Справа № 22ц - 330/07 Головуючий у 1 інстанції Кузьмич Г.Л.
Категорія № 2 Доповідач Сівчук Є.І.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 травня 2007 р. місто Луцьк
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого Сівчука Є.І.
суддів Мудренко Л.І., Киці Є.І.
при секретарі Антонюк Л.Є.
з участю представника позивача ОСОБА_5
відповідача ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу «Хотешівський» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Хотешівської сільської ради, ОСОБА_5 про визнання свідоцтва про право власності на житло недійсним, стягнення вартості незаконно проданого майна за апеляційною скаргою відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на рішення Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 9.02.2007 p., -
ВСТАНОВИЛА:
18.06.2006р. СВК «Хотешівський» зазначений позов мотивував тим, що в 1978 р. сім'ї ОСОБА_1 була надана будівля для проживання, яка збудована бувшим колгоспом і мала використовуватись під лазню.
Колгосп був реорганізований в КСП, а в 2000р. в СВК «Хотешівський», який є правонаступником колгоспу і КСП.
В 1999р. відповідачі приватизували вказаний будинок, одержали свідоцтво про право власності та зареєстрували його в Волинському БТІ, а в 2005 р. продали спірне приміщення ОСОБА_5
Позивач просить поновити строк позовної давності, визнати недійсним свідоцтво про право власності, що видане ОСОБА_1, та стягнути з них солідарно кошти отримані за проданий спірний будинок в сумі 22641 грн.
Рішенням Камінь-Каширського районного суду від 9 лютого 2007 р. позов задовольнений.
Поновлено строк позовної давності щодо визнання недійсним свідоцтва про право власності на житло.
Визнано недійсним свідоцтво про право власності на житло від 4.11.1999 р. видане Хотешівською сільською радою на ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
Стягнуто солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь СВК «Хотешівський» 22641 грн. завданих збитків.
Стягнуто з ОСОБА_1 по 56 грн. 50 коп. з кожного судового збору та по 1 грн. 88 коп. з кожного витрат за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
В поданій апеляційній скарзі відповідачі не погоджуючись з рішенням зазначають, що судом зроблено невірні висновки, чим порушені норми матеріального права та безпідставно поновлений строк позовної давності стосовно визнання недійсним свідоцтва про право власності від 4.11.1999 р.
Покликаючись на зазначені обставини просять скасувати рішення суду від 9.02.2007 р. по даній справі та ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Заслухавши відповідача ОСОБА_4, який апеляційну скаргу підтримав, представника позивача ОСОБА_5, який скаргу заперечив, перевіривши матеріали справи та зібрані докази, колегія суддів приходить до висновку про задоволення скарги із слідуючих підстав.
При розгляді справи встановлено, що рішенням Камінь-Каширського районного суду від 20.08.1999 р. було зобов'язано голову правління КСП «Хотешівський» на протязі 10 днів з дня вступу рішення в законну силу передати безоплатно у приватну власність сім'ї ОСОБА_1 займаний ними житловий будинок, який знаходиться в с.Хотешів Камінь-Каширського району (а.с.22).
Рішення вступило в законну силу, тому Хотешівською сільською радою 4 листопада 1999 р. ОСОБА_1 видано свідоцтво про право власності на вказаний будинок і проведена реєстрація в Волинському обласному бюро технічної інвентаризації (а.с.26, 56).
Позивачу було відомо про наявність зазначеного рішення суду, що вбачається зі змісту самого рішення і стверджується протоколом № 11 засідання правління КСП «Хотешівський» від 3 листопада 1999 р. та виданим Хотешівською сільською радою свідоцтвом про право власності на житло (а.с.22, 68-69).
Як вбачається з позовної заяви СВК «Хотешівський» звернувся з позовом до суду про визнання недійсним свідоцтва про право власності на житло від 4.11.1999 року, 18 вересня 2006 року (а.с.6-7).
Оскільки спірні правовідносини між сторонами виникли у 1999 році тому суд повинен керуватися ЦК України в редакції 1963 p., який діяв на той час. Стаття 71 цього кодексу передбачає трирічний строк для захисту порушеного права і незалежно від заяви сторін обговорити поважність причин пропуску цього строку.
При таких обставинах, покликання суду першої інстанції на ст.267 ЦК України в редакції 2003 року, що відповідачами не було подано до суду заяви про застосування позовної давності у даному спорі, не грунтується на діючому законодавстві.
Аналізуючи встановлені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що позивачами не наведено поважних причин пропуску строку звернення до суду, а тому підстав для його поновлення не знаходить.
В зв'язку з неправильним застосуванням норм матеріального права, рішення суду підлягає до скасування і ухвалення нового рішення.
Керуючись ст.71 ЦК України в редакції 1963 року, на підставі ст.ст.307, 309, 313-315 ЦПК України, колегія суддів,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - задовольнити.
Рішення Камінь-Каширського районного суду від 9 лютого 2007 року скасувати.
В позові сільськогосподарського виробничого кооперативу «Хотешівський» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Хотешівської сільської ради, ОСОБА_5 про визнання недійсним свідоцтва про право власності на житло, стягнення вартості незаконно проданого майна - відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.