Справа № 2 «о»-284 /09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2009 p. Ленінський районний суд м. Луганська в складі:
головуючого судді Луганського В.І.,
при секретарі: Бірюкової О.В., розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Луганську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім’єю, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась в суд з даною заявою, в обгрунтування якої повідомила наступне, що 26 січня 2002 року, вона, тобто ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, одружилися та між нами було офіційно зареєстровано шлюб. Своє прізвище після одруження ОСОБА_1 не змінювала. До реєстрації шлюбу заявниця познайомилась з ОСОБА_2 ще у серпні 1994 році, та з літа 1995 року вони стали проживати разом родиною як чоловік та дружина та вести спільне господарство, доки не одружились офіційно. У підтвердження цього надала до заяви письмові докази, та просила допитати в суді їх спільних знайомих та друзів її чоловіка. На те що вони не зареєстрували шлюб офіційно відразу у 1995 році вона не звертала уваги та не придавала цьому значення, тому й виникла така ситуація на теперішній час. ІНФОРМАЦІЯ_3 мій чоловік ОСОБА_2 помер, що, на думку заявниці, є перешкодою для реалізації нею своїх цивільних права як спадкоємця першої черги за законом після смерті її чоловіка.
У зв’язку з чим, заявниця й просить суд встановити факт проживання її, тобто ОСОБА_1 та ОСОБА_2 однією сім’єю як чоловіка та дружини та ведення ними спільного господарства з літа 1995 року до офіційної реєстрації шлюбу, тобто до 26 січня 2002 року та після реєстрації шлюбу до ІНФОРМАЦІЯ_3.
У судовому засіданні заявниця свої доводи підтримала, дала суду аналогічні пояснення, просила суд встановити факт того, що вона проживала однією сім’єю з померлим ОСОБА_2 як дружина та чоловік, без офіційної реєстрації шлюбу та вела з ним спільне господарство з літа 1995 року до офіційної реєстрації шлюбу, тобто до 26 січня 2002 року та після реєстрації шлюбу по час смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_3.
Зацікавлена особа - 4-та Луганська державна нотаріальна контора, в судове засідання не з’явилась, до початку слухання справи подали до суду заяву у якій просили суд розглянути справу у їх відсутність.
Суд, заслухавши заявника та допросивши свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які підтвердили факти, вказані в заяві, дослідивши й оцінивши в сукупності докази в справі, доходить висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підставах.
У судовому засіданні встановлено, що заявниця перебувала з померлим ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі з 26 січня 2002 р. по час смерті. Однак фактично ОСОБА_1 та ОСОБА_2 стали проживати разом однією сім’єю як чоловік та дружина, вести сумісне господарство та мати єдиний бюджет з літа 1995 року й по день офіційної реєстрації шлюбу.
Вищевказане підтверджується: копією паспорта на ім’я - ОСОБА_1; копією свідоцтва про одруження ОСОБА_2 та ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 виданого Міським відділом реєстрації актів громадянського стану Луганського обласного управління юстиції від 26.01.2002 р.(актовий запис № 37); копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 на ім’я ОСОБА_2, виданим Ленінським відділом реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції від 11 лютого 2009 року; копією свідоцтва про народження доньки ОСОБА_1.; копіями фотокарток у вигляді фототаблиці з пояснювальними написами.
Оскільки у період з 1995 року й по 2002 рік діяв Кодекс про шлюб та сім’ю України, який втратив чинності, згідно до Розділу VII «Прикінцеві положення» Сімейного кодексу України, лише 1 січня 2004 року, суд вважає, що при вирішенні питання про наявність шлюбно-сімейних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 необхідно виходити з положень Кодексу про шлюб та сім’ю України.
Відповідно до статті 12 Кодексу про шлюб та сім’ю України, шлюб укладається в державних органах реєстрації актів громадянського стану. Перешкод, передбачених ст. 17 Кодексу про шлюб та сім’ю України, для укладення шлюбу між ОСОБА_2 та заявницею не було.
Відповідно до статті 13 Кодексу про шлюб та сім’ю України, визначено, що реєстрація шлюбу встановлюється як в інтересах державних і громадських, так і з метою охорони особистих і майнових прав та інтересів подружжя і дітей.
Відповідно до статті 6-2 Кодексу про шлюб та сім’ю України, визначено, що захист прав, що виникають із шлюбних та сімейних відносин, здійснюється судом.
Щодо правовідносин за час проживання ОСОБА_2 та заявниці разом з 01.01.2004 року й до часу смерті ОСОБА_2, суд виходить з положень Сімейного кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 3 «Сім’я» Сімейного кодексу України, - «2. Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.».
Відповідно до частини 1 статті 7 Сімейного кодексу України, сімейні відносини регулюються Сімейним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.
За таких обставин, суд вважає за можливим встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 однією сім’єю як чоловіка та дружини, ведення ними спільного господарства та наявність один перед одним взаємних права та обов’язків передбачених діючим сімейним законодавством України.
Залучення до участі у справі як зацікавленої особи лише 4-тої Луганської державної нотаріальної контори відповідає вимогам цивільно-процесуального законодавства, оскільки на день звернення заявниці з цією заявою про встановлення факту ОСОБА_2 помер, тому остання є державним органом який захищає права як ОСОБА_2, так й можливих спадкоємців. При цьому суд враховує, що відповідно до положень Сімейного кодексу України, відносини між чоловіком та дружиною регулюються окремими нормами, характеризуються спільними взаємопов’язаними суб’єктивними правами та обов’язками суто між чоловіком та жінкою, які існують не залежно від волі інших осіб, у тому числі й інших учасників сімейних відносин як то: батьків, дітей, та ін.
Таким чином, на думку суду, вимоги заявника є обгрунтованими й підлягають задоволенню.
На підставі викладеного й керуючись ст. 10, 11, 60, 212-219, 256-259 ЦПК України, ст. ст. 6-2, 12, 13 Кодексу про шлюб та сім’ю України, ст. 3, 7, Розділом VII Сімейного кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім’єю задовольнити.
Установити факт, що ОСОБА_1 проживала однією сім’єю як чоловіка та дружина з померлим ОСОБА_2 без офіційної реєстрації шлюбу та вели спільне господарство з літа 1995 року до офіційної реєстрації шлюбу, тобто до 26 січня 2002 року та після реєстрації шлюбу по час смерті ОСОБА_2, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_3.
Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана до апеляційного суду Луганській області через Ленінський районний суд м. Луганську протягом десяти днів від дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку.