Судове рішення #14701453

Справа № 2- а-5504-2011                                       

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

          25  березня 2011 року Слов’янський міськрайонний суд Донецької області  у складі:

                                               головуючого - судді  Хаустової Т.А.

                                               при секретарі –   Степановій С.С.

       

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Слов’янська адміністративну справу за  позовом ОСОБА_1 до  Управління Пенсійного фонду України в місті Слов’янську Донецької області про визнання  неправомірною відмови органу ПФУ у проведенні перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок пенсії , -

                                                       В С Т А Н О В И В:

У Слов’янський міськрайонний  суд Донецької області звернувся ОСОБА_1. з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Слов’янську Донецької області про визнання  неправомірною відмови органу ПФУ у проведенні перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок пенсії обґрунтувавши свої вимоги тим, що він є одержувачем пенсії за віком, призначеної йому згідно із Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058.

Після призначення йому пенсії він продовжував працювати на ТОВ «Рапід», у зв»язку з чим в нього відповідно до ч.4 ст. 42 Закону виникло право на перерахунок пенсії.

Ч. 4 ст. 42 Закону передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після  призначення пенсії.

27 січня 2011  року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік ( 1650,43 грн.)

Однак відповідач здійснив такий перерахунок, виходячи з заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2007 рік ( 1197,91 грн.)

Зазначене вище рішення він вважає неправомірним, оскільки він мав право на проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, виходячи із заробітної плати працівників на 2010 рік.

Згідно до ч. 4 ст. 45 Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії —з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.  

З огляду на вказане, вважає, що він має право на перерахунок пенсії, виходячи  із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки  України за 2010 рік, починаючи з 01 лютого 2011 року.  

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, навів аналогічні доводи та просить визнати неправомірною відмову УПФУ у місті Слов»янську у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії  по стажу та заробітку, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, зобов»язати УПФУ у м. Слов»янську провести йому перерахунок призначеної йому пенсії по стажу і заробітку, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, починаючи з 01 лютого 2011 року; стягнути з Державного бюджету на його користь судові витрати по справі.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в місті Слов’янську  Донецької області до судового засідання не з’явився. В наданих до суду запереченнях на позовні вимоги ОСОБА_1 Управління Пенсійного фонду України в місті Слов’янську  Донецької області зазначило, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення Управління  Пенсійного Фонду у м. Слов’янськ Донецької області.

             Відповідно до ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІУ, перерахунок призначеної пенсії проводиться в такі строки:

У  разі виникнення права на підвищення пенсії –з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа  наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

             ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії 27.01.2011 року, тому згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»перерахунок був здійснений розпорядженням з 01.02.2011 року по стажу.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в редакції Закону, що діяла з 07 грудня 2006 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після

середнього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія, за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього закону.

          Законом України від 19.12.2006 року № 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік»дію частини ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зупинено на 2007 рік.

          Законом України  «Про Державний бюджет на 2008 рік»від 28.12.2007 року № 107-VІ частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»викладена в  новій редакції»У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення  ( попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії  здійснюється з заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині  першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної лати працівників в  середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата ( дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає включенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього закону.

          У разі якщо застрахована особа після призначення ( перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії  провадиться не раніше як через два роки після призначення ( попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено ( попередньо  перераховано) пенсію.

          Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, та за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено ( попередньо перераховано) пенсію.

          Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок  пенсії  відповідно до цієї  частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по  який обчислено страховий стаж при призначенні ( попередньому перерахунку) пенсії»

          Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни до ч.4 ст. 42 зазначеного Закону визнані неконституційними  і на час звернення позивачки до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії не були чинними.

          Отже, на час звернення позивача до відповідача про перерахунок її пенсії у зв’язку зі закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу  діяла редакція Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування у галузях економіки України за 2010 рік у сумі  1982,63 грн.

          Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»заробітна палата для обчислення пенсії визначається за певною формулою і із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначення пенсії. У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати ( доходу) враховується щомісячна середня заробітна палата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати ( доходу) після отримання даних про щомісячну середню  заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць ( місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

          На час проведення перерахунку позивачу не був визначений показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Тому був застосований такий показний за 2007 рік відповідно до  п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року  № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»з застосуванням показників середнього заробітку, який діяв на момент прийняття Постанови - 1197,91 грн. за 2007 рік.

          Просять справу розглянути без участі їх представника та в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги  ОСОБА_1 підлягають повному  задоволенню з наступних підстав.

Як достовірно встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Слов’янську Донецької області як одержувач пенсії за віком, яка призначена йому згідно  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» .

Після призначення пенсії за віком ОСОБА_1 продовжував працювати, та відповідно в нього виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

У зв’язку з чим, 27 січня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача –Управління пенсійного фонду України в місті Слов»янську Донецької області із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії по стажу та заробітку, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.

Перерахунок пенсії був здійснений відповідачем за заявою № 560 від 27.01.2011 року, виходячи з заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2007 рік ( 1197,91 грн.)

Позивач ОСОБА_1 вважає відмову відповідача в перерахунку призначеної йому  пенсії, виходячи із розміру середньої заробітної плати за 2010 рік, неправомірною.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення  визначені   Законом  України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон  № 1058-IV).

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи, що внесені зміни до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визнано рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційним, ч. 4 ст. 42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинна до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме:   

«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.»

У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера.

На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач, відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п. 3 та п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.   

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.   

Як вбачається з ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 р., заробітна плата , з якої відповідно до ч. 1 ст. 40 зазначеного Закону,  обчислюється пенсія, визначається за формулою :     Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп —заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс —середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск —сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);

К —кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону, здійснюється  із заробітної плати(доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст..40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників,  зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто у цій справі за 2010 рік.

             Відповідно до ст. 8 Конституції України в державі визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Стаття 22 Конституції України встановлює, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу   відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік є незаконними.

           Відповідно до ч. 4 ст. 45 зазначеного закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії —з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.  

Таким чином, враховуючи звернення  позивача з заявою про перерахунок його пенсії саме 27 січня 2011  року, такий перерахунок пенсії повинен здійснюватись із 01 лютого 2011 року.

Враховуючи викладене, позивачу повинен бути проведений перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, починаючи з 01 лютого 2011 року, відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV.

На підставі вимог ст. 94 КАС України  також підлягають задоволенню позовні вимоги в частині стягнення з Державного бюджету понесених та документально підтверджених судових витрат по справі у розмірі 3,40 грн.( а.с.1)

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 46, 92  Конституції України, ст.ст. 6, 7, 17-19,94, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне  пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-РП/2008 суд,-     

П  О  С  Т  А  Н  О  В  И  В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до  Управління Пенсійного фонду України в місті Слов’янську Донецької області про визнання  неправомірною відмови органу ПФУ у проведенні перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок пенсії - задовольнити  у повному обсязі.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Слов»янську Донецької області у проведенні перерахунку  призначеної пенсії ОСОБА_1, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в місті Слов»янську Донецької області здійснити  ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком, відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників  за 2010 рік, з урахуванням фактично проведених виплат, починаючи з 01 лютого 2011 року.

          Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі  3 грн.40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

 

Суддя Слов’янського

міськрайонного суду                                                                           Т.А.Хаустова



  • Номер: 2-а/2303/4424/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-5504/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Хаустова Т.А.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.10.2011
  • Дата етапу: 20.02.2013
  • Номер: 2-а/1022/3965/11
  • Опис: про стягнення недоотриманої суми додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров"ю внаслідок Чорнобильської катастрофи
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-5504/11
  • Суд: Сквирський районний суд Київської області
  • Суддя: Хаустова Т.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.08.2011
  • Дата етапу: 09.09.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація