Судове рішення #14782700

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________________________________________________________________________________________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

      19 квітня 2011 р.                                                                                    Справа № 2а/0270/1500/11

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Поліщук Ірини Миколаївни,

Суддів:    Альчука Максима Петровича   

                    Дончика Віталія Володимировича

при секретарі судового засідання:   Ткачук Вікторії Олексіївні  

за участю представників сторін:

позивача      :   ОСОБА_2

відповідача :   Коваленка Р.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: ОСОБА_4   

до:   Міністерства оборони України, Вінницького обласного військового комісаріату  

про: визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ :

           

29 березня 2011 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_4 з позовом до Міністерства оборони  України, Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що  наказом начальника Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку Збройних Сил України (по стройовій частині) від 29.08.2008 року № 163, його з 29.08.2008 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Після звільнення з військової служби позивачу була встановлена третя група інвалідності, згідно довідки МСЕК серії ВІН № 007503 від 21.09.2009 року, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов`язків військової служби. Після чого позивач звернувся із заявою до Вінницького обласного військового комісаріату щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманням інвалідності, внаслідок чого йому було нараховано допомогу у сумі 50868,00 грн. Однак, дана допомога виплачена без урахування додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії), що суперечить вимогам чинного законодавства, в зв`язку з чим, позивач просить:

-          визнати протиправним наказ військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату від 14.12.2010 року № 413 та рішення Міністерства оборони України щодо виплати йому одноразової грошової допомоги в розмірі 50868,00 гривень, як інваліду третьої групи внаслідок захворювання, отриманого  при виконанні обов`язків військової служби, без урахування надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії;

-          зобов`язати Вінницький обласний в ійськовий комісаріат внести зміни до наказу в частині виплати йому одноразової грошової допомоги в розмірі 79758,24 грн.;

-          стягнути з  Вінницького обласного військового комісаріату на його користь кошти в сумі 28890,24 грн., в якості доплати одноразової грошової допомоги при інвалідності.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала повністю та просила суд задовольнити його, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представник відповідачів позовні вимоги не визнав, надавши суду письмові заперечення від 14.04.2011р. № 21489/302/10 (а.с. 28), в яких зазначив, що одноразова грошова допомога позивачу нарахована правомірно, підстав для її перерахунку немає, а тому адміністративний позов  ОСОБА_4 не підлягає задоволенню.

У судовому засіданні представник відповідачів позов не визнав та просили суд відмовити у його задоволені.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом  встановлено, що позивач проходив військову службу та згідно наказу Першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 12.08.2008 року був звільнений з військової служби у відставку за пунктом 63 підпунктом «в» ( за станом здоров'я).

Відповідно до довідки МСЕК серія ВІН № 007503 від 21.09.2009р., виданої Вінницькою обласною медико-соціальною експертною комісією № 2, позивачу встановлена 3 група інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов`язків військової служби.

Наказом військового комісара Вінницького обласного військового комісаріату № 413 ві 14.12.2011р.  позивачу призначена одноразова грошова допомога в розмірі 48 місячного грошового забезпечення в сумі 50868,00 грн. Дану грошову допомогу перераховано позивачу на його рахунок в Ощадбанку України.

Відповідно до довідки, яку видано ТВО начальника Вінницького зонального відділу Військової служби правопорядку № 374 про розмір грошового забезпечення за останньою посадою, для виплати одноразової грошової допомоги, в склад грошового забезпечення, з якого проведено розрахунок входили: оклад за військовим званням, посадовий оклад, відсоткова надбавка за вислуги років.

Визначаючись щодо заявленого позову суд виходив з наступного.

Відповідно до  ч.2 ст. 16 Закону України « Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку,  але внаслідок захворювання або нещасного  випадку, що  мали  місце  в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується  одноразова  грошова допомога  в розмірі до  п'ятирічного    грошового    забезпечення    за    останньою посадою в порядку та на умовах визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб" передбачено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовцям строкової служби) у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби призначається одноразова грошова допомога у розмірі 48 - місячного грошового забезпечення-інвалідам 3 групи.

Відповідно до п. 4 ч. 2 цієї ж Постанови Кабінету Міністрів України,  грошове забезпечення визначається для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби на день звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Суд критично оцінює посилання позивача та його представника на ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та члені їх сімей", виходячи з наступного.

Дійсно ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та члені їх сімей" визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові  види  грошового забезпечення (підвищення посадового  окладу,  надбавки,  доплати,  винагороди,  які   мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Однак, відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та члені їх сімей", питання формування та виплати грошової допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України і саме Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб", на виконання вимог ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та члені їх сімей", визначено види виплат, що включаються до грошового забезпечення у разі інвалідності військовослужбовців для визначення розміру одноразової грошової допомоги.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що сума призначеної Міністерством оборони України та виплаченої Віннницьким обласним військовим комісаріатом позивачу одноразової грошової допомоги відповідає зазначеним чинним нормам  законодавства.

При ухваленні рішення в даній адміністративній справі суд також керувався наступним.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України  кожна  сторона  повинна  довести  ті  обставини,  на  яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 КАС України  оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто, протягом розумного строку.

В судовому засіданні встановлено, що всі дії відповідача, пов’язані з предметом даного позову, відповідають критеріям щодо правомірності в контексті статті 2 КАС України, а тому підстав для задоволення позову в суду не має.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею  документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Зважаючи на відсутність в матеріалах справи документів на підтвердження  відповідних судових витрат, судові витрати стягненню з позивача  не підлягають.      

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257  КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий суддя                                                              Поліщук Ірина Миколаївна

Судді                                                                                Альчук Максим Петрович

                                                                                         Дончик Віталій Володимирович



 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація