Судове рішення #14795895

          Справа № 2-а-1218 /2010

                                                                             ПОСТАНОВА                                                   копія

            Іменем України            

12 листопада  2010 року                                       Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області, що діє як адміністративний суд, Коляденко І.В.

розглянувши у порядку скороченого провадження в м.Переяслав-Хмельницькому справу за  адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у  м.Переяслав-Хмельницькому Київської області про визнання дій суб’єкта владних повноважень неправомірними та перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з названим позовом, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, інвалідом ІІ групи.

Відповідно до ст. 49 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, він, як інвалід ІІ групи, внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, має право на отримання державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю.

Згідно ст.ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір її пенсії, як інваліда ІІ групи, захворювання якого пов’язане з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, має виплачуватись в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Розмір призначеної та виплачуваної йому державної та додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров’ю, не відповідає зазначеним вище розмірам, встановленим цим Законом.

Він звертався до Управління ПФУ з проханням провести перерахунок розміру її пенсії відповідно до розмірів, визначених у ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, проте у задоволенні його прохання відмовлено.

Просить визнати неправомірними дії Управління ПФУ щодо відмови у здійсненні перерахунку його пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зобов’язати Управління ПФУ здійснити нарахування йому державної пенсії, як інваліду ІІ групи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров’ю, у розмірі

75 % мінімальної пенсії за віком та виплатити не донараховану їй частину основної та додаткової пенсій з січня 2007 року.

Відповідач в наданих суду письмових запереченнях заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те, що позивач отримує пенсію відповідно до вимог закону.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом ІІ групи і перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у м.Переяслав-Хмельницькому   Київської області, одержує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначену згідно із ч. 4 ст. 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі ст. 50 цього ж Закону.

Відповідно до ст. 49 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій  1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом ст. 50 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІI групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно із ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника,  у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок із ЧАЕС, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності, ніж 8 мінімальних пенсій за віком.

Управління ПФУ нараховує та виплачує позивачу основну і додаткову пенсії у розмірах, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року     № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та  від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд дійшов висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, а не розміри визначені, вказаними вище постановами Кабінету Міністрів України.

Згідно із ч. 1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року, який набрав чинності з 01 січня 2004 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Положення ч. 3 ст. 28 цього Закону, на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки іншого розміру мінімальної пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті, чинним законодавством не встановлено.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що Управління ПФУ повинно виплачувати позивачу основну та додаткову пенсії, передбачені ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.

Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 3 ст. 67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Дії відповідача Управління ПФУ в  м. Переяслав-Хмельницькому Київської області щодо не проведення перерахунку розміру основної та додаткової пенсій позивача згідно із ст. ст. 50, 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та доплати їй недоплаченої суми пенсії суд вважає протиправними.

Відповідно до ч.1 та 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернувся до суду із заявою про перерахунок пенсії 8 листопада 2010 рокуу, тому, суд вважає необхідними зобов'язати відповідача здійснити з 8 травня 2010 року. перерахунок пенсії позивача у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком і виплати йому недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.

На підставі ст. ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст. ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 86,  159 – 163, 183-2, 256 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Переяслав-Хмельницькому Київської області щодо не проведення перерахунку  ОСОБА_2 державної та  додаткової пенсії відповідно до ст.. 50, п.4 ст.54 Закону України „ Про статус  і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.   

            Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому Київської області   провести  за 2010 рік перерахунок розміру ОСОБА_2 державної  та додаткової пенсії відповідно до ст.. 50, п.4 ст.54 Закону України „ Про статус  і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, та 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов”язкове  державне пенсійне страхування”, виплатити ОСОБА_2 недоплачену суму  пенсії з урахуванням проведених виплат та в подальшому нараховувати і виплачувати державну та додаткову пенсії відповідну  до ст.. 67 Закону України про статус  і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Починаючи з 08.05.2010 р. по 08.11.2010 р.

           Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Київської області  через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним надісланням, особою, яка її подає апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

    Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у прийнятті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.    

Суддя: (підпис)

З оригіналом згідно

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація