СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-2443/09/0106
22.11.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Цикуренка А.С.,
суддів Шереніна Ю.Л. ,
Яковенко С.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим на постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Володарець Н.М. ) від 18.11.09 у справі № 2а-2443/09/0106
за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1,97400)
до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим (вул. Революції, 61,Євпаторія,Автономна Республіка Крим,97416)
про нарахування та виплату підвищення до пенсії "Дітям війни"
ВСТАНОВИВ:
Постановою Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 18.11.2009 позов задоволено частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим здійснити нарахування щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_3, встановленої статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з розрахунку, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та провести відповідні виплати за 2008 рік з 08.10.2008 по 31 грудня 2008 року та з 1 січня 2009 року по 01 листопада 2009 року (з врахуванням отриманої ним доплати до пенсії згідно частини 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»). В іншій частині позовних вимог ОСОБА_3 –відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
Доводи апеляції мотивовані порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Справа розглядається в порядку письмового провадження відповідно до статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про вирішення справи за їхньої відсутності.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач має статус дитини війни відповідно до статті 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, згідно з якою дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02.09.1945) Другої світової війни було менше 18 років, що підтверджується наявної в матеріалах справи копією паспорта позивача.
Зазначений статус надає позивачу право на всі пільги та соціальні гарантії, передбачені цим Законом, в тому числі право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що передбачено статтею 6 зазначеного Закону.
Статтею 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Судова колегія вважає правомірним застосування судом першої інстанції частини 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України „Про соціальний захист дітей війни”, оскільки цей закон передбачає в якості критерію визначення розміру щомісячної державної соціальної допомоги, що на думку судової колегії, не суперечить вимогам частини 3 статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом. Таким чином, щомісячна державна соціальна допомога для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна допомога є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.
Слід зазначити, що відповідно до статті 7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка.
Судова колегія вважає, що реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 107-VI від 28.12.2007 текст статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” викладений в такій редакції: “Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни”.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 107-VI від 28.12.2007 визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, у тому числі і для дітей війни.
Отже з жовтня 2008 року у позивача виникло право на державну соціальну допомогу у розмірі 30%.
Крім того, згідно зі статтями 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду встановлені частинами 1 та 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав в цій частині позивач не надав.
За таких підстав судова колегія вважає, що спір має бути вирішений за період з жовтня по грудень 2008 року, 10 місяців 2009 року, вимоги про стягнення державної соціальної допомоги за 2007 рік та до жовтня 2008 року задоволенню не підлягають.
Крім того, суд першої інстанції, не зазначив суму, яка підлягає виплаті позивачу
Законом України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” на 2008 рік встановлено мінімальну пенсію за віком з 01.04.2008 по 30.06.2008 у розмірі 481грн., з 01.07.2008 по 30.09.2008 –482грн., з 01.10.2008 по 31.12.2008 –498грн.
Законом України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” на 2009 рік встановлено мінімальну пенсію за віком з 01.01.2009 по 31.10.2009 у розмірі 498грн., з 01.11.2009 по 31.12.2009 у розмірі 573грн.
Отже позивачу підлягає нарахуванню та виплати підвищення до пенсії за період з жовтня по грудень 2008 року та з січня по жовтень 2009 року (включно).
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи викладене, оскаржуване рішення підлягає зміні з підстав пункту першого частини першої статті 201 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 195; 196; пунктом другим частини першої статті 198; пунктом першим частини першої статті 201; частиною другою статті 205; статтею 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Євпаторії Автономної Республіки Крим –без задоволення.
Постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 18.11.2009 у справі № 2а-2443/09/0106 –змінити, виклавши у наступній редакції.
«Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим на користь ОСОБА_3 державну соціальну допомогу за період з 01.10.2008 по 31.12.2008 у розмірі 298,80 грн. та з січня по жовтень 2009 року у розмірі 1011,00 грн.»
В іншій частині постанову Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 18.11.09 у справі № 2а-2443/09/0106 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту проголошення.
Головуючий суддя А.С. Цикуренко
Судді Ю.Л.Шеренін
С.Ю. Яковенко