Справа № 2- 17/2009р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2009 р. м. Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої-судді Гребик Л.В.
секретаря Мельник Н.М. з участю позивача прокурора Марчука В.В.
представника позивача -Карпатського НПП Бойко В.М.М
представника відповідача-Микуличинської сільської ради Яремчук І.В.
відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Яремче справу за позовом прокурора м. Яремче в інтересах держави - Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в особі Карпатського національного природного парку до Микуличинської сільської ради, Яремчанської міської державної нотаріальної контори, ОСОБА_4 про визнання нечинними рішення ради від 27.02.2007 року, Державних актів на право власності на земельну ділянку, свідоцтва на право на спадщину за заповітом та про повернення земельної ділянки,
встановив:
прокурор м. Яремче звернувся з позовом в інтересах держави - Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в особі Карпатського національного природного парку (надалі-КНПП) до Микуличинської сільської ради, Яремчанської міської державної нотаріальної контори, ОСОБА_4 про визнання нечинними рішення ради від 27.02.2007 року, Державних актів на право власності на земельну ділянку, свідоцтва на право на спадщину за заповітом та про повернення земельної ділянки.
В судових засіданнях помічники прокурора м. Яремче Гриновецький І.Б., Марчук В.В. позов підтримали і пояснили, що рішенням Микуличинської сільської ради від 13.12.2004 року дано дозвіл ОСОБА_7 на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0, 3531 га для ведення селянського господарства, яка розташована в АДРЕСА_1. Для виготовлення проекту відведення ОСОБА_7 звернулася до МП «Геоінформ», з яким уклала відповідну угоду. В інтересах ОСОБА_7 працівники МП «Геоінформ» при виготовленні проекту землеустрою внесли завідомо неправдиві відомості до земельно-кадастрового плану та акту встановлення та узгодження зовнішніх меж про належність вищевказаної земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення (сінокіс), хоча в дійсності дана земельна ділянка вкрита лісом і згідно матеріалів лісовпорядкування відноситься до земель природно-заповідного фонду-КНПП. 3 метою приховання зазначеного факту в земельно-кадастровому плані замість межівника- КНПП вони вказали неіснуючу дорогу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_7 померла. Після її смерті її син -відповідач ОСОБА_4 звернувся із заявою до Микуличинської сільської ради про затвердження проекту землеустрою. Рішенням Микуличинської сільської ради № 74-8/2007 від 27.02.2007 року затверджено проект землеустрою на ім. »я померлої ОСОБА_7 і земельну ділянку передано їй у власність.
На підставі даного рішення ради відповідачу ОСОБА_4 на ім. »я померлої ОСОБА_7 незаконно видано Державний акт на право власності на земельну ділянку від 27.04.2007 року. В подальшому відповідач ОСОБА_4 звернувся до державного нотаріуса Яремчанської міської державної нотаріальної контори з питанням успадкування майна померлої матері. Державним нотаріусом відповідачу ОСОБА_4 07.08.2007 року видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом, до якого незаконно включено як спадкове майно спірну земельну ділянку, оскільки ця ділянка передана у власність померлій ОСОБА_7 після її смерті. На підставі отриманого свідоцтва про право на спадщину відповідач ОСОБА_4 незаконно отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0, 3531 га в АДРЕСА_1, яка відноситься до земель природно-заповідного фонду.
Відповідно до вимог земельного законодавства землі природно-заповідного фонду не можуть передаватись в приватну власність.
Тому просять визнати нечинними: рішення Микуличинської сільської ради від 27.02.2007 року в частині затвердження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_7 земельну ділянку площею 0, 3531 га в АДРЕСА_1; Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім"я ОСОБА_7 від 27.04.2007 року; свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 07.08.2007 року, видане державним нотаріусом Яремчанської міської державної нотаріальної контори, в частині включення спірної земельної ділянки в спадкове майно спадкодавця ОСОБА_7; Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім"я відповідача ОСОБА_4 від 24.10. 2007 року на земельну ділянку площею 0, 3531 га та зняти його з реєстрації, а також зобов»язати відповідача ОСОБА_4 повернути спірну земельну ділянку.
Представник позивача -КНПП Бойко В.М. позов підтримав і пояснив, що в 1980 році на підставі постанови Ради Міністрів УРСР на базі Делятинського, Ворохтянського та Верховинського лісокомбінатів було створено КНПП. 3гідно матеріалів лісовпорядкування Делятинського лісокомбінату 1967-1968 років та матеріалів лісовпорядкування КНПП 1981, 1988, 2003 років (картографічні матеріали, журнал геодезичних координат та таксаційні описи) спірна земельна ділянка, яка раніше належала до земель лісфонду Делятинського ЛК, з часу створення КНПП належить до земель природно-заповідного фонду і на даний час знаходиться в кварталі 13 виділу 32 Ямнянського ПНДВ, покрита лісом, вік насаджень становить 70 років, повнота- 0, 5. Належність вказаної земельної ділянки до земель КНПП, крім матеріалів лісовпорядкування, також стверджується Державним актом на право постійного користування землею.
З метою приховання факту належності спірної ділянки до земель КНПП працівники МП «Геоінформ» при виготовленні проекту землеустрою на ім. »я ОСОБА_7 використали не загальнодержавну систему координат 1963 року, а іншу, що дало можливість незаконно приватизувати цю земельну ділянку.
З вищезазначених підстав вважає, що позов підлягає до задоволення. Державний нотаріус Яремчанської міської державної нотаріальної контори Мотрук Н.Д. в судове засідання не з»явилася, звернувшись з клопотанням про розгляд справи в її відсутності.
Представник Микуличинської сільської ради -сільський голова с. Микуличин Яремчук І.В. в процесі розгляду справи позов визнав з підстав, зазначених представником позивача -КНПП Бойко В.М.
Відповідач ОСОБА_4, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що у матеріалах справи відсутні достатні докази, які б свідчили про належність спірної земельної ділянки до земель КНПП, а також пояснив, що спірна земельна ділянка перебувала в користуванні його сім»ї. Вважає включення спірної земельної ділянки до земель Делятинського лісокомбінату, а згодом- до земель КНПП незаконним, поскільки земельна ділянка не вилучалась із землекористування його сім»ї.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть у справі, вивчивши матеріали справи та оцінюючи досліджені докази, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Із наданої суду копії рішення Микуличинської сільської ради від 13.12.2004 року вбачається, що ОСОБА_7 дано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0, 3531 га для ведення селянського господарства, яка розташована в АДРЕСА_1 (а.с. 7-8).
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Незважаючи на це, після її смерті рішенням Микуличинської сільської ради від 27.02.2007 року за заявою відповідача ОСОБА_4 на ім. »я померлої ОСОБА_7 затверджено проект відведення вищезазначеної земельної ділянки і передано земельну ділянку у власність (а.с. 10-11).
На підставі вказаного рішення ради 27.04.2007 року на ім. »я померлої ОСОБА_7 видано Державний акт на право власності на спірну земельну ділянку (а.с. 12).
Із свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого відповідачу ОСОБА_4 07.08.2007 року, вбачається, що вищевказана земельна ділянка включена державним нотаріусом Яремчанської міської державної нотаріальної контори в спадкове майно. (а.с. 20).
На підставі зазначеного свідоцтва про право на спадщину за заповітом 24.10.2007 року відповідач ОСОБА_4 отримав Державний акт на право власності на спірну земельну ділянку (а.с. 22).
Відповідно до п.5. Прикінцевих положень Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Судом встановлено, що земельна ділянка площею 0, 3531 на АДРЕСА_1, щодо якої прийнято оспорюване рішення ради та видано вищезазначені правовстановлюючі документи, належить до земель природно-заповідного фонду і знаходиться в кварталі 13 виділу 32 Ямнянського ПНДВ КНПП. Дана обставина, крім пояснень представників позивачів, стверджується довідкою КНПП (а.с. 13) та матеріалами лісовпорядкування Делятинського лісокомбінату 1967-1968 років (планшет Підліснівського лісництва (а.с. 159)), матеріалами лісовпорядкування 1981, 1988 та 2003 років Карпатського НПП (планшети, витяг з журналу геодезичних координат, картографічні матеріали, копія таксаційного опису насаджень, карта-схеми зйомки GPS (а.с. 15-18, 124-126)) та матеріалами повторного відведення меж спірної земельної ділянки в натурі ліцензованою організацією МП«Геоінформ» (а.с. 162-165).
Пояснення відповідача ОСОБА_4 та допитаних в судовому засіданні свідків ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 про землекористування спірною земельною ділянкою сім»ї відповідача не заслуговують на увагу, позаяк ця земельна ділянка згідно таксаційного опису насаджень (а.с. 18) покрита лісом, вік насаджень -70 років, склад насадження 7СЗ ЗЯЛБ, підріст 5 ЯЛЕЗ СЗ 2 БП - вік 5-7 років, підлісок ОЖС, ЛЩЗ, ЯОЗ, повнота 0, 5 запас 130 м. кв., висота 13-14 м. діаметр 28-38 см, що унеможливлює її використання в сільськогосподарських цілях.
Наявність всіх погоджень відповідних служб та позитивного висновку державної експертизи Івано-Франківського обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України у проекті землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки не має правового значення в даній справі, поскільки наявний в ньому земельно-кадастровий план містить недостовірні дані, що стверджується копією вироку Яремчанського міського суду від 05.08.2008 року.
Відповідно до вимог ст. ст. 83, 84 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду не можуть передаватись в приватну власність.
Тому спірна земельна ділянка, яка належить до земель КНПП, передана у власність ОСОБА_7 всупереч вимогам земельного законодавства.
За таких обставин рішення Микуличинської сільської ради від 27.02.2007 року в частині затвердження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_7 спірної земельної ділянки, а також наступні правовстановлюючі документи, видані на підставі цього рішення ради слід визнати нечинними.
Крім цього судом встановлено, що оспорюване рішення ради і Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім. »я ОСОБА_7 видані після її смерті, що є безумовною підставою для визнання їх нечинними.
У зв»язку з визнанням нечинними вказаних рішення ради та Державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого на ім. »я ОСОБА_7, слід визнати нечинними свідоцтво про право на спадщину за заповітом в частині включення спірної земельної ділянки до спадкового майна та Державний акт на право власності на вказану земельну ділянку, виданий на ім. »я відповідача ОСОБА_4
Позовні вимоги щодо повернення земельної ділянки не підлягають до задоволення, поскільки діючим законодавством, зокрема ст. 152 Земельного кодексу України, не передбачено такого способу захисту права на земельну ділянку.
На підставі ст. ст. 83, 84, 152 Земельного кодексу України, п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, та керуючись ст. ст. 213- 215, 88 ЦПК України, суд, -
вирішив:
позов задовольнити частково. Визнати нечинними:
- рішення Микуличинської сільської ради від 27.02.2007 року в частині затвердження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_7 земельної ділянки площею 0, 3531 га в АДРЕСА_1;
-Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім"я ОСОБА_7 від 27.04.2007 року на земельну ділянку площею 0, 3531 га для ведення особистого селянського господарства, зареєстрований у Книзі записів реєстрації Державних актів за № 010729800174;
-свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 07.08.2007 року, видане державним нотаріусом Яремчанської міської державної нотаріальної контори в частині включення в спадкове майно спадкодавця ОСОБА_7 земельної ділянки площею 0, 3531 га в АДРЕСА_1, для ведення особистого селянського господарства;
- Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім"я ОСОБА_4 від 24.10. 2007 року на земельну ділянку площею 0, 3531 га для ведення особистого селянського господарства, зареєстрований у Книзі записів реєстрації Державних актів за № 010729800575 та зняти його з реєстрації.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_4 в дохід держави 34 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Яремчанський міський суд шляхом подачі протягом 10 днів з часу його проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку, передбаченому ч.4 ст. 295 ЦПК України.
- Номер: 2-зз/215/5/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-17/2009
- Суд: Тернівський районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Гребик Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.12.2018
- Дата етапу: 28.12.2018