Справа N'22/1359 Головуючий у 1 інстанції Потапова Т.М.
Категорія 15 Доповідач Жизневська А.В.
УХВАЛА Іменем України
26 липня 2006 року апеляційний суд Житомирської області
в складі: головуючого Жизневської А.В. суддів Малахової Н.М. Матюшенка І.В. при секретарі Кульчицькій І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу за договором позики, зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1/ за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Бердичівського міськрайонного суду від 17 травня 2006 року, -
встановив:
Рішенням Бердичівського міськрайонного суду від 17 травня 2006 року відмовлено у задоволені позову ОСОБА_1 за безпідставністю та задоволено позов ОСОБА_2 Визнано недійсним договір позики.
В апеляційній скарзі апелянт просить скасувати вказане рішення і ухвалити нове про задоволення його позову і відмову у задоволені позову ОСОБА_2 Зазначає, що судом порушено норми матеріального права. А саме положення ст.376 ЦК України в редакції 1963 року, де заперечується допустимість свідоцьких показів щодо визнання договору позики безгрошовим. Поза увагою суду залишилося те, що у виконання договору позики йому було передано 450 доларів США із суми боргу 1000 доларів США, хоча це підтверджує дійсність договору і його часткове виконання. Вважає, що суд безпідставно послався на ст.57 ЦК України в редакції 1963 року, оскільки в судовому засіданні не знайшли свого підтвердження факти обману, насильства, погрози, зловмисної угоди представника однієї сторони з другою стороною або збігу тяжких обставин.
Перевіривши законність та обгрунтованність рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1
звернувся до суду із позовом про стягнення боргу за договором позики, а ОСОБА_2 звернулася до суду із зустрічним позовом про визнання недійсним цього договору позики з підстав
заперечення його за безгрошевістю та укладення договору внаслідок психічного тиску.
Судом правильно встановлено, що спірні "правовідносини склалися в 2003 році і регулюються ЦК України в редакції 1963 року.
Із змісту ст.374 ЦК України в редакції 1963 року слідує, що договором позики є передача однією стороною другій стороні у власність(оперативне управління) грошей або речей, визначених родовими ознаками, а позичальник, при цьому, зобов'язується повернути позикодавцю таку ж суму грошей або рівну кількість речей того ж роду і якості. Умовою реальності договору позики є передача грошей або речей.
З матеріалів справи вбачається, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 склалися відносини, які випливають із договору купівлі-продажу автомобіля, що укладався між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 і це підтверджено в судовому засіданні показами свідків ОСОБА_3 (а.сп.39), ОСОБА_5 (а.сп.40) та розпискою, де зазначено прізвище, ім'я та по-батькові ОСОБА_4 (а.сп.16). Пояснення останнього є суперечливими і не відповідають дійсним обставинам справи (а.сп.45). Факт передачі будь-яких коштів або майна ОСОБА_2 в судовому засіданні не підтверджений жодним доказом.
За таких обставин суд дійшов обгрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 і про під ставність позову ОСОБА_2
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду і не впливають на правильність прийнятого судом рішення. Рішення постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст.303, 307, 308, 313-315 ЦПК України,
апеляційний суд
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Бердичівського міськрайонного суду від 17 травня 2006 року залишити без зміни.
Ухвалу може бути оскаржено протягом двох місяців безпосередньо до Верховного Суду України з дня її проголошення.