Судове рішення #148008
15/235-06-6535А

             

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


       "07" вересня 2006 р.

Справа  № 15/235-06-6535А

16 год. 25 хв.                                                                              м. Одеса


Господарський суд Одеської області у складі:

судді                                                Петрова В.С.

при секретарі                                  Ільєвій Л.М.


За участю представників           

        Від позивача –     Матвєєв С.Є.;

        Від відповідача – Івіс О.В., Скоцик В.С., Коваленко Р.С.,  


розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом  Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області до Великомихайлівської районної ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання виконати певні дії, -



    ВСТАНОВИВ:  


Великомихалійвська районна державна адміністрація Одеської області звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою про визнання бездіяльності Великомихайлівської районної ради неправомірною та зобов’язання Великомихайлівську районну раду провести пленарне засідання, посилаючись на те, що радою не затверджено Програму соціально-економічного розвитку району на 2006 рік і це негативно впливає на соціально-економічний стан району.  

Ухвалою господарського суду Одеської області від 05 липня 2006 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 15/235-06-6535А.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 13 липня 2006 р. закінчено підготовче провадження та справу № 15/235-06-6535А призначено до судового розгляду в засіданні суду на 24 липня 2006 р.

В ході розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, а саме: просить суд визнати неправомірною бездіяльність Великомихайлівської районної ради п’ятого скликання, яка набула повноважень 18.04.2006 р. та очолюється головою ради Швецем С.П., що полягає у непроведенні у встановлений законом термін сесій ради, незатвердженні регламенту роботи ради, а також положень про постійні комісії ради, нерозгляді Програми соціально-економічного розвитку Великомихайлівського району на 2006 р.; а також зобов’язати Великомихайлівську районну раду п’ятого скликання у наступному складі: Антощук Іван Васильович, Аріков Іван Степанович, Берген Раїса Іванівна, Буковська Валентина Андріївна, Воронцова Анатолія Іванівна, Ворсуляк Валентин Євгенович, Галушко Олег Миколайович, Гірін Віталій Іванович, Головченко Павло Петрович, Горчев Анатолій Опанасович. Гробовенко Олександра Павлівна, Дарієнко Анатолій Олександрович, Дубровін Олег Леонідович, Завада Ігор Зиновійович, Ільїна Тетяна Леонідівна. Іщенко Олена Михайлівна, Катречко Михайло Миколайович, Кір'яков Іван Іванович, Коваленко Раїса Савеліївна, Ковальова Віра Петрівна, КолІсниченко Іван Іванович, Кравченко  Олексій Іванович, Кузьмінський Андрій Андрійович. Кухтик Володимир Іванович, Кушнір Микола Григорович, Купініренко Микола Іванович, Лаптієнко Катерина Максимівна, Лиманський Роман Васильович, Миронов Віталій Олексійович, Мунтян Юрій Пантелійович, Огородник Микола Михайлович, Олійник Олександр Всеволодович, Радько Олександр Анатолійович, Рига Валерій Миколайович, Руда Ольга Ярославівна, Скоцик В'ячеслав Станіславович, Стоянов Йосип Софронович, Толмачевська Тетяна Семенівна, Трофімов Олександр Георгійович, Трояк Юрій Михайлович, Чабан В'ячеслав Миколайович, Чемерицький Ігор Андрійович, Швець Степан Павлович, Шимбарьов Віктор Іванович, Юрса Степан Йосипович, Яловчук Юрій Вікторович провести пленарне засідання ради, в порядок денний якого обов’язково включити питання щодо затвердження регламенту роботи ради та положення про постійні комісії ради, та щодо розгляду Програми соціально-економічного розвитку Великомихайлівського району на 2006 рік.  

Представник відповідача Івіс О.В., яка представляє Великомихайлівську районну раду у вищезазначеному складі (голова Щвець С.П.) позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача Скоцик В.С., який представляє районну раду в іншому складі (голова Вишняков М.С) позовні вимоги не визнає, оскільки вважає їх незаконними та необгрнунтованими, у зв'язку з чим просить суд у задоволенні позову відмовити, про що зазначено у запереченнях на заяву про уточнення позовних вимог.

У зв’язку з набранням 01 вересня 2005 р. чинності Кодексом адміністративного судочинства України, господарський суд Одеської області зазначає, що згідно з п. 6 розділу VII Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.

 

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 45 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, сільські, селищні, міські, районні у містах (у разі їх створення), районні, обласні ради складаються з депутатів, які обираються населенням відповідної території на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Порядок організації і проведення виборів депутатів визначається законом.

Згідно ч. 8 ст. 74 Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, результатом виборів депутатів є визначення в порядку черговості у виборчих списках місцевих організацій партій (блоків) осіб, обраних депутатами від місцевих організацій партій (блоків) відповідно до кількості депутатських мандатів, отриманих виборчими списками місцевих організацій партій (блоків).

Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, суб'єкт виборчого процесу (за винятком виборчої комісії) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність, що стосується виборчого процесу, суб'єктів оскарження, зокрема, виборчої комісії, члена виборчої комісії.

Як вбачається з матеріалів справи, 10 квітня 2006р. районною партійною організацією „Партії регіонів” та виборчим блоком районних організацій політичних  партій „Народний блок Литвина” було подано адміністративний позов про визнання  недійсними рішення Великомихайлівської районної територіальної виборчої комісії від  06.04.2006р. та постанови комісії від 06.04.2006р.

Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, першу сесію районної ради скликає і веде голова відповідної територіальної виборчої комісії.

Як вбачається з матеріалів справи, проведення першої сесії Великомихайлівської районної ради V скликання було призначено на 18.04.2006р.

В судовому засіданні встановлено, що ухвалою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 18 квітня 2006р., в порядку забезпечення адміністративного позову Свистуна В.М., Великомихайлівській районній територіальній виборчій комісії заборонено проведення першої сесії Великомихайлівської районної ради V скликання.

Вказана ухвала була отримана Великомихайлівською районною територіальною виборчою комісією та доведена до відома осіб, які прибули для проведення сесії, що підтверджується наданим позивачем протоколом першої організаційної сесії  Великомихайлівської районної ради Одеської області п’ятого скликання від 18.04.2006 р.  Таким чином, на думку суду, відсутні підстави для проведення 18.04.2006 р. першої організаційної сесії Великомихайлівської районної ради Одеської області п’ятого скликання.

Як встановлено в ході розгляду справи, постановою Великомихайлівського районного суду від 20.04.2006 р. задоволено позов Голови районної партійної організації „Партії регіонів” та Голови координаційної ради виборчого блоку Районних організацій політичних партій „Народний блок Литвина” до Великомихайлівської районної територіальної виборчої комісії та скасовано рішення Великомихайлівської районної територіальної виборчої комісії від 06.04.2006р. про результати голосування та підсумки виборів 26.03.2006 р. Ухвалою апеляційного суду Одеської області від 25.04.2006р. апеляційне провадження по справі за апеляційною скаргою Великомихайлівської районної територіальної виборчої комісії на постанову Великомихайлівського районного суду від 20.04.2006 р. закрито у зв'язку з відмовою від апеляційної скарги. Так,  постанова Великомихайлівського районного суду від 20.04.2006 р. набрала законної чинності.

          Крім того, як встановлено судом, постановою від 27.04.2006 р. Великомихайлівський районний суд зобов’язав Великомихайлівську районну територіальну виборчу комісію терміново провести підрахунок щодо розподілу депутатських мандатів Великомихайлівської районної ради та встановити результати голосування та підсумки виборів 26.03.2006 р. відповідно до Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” (у редакції згідно із змінами, внесеними  Законом України від 14.03.2006 р. N 3519-IV) та Роз’яснень Центральної виборчої комісії про порядок встановлення результатів виборів депутатів місцевих рад у багатомандатному виборчому окрузі, а також провести перше засідання сесії V скликання Великомихайлівської районної ради.

          На підставі вказаної постанови було відкрите виконавче провадження, що підтверджується постановою державної виконавчої служби Великомихайлівського та Фрунзівського районів від 17.05.2006 р.

