ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
21001 м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, e-mail: admin-sud@inbox.ru
справа №2-а-15014/07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2007 року м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого судді: Мельник-Томенко Ж.М.
суддів: Федчука В.В.,
Сторчака В.Ю.,
при секретарі Пивовар І.М.
за участю сторін:
позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, - представник на підставі ордеру,
відповідача - Майстренко В.Г., представник за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України про поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 заявив позов про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Позов мотивовано наступним.
Наказом Командувача ПС ЗСУ від 21.05.2007 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби, у зв'язку з обвинувальним вироком суду, який набрав законної сили. Відповідно до вироку суду від 28.04.2007 р. ОСОБА_1 засуджений за ст. 384 ч. 1 КК України до 1 року обмеження волі, із застосуванням ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком 1 рік. Позивач вважає своє звільнення протиправним та таким, що порушує норми права, а саме п. 68 Положення про проходження військової служби, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
За таких підстав, позивач просить суд зобов'язати Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України поновити його на роботі та стягнути середню заробітну плату за час вимушеного прогулу.
У судовому засіданні позивач, представник позивача позов підтримали та посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просили суд задоволити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та вказав на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Згідно контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України, з 22.08.2005 року ОСОБА_1 прийнятий на військову службу.
Вироком військового місцевого суду Житомирського гарнізону від 28.04.2007 року ОСОБА_1 засуджений за ст. 384 КК України до 1 року обмеження волі, із застосуванням ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком 1 рік. Відповідно до ст. 76 КК України на ОСОБА_1 покладено обов'язки повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання, роботи або навчання.
У відповідності до витягу з наказу №23-пм від 21.05.2007 року Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, прапорщик ОСОБА_1, інструктор взводу навчальних машин роти забезпечення навчального процесу 31 навчального авіаційного центру, звільнений з військової служби, за п.п. 3 п. 63, у зв'язку з обвинувальним висновком суду, що набрав законної сили.
Відповідно до витягу з наказу № 186 від 18.07.2007 року командира військової частини А 3769, прапорщика ОСОБА_1, інструктора взводу навчальних машин роти забезпечення навчального процесу, звільнено в запас наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 21.05.2007 року №23-пм, а тому він виключений із списків особового складу військової частини.
Відповідно до п. «є» ч. 6, ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби, у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання чи позбавлення права займати певні посади. Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Згідно п.п. «з» п. 63 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами)Збройних Сил України, контракт припиняється (розривається), а особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), які проходять службу за контрактом, звільняються з військової служби, у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.
Відповідно до ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом укладеним на період з 22.08.2005 року по 22.08.2010 рік. Оскільки, вирок військового місцевого суду Житомирського гарнізону від 28.04.2007 року відносно ОСОБА_1 набув законної сили, останній, наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України № 23-пм від 21.05.2007 року звільнений з військової служби. При цьому, підстави звільнення ОСОБА_1 відповідають чинному законодавству України, а саме п. «є» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п.п «з» п. 63 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України.
Таким чином, відповідач діяв правомірно, на підставі та у межах наданих повноважень, у спосіб, що передбачений Законами України, з урахуванням всіх обставин, які мають значення для прийняття даного рішення.
Посилання позивача на п. 68 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, судом не приймається до уваги. Так, вказаним пунктом Положення встановлено, що прапорщики, яким за вироком суду призначено покарання, не пов'язане з позбавленням волі, або яких звільнено від відбування покарання з випробуванням, можуть бути залишені на військовій службі за рішенням командирів (начальників), яким надано право звільнення зазначених осіб з військової служби, в порядку, визначеному Міністром оборони України. З наведеного видно, що питання про залишення на військовій службі вирішується рішенням командира (начальника), яким надано право на звільнення зазначених осіб. При цьому, прийняття рішення про залишення на військовій службі, в даному випадку, є правом, а не обов'язком командира (начальника).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовній вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 11, 25, 26, 71, 86, 94, 158 - 161, 163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. В адміністративному позові ОСОБА_1 до Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України про поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, - відмовити повністю.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у термін, встановлений для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанова в повному обсязі набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова суду першої інстанції набирає сили в повному обсязі після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили в повному обсязі після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанову в повному обсязі складено 18 грудня 2007 року.
Головуючий суддя: Мельник-Томенко Ж.М.
Судді: Федчук В.В.
Сторчак В.Ю.