2-а-523/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.04.2011
Лутугинський районний суд Луганської області у складі: судді Шпідько В.Г. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про поновлення строку для звернення до суду та стягнення соціальної допомоги дитині війни
ВСТАНОВИВ:
7 квітня 2011 року позивач звернулася з вказаним позовом до суду .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона має статус “дитини війни» у зв’язку з чим, у відповідності до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, виплачувана їй пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Відповідач у 2007 - 2010 роках пенсію їй не підвищив, а тому просила поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду, визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати відповідача нарахувати їй не отриману допомогу за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.
Позивач у судове засідання не з’явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, просив розглянути справу за його відсутності. У запереченнях проти позову, які є в матеріалах справи, відповідач посилається на наступне. Позивачем пропущений строк звернення до суду. Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що підвищення до пенсії виплачувалося тільки інвалідам. Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року це положення було визнано неконституційним. Будь-яких змін до бюджету 2007 року на рішення Конституційного Суду України Верховною Радою України не приймалось. Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів” прийнято рішення про виплату надбавки дітям війни з 1 січня 2008 року у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Законом України “Про Державний бюджет України на 2009 рік» виплата надбавки до пенсії дітям війни не передбачена. Вважав свої дії правомірними, тому просив суд відмовити у задоволенні позову.
15 квітня 2011 року постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження. Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням (а.с. 4) та ксерокопією паспорту позивача ( а.с. 3)
Відповідно до статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”від 18 листопада 2004 року № 2195-4, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”дія статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік”, якими була зупинена дія статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, визнані такими, що не відповідають Конституції України. Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком були чинними лише з 9 липня 2007 року (день ухвалення рішення Конституційним Судом України) до 31 грудня 2007 року.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання дій відповідача незаконними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити підвищення у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни підлягають задоволенню за період з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Саме у вказаному розмірі підвищено пенсію позивача з 1 січня 2008 року. Вказаний факт сторонами не оскаржується та додаткового підтвердження не потребує.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ “Внесення змін до деяких законодавчих актів України”Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Статтею 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік”Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком, а тому розміри надбавки, встановлені постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року, на які посилається відповідач, не можуть застосовуватися дітям війни.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм “Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, згідно статті 6 якого дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
У 2010 та 2011 роках будь які зміни до ст.. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” не приймалися.
Таким чином, вимоги позивача щодо зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області здійснити перерахунок підвищення до пенсії дитини війни підлягає задоволенню з 22 травня 2008 року по 15 квітня 2011 року, оскільки Законом України “Про соціальний захист дітей війни” не передбачено строк його дії.
Відповідач посилається на пропуск позивачем строку звернення до суду, але ухвалою суду від 8 квітня 2011 року, яка не підлягає оскарженню, пропущений строк звернення до суду поновлено судом.
Згідно ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, а у випадку часткового задоволення позову відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, ст.ст. 62, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 110 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік”, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 року та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ
Позов ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії дитині війни з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 15 квітня 2011 року.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни на підставі ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року 15 квітня 2011 року , з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у сумі 3,40 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду через Лутугинський районний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
- Номер: 2-аво/279/136/15
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.10.2015
- Дата етапу: 14.12.2015
- Номер: 2-аі/277/7/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Ємільчинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.07.2017
- Дата етапу: 28.07.2017
- Номер: 2-а/272/11
- Опис: стягнення соцдопомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Ульяновський районний суд Кіровоградської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: скасовано частково
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.06.2011
- Дата етапу: 22.06.2012
- Номер:
- Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язати його вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Іванівський районний суд Одеської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.04.2011
- Дата етапу: 13.10.2011
- Номер: 2-а/800/11
- Опис: про визнання неправомірними дій органу ПФУ щодо перерахунку пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: змінено
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.02.2011
- Дата етапу: 25.04.2012
- Номер:
- Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.02.2011
- Дата етапу: 22.05.2012
- Номер: 2-а/1708/824/11
- Опис: стягнення допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Здолбунівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.07.2011
- Дата етапу: 21.09.2011
- Номер: 2-а/2522/1115/11
- Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.02.2011
- Дата етапу: 12.03.2011
- Номер:
- Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання суб’єкта владних повноважень нарахувати і виплатити 30 % надбавку до пенсії, як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.12.2010
- Дата етапу: 01.02.2011
- Номер: 2-а/220/1947/11
- Опис: про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.02.2011
- Дата етапу: 09.03.2011
- Номер:
- Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.12.2010
- Дата етапу: 04.02.2011
- Номер: 2-а-523/2011
- Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни.
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.03.2011
- Дата етапу: 18.07.2011
- Номер: 2-а-523/11
- Опис: Сюрин Марія Йосипівна до ПФУ про стягнення недоплаченої пенсії дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Зборівський районний суд Тернопільської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.01.2011
- Дата етапу: 17.02.2011
- Номер: б/н
- Опис: про визнання незаконними дій та зобов"зання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Заставнівський районний суд Чернівецької області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.02.2011
- Дата етапу: 13.09.2011
- Номер: 2-а/263/11
- Опис: визнання діянь протиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.06.2011
- Дата етапу: 10.08.2011
- Номер:
- Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Подано апеляційну скаргу
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.02.2011
- Дата етапу: 11.03.2011
- Номер: б/н
- Опис: Стягнення підвищення до пенсії "Дитина війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-523/11
- Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Шпідько В.Г.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.12.2010
- Дата етапу: 18.02.2011