Судове рішення #1454806
Справа № 22- 978- 2007 р

Справа № 22- 978- 2007 р.                                       Головуючий у суді І інстанції Усатенко Ю.Ю.

Категорія- 21                                                       Доповідач -Кіселик С.А.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2007 року Колегія судців судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області в складі:

головуючого - судді -Кіселик С.А.

суддів - Франко В.А.., Суржик М.М.

при секретарі - Салабай М.В. розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі на рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області  13 березня 2007 року.

ВСТАНОВИЛА:

В січні 2007 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі про відшкодування моральної шкоди.

Позивач зазначив, що в період з 1975 року працював на державному підприємстві «Східний гірничозбагачувальний комбінат» Смоленська шахта. 24 травня 1983 року при виконанні обов'язків проходчика із ним стався нещасний випадок. В результаті нещасного випадку ним отримані тілесні ушкодження у вигляді закритої тупої рани живота, травматичної кісти підшлункової залози, хронічного панкриотиту та сдавлення грудної клітини. За результатами його травмування роботодавцем складено акт форми Н-1.

05 вересня 2001 року за висновком Кіровоградської обласної МСЕК йому було вперше встановлено 50% втрати працездатності та третю групу інвалідності.

Через професійні захворювання і втрату працездатності він переживає моральні страждання, які пов'язані з постійним болем в області шлунку, правого підребер'я, а тому вважає, що йому заподіяна моральна шкода, яку він оцінює в 80000 грн. і просить їх стягнути на його користь.

Рішенням Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 13 березня 2007 року позов задоволено частково та стягнуто із відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі на користь ОСОБА_2  40000 грн.

 

2

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі просить його скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог b підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідача, представників сторін та дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню із наступних підстав.

Суд першої інстанції задовольнив позов і обгрунтував це саме тим, що позивачу стійка втрата працездатності встановлена лише у 2001 році і саме із цього часу у нього виникло право на відшкодування моральної шкоди.

Однак даний висновок суду є помилковим. Як вбачається із матеріалів справи, нещасний випадок із позивачем відбувся 24 травня 1983 року. Акт про нещасний випадок на виробництві складено 31 травня 1983 року. Саме із цього часу відповідно до медичних документів, що надані до справи, позивач і почав відчувати болі в області шлунку, правому та лівому підребер'ях. Почав відчувати нудоту, гіркоту у роті, а також почав скаржитися на загальну слабкість, недомагання, відсутність апетиту. Саме дані обставини, а не визнання його інвалідом та встановлення йому ступеню втрати працездатності позивач і зазначає як підставу стягнення на його користь моральної шкоди.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105 від 23.09.1999 року, яким передбачена моральна шкода, набрав чинності з 01.04.2001 року.

Відповідно до ст.. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії у часі.

Крім того відповідно до п.15 постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року №4 «Про судову практику по справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди «Судам слід мати на увазі, що на правовідносини, які виникли до набрання чинності відповідним законодавчим актом про відшкодування моральної шкоди, обов'язок по її відшкодуванню не поширюється, в тому числі й на ті випадки, коли позивач після набрання чинності цим актом ще зазнає моральних чи фізичних страждань від раніше вчинених неправомірних дій.»

Таким чином суд першої інстанції, при вирішенні спору, неправильно застосував норми матеріального права та зробив висновки, що не відповідають обставинам справи.

Ці підстави відповідно до ст.. 309 ЦПК України є підставами для скасування рішення суду першої інстанції та постановления нового рішення.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 307, 309, 313, 314,316 ЦПК України, колегія суддів,

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі задовольнити

Рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 13 березня 2007 року скасувати.

ОСОБА_1 в позові до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі про відшкодування моральної шкоди відмовити.

 

3

Рішення суду апеляційної інстанції набирає чинності з дня його проголошення, але може бути оскаржено до Верховного Суду України протягом двох місяців з часу набрання ним чинності.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація