КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2011 року Справа № 2а-2485/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого: судді Петренко О.С.
за участю секретаря: Господарікова М.О.
представників:
позивача –Турчанова О.В.
відповідача –Смаглюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Відкритого акціонерного товариства по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка»
до відповідача: Кіровоградської обласної державної адміністрації
про зобов’язання вчинити дії, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградської обласної державної адміністрації, в якому просить, з урахуванням змін та уточнень вимог, визнати протиправним та скасувати розпорядження Кіровоградської обласної державної адміністрації від 28.12.2004 року № 792-р в частині внесення до Переліку пам’яток містобудування, архітектури місцевого значення в Кіровоградській області таких об’єктів: корпусу заводу (вул. Орджонікідзе) –охорон. номер 273/1-Кв; корпусу заводу (вул. Київська) –охорон. номер 273/2-Кв; корпусу заводу (територія заводу) –охорон. номер 273/3-Кв; корпусу заводу (територія заводу) –охорон. номер 273/4-Кв; корпусу заводу (територія заводу) –охорон. номер 273/5-Кв; підземного тунелю (вул. Орджонікідзе) –охорон. номер 273/6-Кв; колишньої дизельної електростанція (територія заводу) –охорон. номер 273/7-Кв; колишнього тиру (територія заводу) –охорон. номер 273/8-Кв; колишньої бібліотека (вул. Київська, 6) –охорон. номер 273/10-Кв; колишньої редакції багатотиражної газети (вул. Київська, 2) –охорон. номер 273/11-Кв; колишньої їдальні заводу (територія заводу) –охорон. номер 273/12-Кв; їдальні заводу (вул. Фрунзе) –охорон. номер 273/14-Кв.
Позовні вимоги обґрунтовуються наступними обставинами.
28 грудня 2004 року Кіровоградською ОДА було прийнято розпорядження № 792-р, яким внесено до Переліку пам’яток містобудування, архітектури місцевого значення в Кіровоградській області комплекс споруд колишнього заводу Ельворті –будівлі та споруди, які належать ВАТ «Червона Зірка»:
- корпус заводу (вул. Орджонікідзе) –охоронний номер 273/1-Кв;
- корпус заводу (вул. Київська) –охоронний номер 273/2-Кв;
- корпус заводу (територія заводу) –охоронний номер 273/3-Кв;
- корпус заводу (територія заводу) –охоронний номер 273/4-Кв;
- корпус заводу (територія заводу) –охоронний номер 273/1-Кв;
- підземного тунелю (вул. Орджонікідзе) –охоронний номер 273/6-Кв;
- колишньої дизельної електростанції (територія заводу)- охоронний номер 273/7-Кв; - колишнього тиру (територія заводу) –охоронний номер 273/8-Кв;
- колишньої бібліотеки (вул. Київська,6) - охоронний номер 273/10-Кв;
- колишньої редакції багатотиражної газети (вул. Київська,2)- охоронний номер 273/11-Кв;
- колишньої їдальні заводу (територія заводу) –охоронний номер 273/12-Кв;
- їдальні заводу (вул. Фрунзе) –охоронний номер 273/14-Кв.
10 квітня 2009 року ВАТ «Червона Зірка» звернулось до Кіровоградської обласної державної адміністрації з листом № 628/1356, в якому ставилось питання про виключення з Переліку пам’яток містобудування та архітектури місцевого значення в Кіровоградській області вищевказаних об’єктів нерухомості, що належать позивачу.
Листом від 08.05.2009 року № 01-26-310/3 Управління культури і туризму Кіровоградської ОДА повідомило ВАТ «Червона Зірка», що вилучення з Реєстру пам’ятки місцевого значення здійснюється рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. При цьому за змістом листа, для вирішення можливості виключення з Державного реєстру нерухомих пам’яток України - пам’яток архітектури місцевого значення, необхідно подати паспорти та облікові картки на об’єкти культурної спадщини.
Так позивачаем зазначено, що об’єкти, включені спірним розпорядженням до Переліку пам’яток містобудування, архітектури місцевого значення в Кіровоградській області, всупереч положенням пункту 11 Порядку визначення категорій пам’яток для занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 року № 1760, на відповідність встановленим критеріям науковими (вченими) радами не оцінювались; протокол наукової (вченої) ради –не оформлявся.
Крім того, в Переліку вказано, що об’єкти нерухомості є комплексом споруд колишнього заводу Ельворті. Проте позивач зауважує, що об’єкти, які включені спірним розпорядженням до Переліку пам’яток містобудування, архітектури місцевого значення в Кіровоградській області були зруйновані в роки Великої Вітчизняної війни, а на їх місці збудовано інші будівлі. Занесені до Переліку об’єкти знаходяться в аварійному стані і становлять реальну небезпеку для мешканців м. Кіровограда та працівників ВАТ «Червона зірка».
Позивач вказує, що включені до Переліку будівлі та споруди не являються пам’яткою архітектури, оскільки: об’єкти нерухомого майна не внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України; центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини не приймав будь-яких рішень про занесення об’єктів до Реєстру; облікова документація на об’єкти –відсутня.
Представник позивача, належним чином уповноважений на представництво інтересів в суді, в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення згідно викладеного у позові.
Представник відповідача, належним чином уповноважений на представництво інтересів в суді, позовні вимоги не визнав повністю, надав заперечення.
При цьому зазначивши, що Перелік пам’яток містобудування, архітектури місцевого значення затверджений розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 28.12.2004 року № 792-р «Про внесення змін та доповнень до розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 07 серпня 1997 року № 261-р «Про перелік пам’яток містобудування, архітектури, садово-паркового мистецтва загальнодержавного і місцевого значення та виявлених пам’яток» складений на підставі «Словника пам’яток містобудування, архітектури, садово-паркового мистецтва Кіровоградської області», затвердженого директором Науково-дослідного інституту теорії і історії, архітектури і містобудування (НДІТІАМ) Дьоміним М., протоколом № 4/27/-ти від 25 березня 1993 року.
Крім цього, на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини було розглянуте питання щодо подальшого існування деяких приміщень–пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення, розташованих на території заводу ВАТ «Червона зірка», та прийняте рішення: порушити питання перед Державною службою з питань національної культурної спадщини про не занесення до Державного реєстру деяких об’єктів культурної спадщини; направити необхідний пакет документів на розгляд даного питання до Державної служби з питань національної культурної спадщини.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що відкрите акціонерне товариство по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» є юридичною особою, зареєстроване 14.01.1994 року виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради /а.с. 17, 18/.
Комплекс будівель, які розташовані в м. Кіровограді по вулиці : Київська 2а, Орджонікідзе 2а, Фрунзе 1б, Медведєва 1, належать ВАТ по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка»/а.с. 72-79/.
На звернення позивача № 804/356 від 22.04.2008 року щодо належності будівель до пам’яток архітектури, розташованих на території ВАТ "Червона зірка" в межах вулиць Медведєва, Орджонікідзе, Київської, Щорса, регіональною службою охорони і реєстрації пам’яток містобудування та архітектури надано відповідь № 274 від 07.05.2008 року, згідно якої, у Переліку пам’яток архітектури Кіровоградської області, затвердженого розпорядженням голови державної адміністрації Кіровоградської області від 28.12.2004 року № 792-р "Про внесення змін та доповнень до розпорядження голови Кіровоградської ОДА від 07.08.1997 року № 261-р «Про перелік пам’яток містобудування, архітектури, садово–паркового мистецтва загальнодержавного і місцевого значення та виявлених пам’яток" значиться 14 будівель:
-очисне відділення сірого чавуну,
-МСЦ-2, ДОЦ, цех № 15,
-МСЦ-1, МСЦ-3, цех ТНП, УПЦ,
-РМЦ, інструментальний цех,
-заводоуправління,
-спортивний зал,
-головна понижуюча станція,
-поліклініка,
-їдальня,
-транспортний цех, КІС, ВТК.
-рентген-кабінет поліклініки,
-будівля громадських організацій,
-деревообробний цех,
-штаб ГО, адміністративні приміщення,
-підземний тунель /91-92/.
Судом встановлено, що «Комплекс споруд колишнього заводу Ельворті» було взято на облік як об’єкт культурної спадщини у 1993 році – за розпорядженням Представника Президента України від 26.01.1993 року № 15 "Про взяття на державний облік пам’яток архітектури місцевого значення у Кіровоградській області", тобто твердження позивача, про те що не приймалось рішень про занесення об’єктів комплексу споруд колишнього заводу Ельворті до Державного реєстру нерухомих пам’яток України не відповідає дійсності, оскільки в 1993 році його було взято на державний облік пам’яток архітектури місцевого значення зазначеним розпорядженням /а.с. 117-122/.
07 серпня 1997 року, у зв’язку з упорядкуванням власності, балансової належності, зміни найменування вулиць, нумерації будівель пам’яток містобудування, архітектури та садово-паркового мистецтва, головою Кіровоградської обласної державної адміністрації прийнято розпорядження за № 261-р, яким, зокрема, взято до відома перелік наявних на території області пам’яток містобудування, архітектури та садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення згідно з додатком 1; затверджено перелік пам’яток містобудування та архітектури місцевого значення згідно з додатком 2; затверджено перелік виявлених пам’яток містобудування, архітектури та садово-паркового мистецтва згідно з додатком 3. У зв’язку з прийняттям даного розпорядження втратило чинність розпорядження Представника Президента України від 26.01.1993 року № 15 "Про взяття на державний облік пам’яток архітектури місцевого значення у Кіровоградській області" /а.с. 123-127/.
Матеріалами справи встановлено, що перелік пам’яток містобудування, архітектури місцевого значення в Кіровоградській області затверджений розпорядженням голови Кіровоградської ОДА від 07 серпня 1997 року № 261-р «Про перелік пам’яток містобудування, архітектури, садово –паркового мистецтва загальнодержавного і місцевого значення та виявлених пам’яток», складений на підставі «Словника пам’яток містобудування, архітектури, садово–паркового мистецтва Кіровоградської області», затвердженого директором Науково-дослідного інституту теорії і історії, архітектури і містобудування Дьоміним М., протоколом № 4/27/-ти від 25.03.1993 року. Словник було розроблено групою НДІТІАМ в декількох редакціях /а.с.34-39/.
28 грудня 2004 року головою Кіровоградською ОДА було прийнято розпорядження № 792-р "Про внесення змін та доповнень до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 07.08.1997 року № 261-р «Про перелік пам’яток містобудування, архітектури, садово-паркового мистецтва загальнодержавного і місцевого значення виявлених пам’яток», в якому зазначено, відповідно до абз.2 п.4 розділу 3 Загальнодержавної програми, затвердженої ЗУ "Про затвердження загальнодержавної програми збереження та використання об’єктів культурної спадщини на 2004-2010 роки", у зв’язку із зміною найменувань вулиць, нумерації будівель, форми власності, балансової належності пам’яток архітектури та згідно з проведеною інвентаризацією, зокрема, - внести зміни та доповнення до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 07.08.1997 року № 261-р "Про перелік пам’яток містобудування, архітектури, садово-паркового мистецтва загальнодержавного і місцевого значення виявлених пам’яток", а саме додатки 2,3 викласти в новій редакції /а.с. 40-66/.
Згідно до додатку 2 оскаржуваного розпорядження, перелік пам’яток містобудування, архітектури місцевого значення в Кіровоградській області розширено і викладено у такій редакції - «комплекс споруд колишнього заводу Ельворті»:
- корпус заводу (мур) (вул. Орджонікідзе) –охоронний номер 273/1-Кв;
- корпус заводу (мур.) (вул. Київська) –охоронний номер 273/2-Кв;
- корпус заводу(мур.) (територія заводу) –охоронний номер 273/3-Кв;
- корпус заводу (мур.) (територія заводу) –охоронний номер 273/4-Кв;
- корпус заводу (мур.) (територія заводу) –охоронний номер 273/5-Кв;
- підземний тунель (мур.) (вул. Орджонікідзе) –охоронний номер 273/6-Кв;
- колишня дизельна електростанція (мур.) (територія заводу) - охоронний номер 273/7-Кв;
- колишній тир (мур.) (територія заводу) –охоронний номер 273/8-Кв;
-поліклініка (мур.) (вул. Київська 4) - охоронний номер 273/9-Кв;
- колишня бібліотека (мур.) (вул. Київська,6) - охоронний номер 273/10-Кв;
- колишня редакція багатотиражної газети (мур.)(вул. Київська,2) - охоронний номер 273/11-Кв;
- колишня їдальня заводу(мур.) (територія заводу) –охоронний номер 273/12-Кв;
- колишній робітний театр (мур.) (вул. Орджонікідзе,3) –охоронний номер 273/13-Кв;
- їдальня заводу(мур.) (вул. Фрунзе) –охоронний номер 273/14-Кв.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голова облдержадміністрації має право видавати розпорядження і, відповідно, вносити до них зміни, визнавати такими, що втратили чинність та відміняти їх, тому відповідач, прийнявши розпорядження №792-р від 28.12.2004р., діяв в межах повноважень, наданих законом.
Згідно з вимогами п.2 ст.14 Закону України «Про охорону культурної спадщини», об’єкт культурної спадщини, у тому числі щойно виявлений, до вирішення питання про занесення його до Державного реєстру нерухомих пам’яток підлягає охороні відповідно до вимог даного Закону.
19 листопада 2009 року відбулось засідання обласної Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини, за наслідками якої складено протокол /а.с. 26-33/. Одним з питань, що розглядалось на даному засіданні –щодо подальшого існування деяких приміщень –пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення, розташованих на території заводу ВАТ «Червона зірка». За наслідками даного засідання було вирішено наступне:
-) порушити питання перед Державною службою з питань національної культурної спадщини про не занесення до Державного реєстру деяких приміщень ВАТ «Червона зірка»- об’єктів культурної спадщини, що втратили предмет охорони;
-) відділу охорони культурної спадщини, туризму та курортів управління культури і туризму Кіровоградської ОДА направити необхідний пакет документів на розгляд до Державної служби з питань національної культурної спадщини Міністерства культури України для подальшого розгляду.
Крім цього, з матеріалів справи встановлено, що на адресу ВАТ "Червона зірка" 08.05.2009 року направлено відповідь на звернення від 10.04.2009 року № 628/1356 щодо вилучення з Переліку пам’яток містобудування та архітектури місцевого значення Кіровоградської області об’єктів культурної спадщини, розташованих за адресами: м. Кіровоград, вул. Орджонікідзе, вул. Фрунзе, вул. Київська, відповідно до якого позивачу роз’яснено, що вилучення з Реєстру пам’ятки місцевого значення здійснюється рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини.
Для подання на розгляд засідання президії Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури і туризму України та Експертної комісії з розгляду питань занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України щодо можливості виключення з Державного реєстру комплексу будівель і споруд, розташованих на території заводу ВАТ «Червона зірка», охоронний № 273-Кв/1-14, необхідно подати паспорти та облікові картки на об’єкти культурної спадщини.
Стороною відповідача у судовому засіданні не заперечувався той факт, що занесені до Переліку об’єкти знаходяться в аварійному стані.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" об'єкт культурної спадщини визначається незалежно від стану збереженості.
Згідно ч.1 ст. 13 Закону України - об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки. Порядок визначення категорій пам'яток встановлюється Кабінетом Міністрів України. Із занесенням до Реєстру на об'єкт культурної спадщини, на всі його складові елементи, що становлять предмет його охорони, поширюється правовий статус пам'ятки.
Частиною1 статті 14 Закону України «Про охорону культурної спадщини» зазначено, що занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього (вилучення з Реєстру, зміна категорії пам'ятки) провадяться відповідно до категорії пам'ятки:
- пам'ятки місцевого значення - рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини або за поданням Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, інших громадських організацій, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини, протягом одного місяця з дня одержання подання.
У відповідності до статті 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини», порядок охорони щойно виявлених (нововиявлених) об'єктів культурної спадщини, яким (до вирішення питання про їх реєстрацію як пам'яток) вони підлягають охороні відповідно до вимог цього Закону та вносяться до Переліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого рішенням відповідного органу охорони культурної спадщини, що й було зроблено розпорядженням Представника Президента України від 26 січня 1993 року № 15 «Про взяття на державний облік пам’яток архітектури місцевого значення у Кіровоградській області». Згідно ст. 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини» пам'ятки, їхні частини, пов'язане з ними рухоме та нерухоме майно, забороняється зносити.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування, яким необхідно було пошкоджену пам'ятку архітектури - реставрувати, реабілітувати, а не зносити.
Відповідно до пункту 4 ст. 20 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація організовує охорону, реставрацію та використання пам'яток архітектури і містобудування, палацово-паркових, паркових та історико-культурних ландшафтів, а також згідно ст. 16 цього ж Закону місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за ... "охороною пам'яток історії та культури, збереженням житлового фонду".
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку що відповідач, видаючи розпорядження № 792-р від 28.12.2004 року "Про внесення змін та доповнень до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 07.08.1997 року № 261-р «Про перелік пам’яток містобудування, архітектури, садово-паркового мистецтва загальнодержавного і місцевого значення виявлених пам’яток», діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 86, 159-163, 167 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову –відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду підпис О.С. Петренко
Згідно з оригіналом