          У зв’язку з ухиленням Великомихайлівської районної територіальної виборчої комісії від виконання судових постанов від 20.04.2006 р. та 27.04.2006 р., постановою Великомихайлівського районного суду від 31.05.2006 р. відносно 9 членів комісії порушено кримінальну справу.

          З матеріалів справи вбачається, що постанови Великомихайлівського районного суду від 20.04.2006р. та від 27.04.2006р. були виконані Великомихайлівською районною територіальною виборчою комісією лише 01.07.2006р., у зв’язку з чим було складено протокол про результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі.

          Відповідно до ч. 9 ст. 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках –не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Відповідно до вимог законодавства Великомихайлівською районною територіальною виборчою комісією у громадсько-політичній газеті Великомихайлівського району Одеської області „Єдність” № 53 (9114) від 05.07.2006р. було оприлюднене повідомлення про скликання першої сесії Великомихайлівської районної ради V скликання.          

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. При цьому, регламент роботи ради, а також положення про постійні комісії ради затверджується відповідно до ч. 13 ст. 46 зазначеного Закону, не пізніш як на другій сесії.

З матеріалів справи вбачається, що після виконання Великомихайлівською районною територіальною виборчою комісією у встановленому законодавством порядку постанов Великомихайлівського районного суду від 20.04.2006р. та  27.04.2006р., лише 18.07.2006р. було проведено перше пленарне засідання першої організаційної сесії Великомихайлівської районної ради V скликання, на якому вирішені питання про обрання голови та заступника голови ради.

Крім того, 08.08.2006 р. проведено друге пленарне засідання першої організаційної сесії Великомихайлівської районної ради V скликання, на якому розглядались питання , про перелік постійних комісій Великомихайлівської районної ради V скликання, про обрання голів та затвердження складу постійних комісій Великомихайлівської районної ради V скликання, про створення депутатської фракції у Великомихайлівській районній раді V скликання, про утворення президії Великомихайлівської районної ради V скликання та затвердження Положення про президію Великомихайлівської районної ради V скликання, про персональний склад президії Великомихайлівської районної ради V скликання, про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування голові Великомихайлівської районної ради V скликання, про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування заступнику голови Великомихайлівської районної ради V скликання.

Отже, суд вважає, твердження позивача стосовно бездіяльності Великомихайлівської районної ради п’ятого скликання в частині непроведення пленарних засідань ради, а також невинесення на розгляд сесії ради питань щодо затвердження регламенту роботи ради та положення про постійні комісії ради безпідставними, у зв'язку з чим вимоги щодо зобов’язання ради провести пленарне засідання ради, в порядок денний якого обов’язково включити питання щодо затвердження регламенту роботи ради, а також положення про постійні комісії ради необґрунтовані.

Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується, зокрема, питання щодо затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку району.  

Згідно ст. 47 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Враховуючи викладене, розгляд і затвердження Програми соціально-економічного розвитку Великомихайлівського району на 2006 рік можуть здійснюватися радою лише після формування у встановленому законодавством порядку постійних комісій ради.

Проте, Великомихайлівська районна рада п'ятого скликання у складі, зазначеному в заяві про уточнення позовних вимог не створена, оскільки, як зазначалось, 20 квітня 2006 р. Великомихайлівська районний суд скасував постанову Великомихайлівської районної територіальної виборчої комісії від 06 квітня 2006 року про результати голосування та підсумки виборів 26 березня 2006 року (справа № 2-а-23/06).

Крім того, ст. 35 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” передбачає, що місцеві державні адміністрації не мають права втручатися у здійснення органами місцевого самоврядування власних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги цілком необґрунтовані та не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв’язку з чим задоволенню не підлягають.


Керуючись п. 6 Перехідних положень, ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -


               ПОСТАНОВИВ:


У задоволенні позову Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області до Великомихайлівської районної ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання виконати певні дії відмовити у повному обсязі.


Постанову суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.


Повний текст постанови складено 22.09.2006 р.


                Суддя                                                                 Петров В.С.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація