Судове рішення #14628793

справа №2а-8498/10/0670  

категорія  6.7

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2011 р.                                                              м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді   Майстренко Н.М.,

за участю секретаря - Гнітецької Т.Ф.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом  Контрольно-ревізійного управління в Житомирській області   

до   Управління агропромислового розвитку Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області,   Державного підприємства "Навчально-дослідне господарства "Україна" Державного агроекологічного університету,   за участю першого заступника прокурора Житомирської області, про  визнання дій протиправними та стягнення безпідставно отриманих коштів,

встановив:

Контрольно-ревізійне управління в Житомирській області звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління агропромислового розвитку Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області, Державного підприємства "Навчально-дослідне господарства "Україна" Державного агроекологічного університету, в якому просить визнати протиправними дії Управління агропромислового розвитку Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати Державному підприємству "Навчально-дослідне господарство "Україна" коштів у сумі 659591,49 грн. та стягнути з ДП "НДГ "Україна" зазначені кошти до Державного бюджету України як такі, що одержані без належної правової підстави.

В обґрунтування свого позову посилається на той факт, що господарство, маючи заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб, не мало законних підстав для отримання державної фінансової підтримки, а тому кошти у сумі 659591,49 грн.  слід вважати незаконно отриманими, що обумовлює існування правових підстав для їх стягнення в доход Державного бюджету України.

Представники позивача та прокурор в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримали у повному обсязі, просили її задовольнити.

Відповідачі та їх представники в судовому засіданні адміністративного позову не визнали, просили відмовити у його задоволенні. Зазначили, що на момент отримання бюджетних коштів на законодавчому рівні не було встановлено строків та порядку погашення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб перед місцевими бюджетами, а тому висновок позивача про наявність у господарства простроченої заборгованості зі сплати цього податку та, як наслідок, незаконності отримання бюджетних коштів не відповідає вимогам закону, з огляду на що вважають позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.

Судом встановлено, що за наслідками проведеної ревізії використання коштів збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, а також використання бюджетних коштів на виконання інших програм в Управлінні агропромислового розвитку Черняхівської РДА за період з 01.10.2005 року по 01.04.2008 року складено акт від 22.05.2008 року №22-09/042.

Проведеною ревізією було встановлено незаконне надання бюджетних коштів Державному підприємству "Навчально-дослідне господарство "Україна" у сумі 659591,49 грн., з яких 117000,00 грн. - для підтримки виробництва продукції рослинництва; 66806,55 грн. - для розвитку тваринництва; 4200,00 грн. - часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва;  9733,35 грн. - на погашення відсоткових ставок кредитів банків; 262500,00 грн. - на розвиток хмелярства; 199351,59 грн. - як агропромисловому підприємству, що знаходиться в особливо складних кліматичних умовах. Висновок про незаконність надання бюджетних коштів пов'язаний з існуванням у підприємства простроченої заборгованості з податку на доходи фізичних осіб більше як за півроку.

Вирішуючи питання про існування у підприємства правових підстав для отримання бюджетних коштів, судом враховується, що відповідно до абзацу 1 п. 6  постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 року №256 "Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально-дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, наукових і науково-дослідних установ, селекційно-дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти "А", крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України (далі - сільськогосподарські підприємства).

При цьому, пп. 3 зазначеного пункту передбачено, що до заявки додаються довідки відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України.

Аналогічні правові приписи щодо неможливості отримання відповідного виду допомоги у випадку наявності простроченої більш як півроку заборгованості перед державним і місцевими бюджетами містяться і в постановах Кабінету Міністрів України від 01.03.2007 року №348 "Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва",  від 09.02.2007 року №182 "Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва",  від 21.02.2007 року №259 "Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів",  від 15 липня 2005 року №587 "Про затвердження Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства", а також в наказі  Міністерства аграрної політики України, Міністерства фінансів України від 02.03.2007 року №138/305 "Про затвердження Порядку використання коштів Державного бюджету України для надання фінансової підтримки агропромисловим підприємствам, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах".

Таким чином, визначальною умовою для встановлення права на отримання державної підтримки є факт наявності або відсутності у підприємства простроченої більш як півроку заборгованості перед державним і місцевими бюджетами. І тільки за дотримання цієї умови підприємство може реалізувати  надане йому право на отримання державної фінансової підтримки, з метою чого і подає до управління агропромислового розвитку відповідні документи.

Відтак, сам по собі факт наявності довідки державної податкової служби не може вважатися достатньою підставою для висновку про законність отримання Державним підприємством "Навчально-дослідне господарства "Україна" Державного агроекологічного університету бюджетних коштів, оскільки за обставин, які склались у даній справі, такий висновок може бути пов'язаний виключно з фактом відсутності у підприємства простроченої більш як півроку заборгованості перед державним і місцевими бюджетами.

При цьому, встановлюючи обставини існування у підприємства такої заборгованості, судом враховується, що факт наявності у відповідача на момент отримання бюджетних коштів зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб не  заперечується самим підприємством. Крім того, зазначені обставини підтверджуються актом звірки розрахунків по заборгованості із заробітної плати та податку з доходів фізичних осіб від 25.04.2008 року, складеним між Черняхівським відділенням Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції та  Державним підприємством "Навчально-дослідне господарства "Україна", згідно якого заборгованість підприємства з податку з доходів фізичних осіб станом на 25.04.2008 року становить 372100,40 грн., в тому числі за 2005 рік - 16932,48 грн., за 2006 рік - 98977,26 грн., за 2007 рік - 126750,57 грн. та за 2008 рік - 22404,96 грн.  Зі змісту довідки Головного управління агропромислового розвитку Житомирської обласної державної адміністрації від 21.11.2008 року №2900/2-1 про інвентаризацію стану розрахунків сільськогосподарських підприємств, які отримали дотації з державного бюджету, щодо погашення ними заборгованості перед місцевим бюджетом по податку на доходи фізичних осіб станом на 01.10.2008 року також вбачається наявність заборгованості ДП "НДГ "Україна" з цього податку у сумі 359,20 тис. грн.

Зважаючи на те, що відповідно до ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин) податок на доходи фізичних осіб віднесено до загальнодержавних, а  ДП "НДГ "Україна" мало заборгованість зі сплати цього податку, суд дійшов висновку про недотримання підприємством законодавчо визначених умов для отримання бюджетних коштів, з огляду на що  вважає їх незаконно отриманими.

Крім того, оскільки рішення про надання сільськогосподарському підприємству державної допомоги було прийнято за відсутності у підприємства такого права,  дії Управління агропромислового розвитку Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати Державному підприємству "Навчально-дослідне господарство "Україна" коштів у сумі 659591,49 грн. слід також визнати протиправними, оскільки управління належним чином не виконало законодавчі вимоги щодо урахування та з'ясування усіх обставин, що мали значення для прийняття  рішення.

З'ясовуючи питання про відповідність обраного позивачем заходу впливу до  Державного підприємства "Навчально-дослідне господарство "Україна" у вигляді повернення коштів до Державного бюджету України приписам чинного законодавства, судом враховується, що відповідно до пп. 4  п. 6 постанови КМУ від 21.02.2007 року №256, абзацу 9 п. 20 постанови КМУ від 01.03.2007 року №348, п. 5 постанови КМУ від 09.02.2007 року №182, п. 7 постанови КМУ від 21.02.2007 року №259, п. 5 постанови КМУ від 15.07.2005 року №587, п. 8 наказу  Міністерства аграрної політики України, Міністерства фінансів України від 02.03.2007 року №138/305 передбачено, що сільськогосподарські підприємства мають подавати до комісії письмове зобов'язання  повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення).

Таким чином, зміст викладеного правового регулювання свідчить на користь висновку, що у разі встановлення факту незаконного отримання бюджетних коштів, законодавець передбачив, що сільськогосподарське підприємство зобов'язане повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти.

Враховуючи те, що у ході судового розгляду справи встановлений факт незаконного отримання відповідачем державної фінансової підтримки, позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Житомирській області про стягнення з Державного підприємства "Навчально-дослідне господарство "Україна" Державного агроекологічного університету до Державного бюджету України коштів у сумі 659591,49 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд

постановив:

Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Житомирській області задовольнити.

Визнати дії Управління агропромислового розвитку Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати Державному підприємству "Навчально-дослідне господарство "Україна" коштів у сумі 659591,49 грн. протиправними.

Стягнути з Державного підприємства "Навчально-дослідне господарство "Україна" Державного агроекологічного університету до Державного бюджету України кошти у сумі 659591,49 грн.  як такі, що одержані без належної правової підстави.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

          Головуючий суддя:                                                                      Н.М. Майстренко


 Повний текст постанови виготовлено: 28 березня 2011 р.

          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація