Справа № 2А-3096/2011
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«03»березня 2011 року м. Макіївка
Суддя Гірницького районного суд міста Макіївки Донецької області Безрученко Ю.О., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про стягнення щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «про соціальний захист дітей війни»,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про стягнення щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «про соціальний захист дітей війни», в якому зазначив, що він народився 15 квітня 1930 р. і має статус дитини війни, що підтверджується відміткою в пенсійному посвідченні. Згідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»- до пенсії повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком. Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області зазначену допомогу не нараховувало згідно до закону та не виплатило в 2007-2010 роках сплачувало лише в розмірі 10%. Просить визнати дії відповідача незаконними та зобов’язати відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу за періоди з 09.05.2008 року по 31.12.2009 р., як дитині війни.
Відповідно до вимог статті 183-2 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач належить до соціальної групи «діти війни», це підтверджується відповідним посвідченням та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що передбачено законодавством. Органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
За преамбулою Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного Фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів, видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний Фонд покладене керівництво та управління солідарної системи, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсій та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного Фонду, вирішення питань, пов’язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інших функцій, передбачені Законом і Статутом Пенсійного Фонду.
Правовий статус дітей війни визначає основи їх соціального захисту та гарантії, їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до пункту 12 статті 71 цього Закону з метою приведення окремих норм Закону у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6 - р п/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі пункт 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За приписами абзацу 1 частині 5, частині 3 статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19 грудня 2006 року (у редакції Закону України від 15 березня 2007 року № 749, який набрав чинності 28 березня 2007 року) для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»для осіб, які втратили працездатність, затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць: з 01.01.2007 р. –380,00 грн., з 01.04.2007 р. –410,06 грн., з 01.10.2007 р. –415,11 грн. Таким чином для позивача розмір підвищення до пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10 - р п/ 2008 у справі № 1-28/2008, що до предмету та змісту «Про Державний бюджет України на 2008 рік»- були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 28 розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України». У вказаному Рішенні Конституційного Суду України було зазначено, що положення «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 22 травня 2008 року. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Таким чином з 22 травня 2008 року було відновлена дія норм статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-6, що набрав чинності з 01 січня 2008 року («Урядовий Кур’єр»від 31.12.2008 року № 247), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01.01.2008 р. –470,00 грн., з 01.04.2008 р. –481,00 грн., з 01.07.2008 р. –482,00 грн., з 01.10.2008 р. –498,00 грн.
Таким чином, для позивача розмір підвищення до пенсії з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року повинен розраховуватись, виходячи з наведених вище розмірів.
За статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»Кабінету Міністрів України та відповідно надано право у 2009 році встановлювати розмір соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетним програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 –2010 роках дітям війни підвищення до пенсії, або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, вимоги позивача про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як дитині війни за 2009 –2010 рік –підлягають задоволенню.
За статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення»№ 1788-Х11 від 05 листопаду 1991 року у редакції Закону України від 17 січня 2002 року № 2981-11, пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного Фонду України. Згідно з п. 1 Положення «Про Пенсійний Фонд України», затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001 Пенсійний Фонд України –є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомогу на поховання інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.
Тому суд вважає необхідним позов задовольнити частково –визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 22 травня 2008 року по день винесення рішення, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та виплачених сум, в іншій частині позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»та «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. ст. 3, 8, 9, 10, 11, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про стягнення щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «про соціальний захист дітей війни»–задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області щодо не нарахування ОСОБА_2 доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та виплачених сум.
В іншій частині позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про стягнення щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «про соціальний захист дітей війни»- відмовити.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Гірницький районний суд міста Макіївки, Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови в порядку ч. 2 ст. 186 КАС України.
СУДДЯ:
- Номер: 2-аво/561/42/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Зарічненський районний суд Рівненської області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.08.2018
- Дата етапу: 20.08.2018
- Номер:
- Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.03.2011
- Дата етапу: 08.04.2011
- Номер:
- Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.05.2011
- Дата етапу: 25.01.2013
- Номер: 2-а-3096/11
- Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Березнегуватський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.07.2011
- Дата етапу: 15.06.2012
- Номер: 2-а/2522/2725/11
- Опис: про стягнення з органу владних повноважень УПФУ в Талалаївському районі неотриманої щомісячної державної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.11.2011
- Дата етапу: 13.12.2011
- Номер: 2-а-3096/2011
- Опис: перерахунок пенсії "Діти війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.07.2011
- Дата етапу: 19.08.2011
- Номер: 2-а-3096/11
- Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.08.2011
- Дата етапу: 28.12.2011
- Номер: 2-а/1511/7443/11
- Опис: про визнання відмови дача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.05.2011
- Дата етапу: 20.10.2011
- Номер: 2-а/210/2507/11
- Опис: про зобовязання доплати щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2011
- Дата етапу: 01.11.2011
- Номер: 2-а/953/11
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.03.2011
- Дата етапу: 25.03.2011
- Номер: 2-а/3215/11
- Опис: про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3096/11
- Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Безрученко Ю.О.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.05.2011
- Дата етапу: 08.06.2011