Судове рішення #14511643

                                                                                                   Справа № 2-а-4662-2011

                                                                                                  

        П О С Т А Н О В А

                                             І  М  Е  Н  Е  М    У  К  Р  А  Ї  Н  И

29 березня  2011 року.    Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області  Тверський С.М.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Артемівську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1  до   Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську Донецької області  про стягнення невиплаченої соціальної надбавки дітям війни  -

                                                       В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську Донецької області про визнання бездіяльності по нарахуванню та виплаті щомісячної доплати до пенсії як дитині війни з 01.01.2006 року –протиправною та  про зобов’язання  здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року. В обґрунтування позову позивач зазначив, що вона віднесена до категорії дітей війни і відповідач, у порушення вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни», доплату до пенсії позивачу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у 2010 р. не нараховував і не сплачував, отже, як вважає позивач, вчинив протиправну бездіяльність, чим порушив її права та інтереси.

            Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До початку судового засідання позивачка надала до суду заяву, в якій просить суд розглянути справу за її відсутності. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача.

            Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав до суду заяву, в якій просив суд розглянути справу в його відсутність, позовні вимоги не визнають, просили відмовити в задоволенні позовних  вимог.

           З огляду на зазначені обставини та враховуючи приписи ч.4 ст. 122 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін в порядку письмового провадження.

           Суд, перевіривши матеріали справи і дослідивши докази та доводи адміністративного позову, встановив наступне:

           ОСОБА_1  відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»відноситься до соціальної групи «діти війни», що підтверджується відповідним посвідченням.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції, яка діяла на момент звернення позивача, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна  соціальна  допомога,  що  виплачується  замість  пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 року»від 19.12.2006 року, який набрав чинності з 01.01.2007 року, ст. 111 було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка  виплачується  замість  пенсії,  відповідно до статті 6 Закону України  «Про соціальний   захист  дітей  війни» виплачується особам,  які є інвалідами  (крім тих, на яких поширюється  дія  Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

          Рішенням Конституційного Суду України № 6- рп від 09.07.2007 року положення ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 року»визнано неконституційним.

          Пунктом 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесені зміни до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ст. 6 цього Закону викладена у наступній редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни", тобто 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

                Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року положення п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 року» визнано неконституційним.

На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум»від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Відповідно  до ст.6 ЗУ " Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 р., що набув чинності 01 січня 2006 р.,  дітям війни пенсії або щомісячне  довічне  грошове утримання   чи державна  соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.   

          Відповідно до ч.2 ст. 33 Закони  України «Про соціальний захист дітей війни»державні соціальні гарантії дітям війни, яки встановлені|установлені| цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані|скасовувати| іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ст. 19, 22 Конституції України органи державної влади і органи місцевої самоврядування|самоврядування|, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки лише |лише| на відповідно та  у межах повноважень і способами, які передбачені Конституцією і Законами України.

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни"до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни  ( 2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

Позивач ОСОБА_1   ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесена до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в УПФУ в м. Артемівську Донецької області, що підтверджується  відміткою на пенсійному посвідченні  та відповідною довідкою.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача  щодо відмови позивачу у здійсненні нарахування та виплати  підвищення до пенсії   як дитині війни   у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком  за період з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року слід визнати  протиправними.  

         Відповідно до ст. 104 КАС України  до адміністративного суду  має право звернутись з адміністративним позовом  особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Статтею 105 КАС України  визначено, які вимоги може містити  адміністративний позов, тобто, особа  не може звертатися до адміністративного суду  з будь-якими вимогами, не визначеними зазначеними нормами.

       Таким чином вимоги позивача про визнання дій  відповідача протиправними щодо невиплати йому соціальної надбавки дітям війни  є неконкретними     і тому не можуть бути задоволеними  в такій постановці.  

     

Суд вважає також, що вимоги про стягнення з відповідача доплати до пенсії  у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, на який покладено такі повноваження.    

     Між тим, відповідно до ст. 11 КАС України  суд може вийти  за межі  позовних вимог   в разі, якщо це необхідно   для повного захисту  прав, свобод та інтересів сторін, про захист яких вони просять.

      На підставі викладеного, оскільки  суд дійшов до висновку про те, що  підвищення до пенсії як дитині війни позивачу у період з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року виплачувалось не у відповідність до вимог ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»,  тому  дії відповідача щодо відмови позивачу у в нарахуванні та виплаті  підвищення  до  пенсії як дитині війни  у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період  з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року слід визнати протиправними.   

     Враховуючи те, що суд не вправі виконувати функції суб’єкта владних повноважень, покладені на нього законом, та питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд для повного захисту порушених прав позивача відповідно до ст.  11 КАС України вважає необхідним зобов’язати УПФУ здійснити нарахування та виплату  щомісячної надбавки до пенсії позивачу, як особі, що має статус дитини війни, починаючи з 01.01.2010 року по 01.12.2010 року відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” в редакції , яка діяла в цей період, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком ,з урахуванням фактично здійснених виплат.    

            Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні нарахування та виплати  позивачу підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії  за віком  за період з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року слід визнати протиправними і зобов’язати  відповідача здійснити нарахування та виплату  щомісячної надбавки до пенсії позивачу, як особі, що має статус дитини війни, за вказаний період часу, відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” в редакції , яка діяла в цей період, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком ,з урахуванням фактично здійснених виплат.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України , оскільки позовні вимоги задоволені,  судові витрати,  підлягають стягненню на користь держави  з відповідача.

          Керуючись ст. ст.19 Конституції України, Законами України  «Про соціальний захист дітей війни», «Про державний бюджет України на 2007 рік» та Рішенням Конституційного Суду України  від 09.07.07 року № 6-рп,  ст. ст. 2, 8, 9, 10, 17-20, 69-72, 86, 87, 94,99, 100, 158-163, 167,185, 186, 254 КАС  України суд,  –

                                           ПОСТАНОВИВ:

          Позов ОСОБА_1  до   Управління Пенсійного фонду України  в м. Артемівську Донецької області  про стягнення невиплаченої соціальної надбавки дітям війни -  задовольнити частково.

           Визнати  бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області  щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії як дитині війни ОСОБА_1  за  період  з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року включно -   протиправною.

Зобов’язати  Управління Пенсійного Фонду України  в м. Артемівську Донецької області  здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії  ОСОБА_1  як особі, що має статус дитини війни, за період з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року відповідно до вимог ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” в редакції ,яка діяла в цей період, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням фактично здійсненних виплат.

Стягнути з міського бюджету м. Артемівська Донецької області на користь держави  за рахунок повернення сплаченого судового збору у сумі 03.40 гривен.

Ця постанова набирає законної сили, якщо її не буде оскаржено  в строк  передбачений  для оскарження  останньої.

На постанову  може бути  подана апеляційна скарга  до Донецького адміністративного апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.  

          Постанову винесено суддею одноособово в нарадчий кімнаті.

                                                  

      Суддя Артемівського

      міськрайонного  суду                                                                      С.М. Тверський








  • Номер: А/875/21347/15
  • Опис: про зобов"язання здійснити нарахування виплату додаткової пенсії та щомісячного підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру проживаючому на території зони посиленого радіоекологічного контролю
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-4662/11
  • Суд: Київський апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Тверський С.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.11.2015
  • Дата етапу: 22.12.2015
  • Номер: 2-а/2303/2857/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-4662/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Тверський С.М.
  • Результати справи: скасовано
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.08.2011
  • Дата етапу: 10.08.2012
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація