з ушкодженням здоров'я
позивачу слід виплатити моральну шкоду відповідно до вимог ст.ст.21,28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Колегія суддів вважає, що такий висновок суду першої інстанції відповідає вимогам закону та матеріалам справи.
Як вбачається зі справи, внаслідок професійного захворювання згідно з актом від 05 грудня 2002 року позивачу при огляді МСЕК від 13 січня 2003 року встановлено третю групу інвалідності і втрату 60% професійної працездатності (а.с.З,4,15-16).
Таким чином, факт заподіяння моральної шкоди у зв'язку з ушкодженням здоров'я, пов'язаного з професійним захворюванням, підтверджується матеріалами справи.
Посилання відповідача на відсутність вини не відповідає вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", оскільки Фонд сплачує моральну шкоду, як страховик, а не як винна особа.
Посилання відповідача на зипинення на 2006 рік дії Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" в частині відшкодування моральної шкоди не можуть бути прийняті до уваги, оскільки правовідносини між сторонами щодо відшкодування моральної шкоди виникли до 2006 року.
Тому доводи апеляційної скарги відповідача щодо необґрунтованості стягнення моральної шкоди є безпідставними.
Разом з тим, висновки суду першої інстанції щодо визначення розміру стягнення моральної шкоди не відповідають обставинам справи.
Стягуючи страхову виплату за моральну шкоду у розмірі, що становить 60% від максимально передбаченного ч.З ст.34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" розміру стягнення моральної шкоди, суд першої інстанції не врахував, що максимальний розмір передбачений для тяжких наслідків, позивачу у зв'язку з втратою професійної працездатності встановлено третю групу інвалідності, відповідачем на користь позивача здійснюються інші страхові виплати.
Тому колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає зміні із зменьшенням розміру стягнення страхової виплати за моральну шкоду з 42000,00 грн. до 20000,00 грн.
У зв'язку з викладеним і керуючись ст.ст.307,309,314,316 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА :
Апеляційну скаргу Відділення зиконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві та професійних захворювань України в м.Першотравенську - задовольнити частково.
Рішення Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 28 квітня 2006 року - змінити, розмір страхової виплати за моральну шкоду, стягнутої з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві та професійних захворювань України в м.Першотравенську на користь ОСОБА_1, зменьшити з 42000,00 грн. до 20000,00 грн.
В решті рішення Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 28 квітня 2006 року - залишити без зміни, а апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підприємстві та професійних захворювань України в м.Першотравенську - відхилити.
Рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.
Головуючий: Судді: