Судове рішення #14804186


  

Україна  

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  



П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

 27 квітня 2011 р.                                                                       справа № 2а/0570/3737/2011


Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17


час прийняття постанови:   

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді  Голуб В.А.

при секретарі                                                  Пітель В.М.

за участю:

представника позивача                                    Шатибелко О.В.,

представників відповідача                                   Іщенко Н.В., Полухіної І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопрохідне управління № 10» - підприємство Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» про стягнення заборгованості у сумі 834 193, 41 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області звернулось до суду з позовною заявою до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопрохідне управління № 10» - підприємство Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» про стягнення заборгованості у сумі 834 193, 41 гривень.

В обґрунтування позову позивач вказав, що згідно п. 6 про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві України 16.01.2004 року № 64/8663, страхувальник зобов'язаний щомісяця до 25 числа вносити до ПФУ суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

На підставі п. 6 ПФУ 19.12.2003 року № 21-1, посадові особи, відповідають за нарахування сум, що підлягають відшкодуванню органам ПФУ, щомісяця складають та надсилають платнику до 15 числа місяця, за який здійснюється відшкодування, повідомлення за встановленою формою.

За період з травня по вересень 2010 року включно боржнику були направлені повідомлення, прийняті без зауважень. Згідно направлених повідомлень, загальна сума боргу відповідача перед УПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки становить 834193,41 грн. На всю суму боргу за цим позовом з підприємством підписаний акт звірення заборгованості. Тому позивач просить стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування пільгових пенсій у сумі 834 193, 41 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному  обсязі, просив задовольнити.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали, надали заперечення на позов, в якому зазначено наступне.

На підставі розділу VIII пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» заборгованість сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004, не погашена за станом на 1 січня 20011 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату доставку пільгових пенсій, по сплаті фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року, підлягає розстроченню не більш на 60 календарних починаючи з 1 січня 2011 року.

Згідно порядку проведення розстрочення та сум заборгованості позивач 01.03.2011 року прийняв рішення № 1 про розстрочення заборгованості 5 876 794,72 грн., до якої входить сума заборгованості, яку просить стягнути позивач.

З вищевказаного закону та Порядку, затвердженого Пенсійним фондом України 27.09.2010 року № 21-4,  зареєстрованого у Міністерстві України 20 жовтня 2010 року № 948/18243 випливає, що розстрочені суми не можуть бути предметом розгляду в суді.

На думку представника відповідача, незаконним посилання позивача на ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач викладає порядок нарахування пенсій згідно ст. 14 «Про пенсійне забезпечення» без урахування того, що в п. 2 Прикінцевих положень відсутнє будь-яке посилання законодавця на ст. 14, а також на пункт «а» ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення». Також позивач не наводить ч. 2 абз. 6 п. 2 Закону України № 1058, змісту якої чітко вбачається, що загальних правил внесення підприємствами організаціями до Пенсійного фонду плати, що покриває фактичні витрати на виплату доставку пенсій особам, були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад показників, затверджених Кабінетом України, законодавець другою частиною абзацу 6 п. 2 вказав, що в першій частині абзацу 6 не передбачається покриття підприємствами та організаціями фактичних витрат на виплату доставку пенсій особам ... «які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт рудників за списком робіт професій, затвердженим Кабінетом України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом: до отримання права за віком відповідно до цього Закону.

В абзаці 7 п. 2 Закону України № 1058, трактується, що для пільгової категорії осіб за списком № 1, 2 виплата пенсій до січня 2005 року здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з січня 2005 року - за рахунок коштів державного бюджету до досягнення пенсійного віку, що, на думку відповідача, підтверджує незаконність позовних вимог позивача.

Представник відповідача зазначає, що законодавець не передбачив винятків загальних правил для осіб, зайнятих в особливо важких особливо шкідливих умовах праці (наприклад, для металургів), на підземних роботах у геологорозвідці, на підземних роботах при будівництві метрополітенів, підземних каналів, тунелів, а вище зазначена пільга передбачена тільки на підземних роботах при будівництві шахт, з видобутку вугілля, сланцю та інших корисних копалин. Крім того, в абзацах 6 та 7, п. 2 Прикінцевих положень відсутнє посилання не тільки на пункт «а» ст. 13 на ст. 14 Закону «Про пенсійне забезпечення», але посилання на ту обставину, що в них ідеться про пільгову пенсію або про пенсію за вислугу років.

Тому представники відповідача у судовому засіданні у задоволенні позову просили відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.

Державне відкрите акціонерне товариство «Шахтопрохідне управління № 10» - підприємство Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Горлівської ради Донецької області 09.08.2001 року (а.с. 53-54).

Згідно ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає та готує документи для виплати, забезпечує своєчасне в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, згідно законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 року № 1058-ІV.

Пунктом 2 Перехідних положень зазначеного Закону України визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах шкідливими важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад показників, затверджених Кабінетом України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення за віком на пільгових умовах або за вислугу років, відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування иємствами витрат ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, викладений в «Інструкції про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України», затвердженій постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1.

Відповідно до приписів п. 6.4 вказаної Пенсійний фонд щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, надсилає підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначає розмір сум до відшкодування на поточний рік.

Підприємства відповідно до вимог п. 6.8 щомісяця до 25-го числа повинні вносити до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

В судовому засіданні встановлено, що 11.02.2011 року позивач на адресу відповідача надіслав повідомлення про розстрочення вих. № 2569/02. змісту даного повідомлення вбачається, що відповідно до п. 7 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» Державне відкрите акціонерне товариство «Шахтопрохідне управління № 10» - підприємство Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» право на розстрочення заборгованості, що виникла до 1 січня 2011 року, сплати пільгових пенсій за п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у 5 876 794, 72 грн. Для укладення договору про розстрочення зазначених сум відповідачу запропоновано звернутись заявою до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області.

15 лютого 2011 року відповідач звернувся до позивача заявою, в якій просив розстрочити заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

01 березня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області винесено рішення № 1 про розстрочення суми боргу відповідача у 5 876 794, 72 грн., в тому числі боргу, який предметом даного позову. Відповідно до умов вказаного рішення страхувальник погашає зазначені суми щокварталу не 20 числа місяця, що настає після зазначеного періоду, рівними частинами, починаючи з квітня 2011 року.

Відповідно до "Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року", затвердженого постановою правління ПФУ 27.09.2010 року № 21-4 та зареєстрованого в Міністерстві України 20.10.2010 року № 948/18243, розстроченню підлягають заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що виникла до 1 січня 2011 року, заборгованість сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року.

В силу п. 6 зазначеного вище Порядку, сума розстроченої заборгованості вилучається картки особового рахунку платника датою підписання рішення про розстрочення та обліковується у картці розстрочених сум.

Згідно п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", заборгованість сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, не погашена станом на 1 січня 2011 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року, підлягає розстроченню не більш як на 60 календарних починаючи з 1 січня 2011 року. Розстрочена сума підлягає сплаті (в тому числі пеня штрафні санкції) рівними частками щокварталу не 20 числа місяця, що настає після зазначеного періоду, незалежно факту виплати заробітної плати за цей період.

Крім того, згідно рішення про розстрочення суми боргу, у разі несплати розстрочених сум у строки, зазначені у ньому, таке рішення підлягає скасуванню, а сума заборгованості підлягає стягненню у встановленому законодавством порядку.

Судом встановлено, що вимоги зазначеного рішення сторонами виконуються на момент розгляду справи рішення про розстрочення суми боргу не скасовано.

Зважаючи на те, що позивачем було прийнято рішення про розстрочення суми боргу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтованими та задоволенню не підлягають, оскільки спір сторонами фактично врегульований в досудовому порядку шляхом винесення рішення про розстрочення суми боргу.   

Відповідно до  ст. ст. 11, 71  Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення,  а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, докази, у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Позивачем не надано суду доказів в обґрунтування заявлених позовних вимог.

З урахуванням викладеного, суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

На підставі викладеного,  керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 121, 158-163, 167, 185, 186, 254  КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопрохідне управління № 10» - підприємство Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» про стягнення заборгованості у сумі 834 193, 41 гривень, - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 27 квітня 2011 року. Постанова виготовлена у повному обсязі 29 квітня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної через суд першої який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка подає, до суду апеляційної Апеляційна скарга на постанову суду першої подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання постанови суду.

                    

Суддя                                                                                                Голуб В. А.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація