Справа № 22/1600 Головуючий у 1 інстанції: Бучик А.Ю.
Категорія - 42 Доповідач: Головчук С.В.
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
8 серпня 2006 року Апеляційний суд Житомирської області в складі :
головуючого Головчук С.В.
суддів Невмержицької Т.І., Кашапової Л.М.
при секретарі Прищепі О.А.
з участю відповідачів
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх та в інтересах ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення завдатку, відшкодування матеріальної та моральної шкоди
за апеляційною скаргою ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх та в інтересах ОСОБА_3
на рішення Богунського районного суду м. Житомира від 8 червня 2006 року, -
встановив :
в жовтні 2005 року ОСОБА_1ОСОБА_2ОСОБА_3 звернулись з позовом про стягнення подвійної суми завдатку, відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Вони зазначали, що 30.08.2005 року між ними та відповідачами було досягнуто домовленість про купівлю будинку за адресою АДРЕСА_1 в м. Житомирі та укладено договір завдатку на суму 750 грн. Проте у визначений в договорі день 5.10.2005 року відповідачі відмовились укласти договір купівлі-продажу, в зв'язку з чим вони нервували, перенесли психологічні страждання. В зв'язку з погіршенням стану здоров'я ОСОБА_2, який є приватним підприємцем не виконав угоду по перевезенню вантажу та не отримав дохід в розмірі 3500 грн. На відшкодування моральної шкоди просили стягнути з відповідачів на користь кожного позивача по 20000 грн., стягнути з ОСОБА_4ОСОБА_5 подвійну суму завдатку в розмірі 1500 грн. та матеріальні збитки.
Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 8 червня 2006 року в позові відмовлено.
В апеляційній скарзі позивачі порушують питання про скасування рішення суду та ухвалення нового рішення. про задоволення позову. Посилаються на те, що судом дана неналежна оцінка зібраним доказам. Зокрема, суд не дослідив питання про те, що саме відповідачі відмовились від укладення договору купівлі-продажу, мали намір завдати шкоди. Суд не допитав свідків, які могли підтвердити зазначені обставини.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд вважає, що скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
З матеріалів справи видно, що між сторонами по справі в серпні 2005 року була досягнута домовленість про продаж жилого будинку в м. Житомирі по АДРЕСА_1. Разом з тим нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу житлового будинку відповідно до вимог ст.657 ЦК України сторони не оформляли.
Таким чином фактично договір купівлі-продажу між сторонами не укладався.
Як видно із змісту договору завдатку від ЗО серпня 2005 року на а.с.5 позивачка ОСОБА_1 передала відповідачам ОСОБА_4ОСОБА_5 7 500 грн. як завдаток оплати за купівлю зазначеного будинку.
Відповідно до ст.570 ЦК завдатком є грошова сума, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.
Отже позивачі помилково вважали передані ОСОБА_4ОСОБА_5 кошти завдатком.
Правила ч.1 ст.571 ЦК про залишення завдатку особі, яка його одержала, або стягнення з неї подвійної суми завдатку застосовується в тих випадках, коли між сторонами було укладено договір, але він не виконується з вини якоїсь із сторін. У тих випадках, коли сторони домовились укласти договір, але відповідно його не оформили, сплачені в рахунок виконання договору платежі повертаються в тому розмірі, в якому вони давались.
Судом встановлено, що ОСОБА_4ОСОБА_5 повернули позивачам 7500 грн.
Враховуючи викладене, суд правильно відмовив в задоволенні позову про стягнення подвійної суми завдатку.
Що стосується вимог про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, то позивачі не довели, що така шкода заподіяна їм внаслідок неправомірних винних дій відповідачів ОСОБА_4ОСОБА_5.
Доводи апеляційної скарги про те, що суд не перевірив пояснень ОСОБА_2 щодо відмови відповідачів від укладення договору правового значення для розгляду даної справи не мають, оскільки фактично позивачі передали ОСОБА_4ОСОБА_5 аванс, а не завдаток.
Суд повно з'ясував обставини справи, перевірив доводи сторін та виніс законне і обґрунтоване рішення про відмову в позові. Підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст.209, 307,313-315,317,319 ЦПК України, суд
ухвалив :
апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх та в інтересах ОСОБА_3 відхилити. Рішення Богунського районного суду м. Житомира від 8 червня 2006 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.