Справа № 2а-2592/11
П О С Т А Н О В А
іменем України
"30" березня 2011 р. Суддя Дарницького районного суду м. Києва Кириченко Н.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними та про зобов’язання провести перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка 04.03.2011 року звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та про зобов’язання провести перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік. Свої вимоги мотивувала тим, що відповідач провівши перерахунок її пенсії у жовтні 2010 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»застосував показник середньої заробітної плати за 2007 календарний рік, що суттєво вплинуло на розмірі її пенсії, та не відповідає вимогам закону, відповідно до положень якого перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. На 2009 рік показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні становив 1650 гривень 43 копійки, який і повинен був застосовуватися при перерахунку її пенсії в 2010 році.
Представниця відповідача 30.03.2011 року надала свої заперечення, в яких просила в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що перерахунок пенсії проводився відповідно до пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів від 25.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника заробітної плати / доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Вивчивши позов з доповненнями до нього, заперечення представниці відповідача, дослідивши письмові докази по справі, вважаю що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка становить 1002 гривні 64 копійки.
У жовтні 2010 року позивачка, маючи 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва із заявою провести перерахунок її пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»по стажу та заробітній платі .
В подальшому позивачка не погоджуючись з проведеним перерахунком її пенсії, в лютому 2011 року звернулася до Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва з заявою про роз’яснення підстав застосування при проведенні перерахунку пенсії середньої зарплати за 2007 року, що суперечить вимогам ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також підпункту 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530.
На своє звернення позивачка 21.02.2011 року отримала відповідь за № С-711, з якої вбачається, що у зв’язку з тим, що питання визначення показника заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески законодавчо не врегульовано, перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати / доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Такі дії відповідача Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, вважаю неправомірними та такими, що не ґрунтуються на Законі та протирічать Конституції України.
Відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особа має право на перерахунок пенсії у разі якщо після призначення пенсії, вона продовжувала працювати. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі та здійснюється з заробітної плати /доходу/, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, а саме за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата /дохід/ для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 40 зазначеного Закону для визначення заробітної плати, з якої обчислюється пенсія застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, позивачка має право на перерахунок пенсії, виходячи з показника середньої заробітної плати за 2009 рік .
Оцінюючи посилання представниці відповідача на відсутність законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески у зв’язку з чим Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснює перерахунок пенсії, керуючись підпунктом другим пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою як на думку відповідача, передбачено застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік , суд вважає не обґрунтованими.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення /попереднього перерахунку/ пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати /доходу/, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата /дохід/ для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, вважаю, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу застосуванню підлягають статті 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а не Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.
Застосування в 2010 році показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік протирічить тексту самої Постанови Кабінету Міністрів України № 530, якою передбачено застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Таким чином, враховуючи зміст підпункту третього п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530, вважаю, що при проведенні перерахунку пенсії в 2010 році застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати за 2009 рік.
Отже дії відповідача Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо здійснення перерахунку пенсій позивачці із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік без врахування положень ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є протиправними, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. ст. ст. 2, 3, 8, 9, 11, 70, 71, 94, 99, 159-163, 183-2 КАС України і на підставі ст. ст. 1, 3, 6, 8, 9, 17, 19, 21, 22, 24, 55, 56, 113, 152 Конституції України, ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного суду України № 6 рп/2007 рік, 10 рп-2008 рік, суддя –
П О С Т А Н О В И В : :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва в проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч. 1, 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, що становить 1650 гривень 43 копійки, з 04.09. 2010 року з урахуванням проведених виплат.
Постанову може бути оскаржено до Апеляційного адміністративного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
- Номер: 6-а/284/505/17
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-2592/11
- Суд: Народицький районний суд Житомирської області
- Суддя: Кириченко Н.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.10.2017
- Дата етапу: 12.10.2017