Справа № 2-а-361\09
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 червня 2009 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
Головуючого судді Сливи Ю.М.,
при секретарі Гордієнко І.С
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпінь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області про визнання дій посадових осіб Управління пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області не законними і зобов’язати зробити перерахунок розміру пенсії інваліду ІІ-Ї групи, потерпілій від наслідків аварії на ЧАЕС, -
встановив:
Позивач звернувся до суду в травні 2009 року із адміністративним позовом, в якому вказав, що вона є потерпілою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалідом II групи по захворюванню, яке пов’язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, зі значним обмеженням життєдіяльності. Вона перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Ірпені. 20.03.2009р вона звернулася до відповідача із письмовою заявою про перерахунок їй пенсії, проте відповідач своїм листом відмовив їй у цій виплаті з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 1б.07.2008р № 654.
Відмову відповідача вважає безпідставною, поскільки відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " визначено, що розмір пенсії для інвалідів II групи не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування " з 01.07.2008р рівень мінімальної пенсії складає 544 грн. Тому вважає, що на 09.01.2009 р. пенсія для потерпілих від аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду ІІ-Ї групи повинна становити 4760 грн. 00 коп., тобто розмір 8 мінімальних пенсій за віком становить 4352 грн. 00 коп., а розмір 75 % додаткової щомісячної надбавки до мінімальної пенсії за віком становить 408 грн. 00 коп. Відповідно до ст. 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, піднімається розмір пенсії, відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, особам, в тому числі й віднесеним до категорії І. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Тому вважає відмову відповідача незаконною та такою, що порушує її Конституційні права.
Просить признати дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Ірпені Київської області по нарахуванню та виплаті пенсії не законними, такими, що звужують її конституційні права потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліда ІІ-Ї групи, ОСОБА_1.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Ірпені Київської області зробити перерахунок і виплату державної пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2009 року, потерпілій від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи - в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також зробити перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком і признати право на перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 в подальшому в зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Ірпені Київської області зробити перерахунок і виплату державної пенсії з 01.01.2006 року по 19.03.2009 року ОСОБА_1, потерпілій від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи, в розмірі фактичної різниці недоотриманої частини пенсії, не перерахованої з вини Управління Пенсійного Фонду України в місті Ірпені Київської області.
В судове засідання позивач не з’явилася, до суду надійшла заява від позивача з проханням розгляду справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явилась, до суду направила заперечення на позов, в якому позовні вимоги не визнала у повному обсязі, посилаючись в запереченнях на № 1 від 03.01.2002 року, № 894 від 13.07.2004 року, № 1293 від 27.12.2005 року, № 530 від 28.05.2008 року, № 654 від 16.07.2008 року та Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким встановлювались розрахункові величини пенсій та змінювались їх розміри. Вказує, що відповідно до зазначених постанов KM України та Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" позивачу виплачені вказані кошти. Окрім того, відповідачем зазначено, що розмір мінімальної пенсії за віком встановлено лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ", частиною 3 якої також встановлено обмеження -мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Крім того, управління ПФУ в м. Ірпені вважає, що позивачкою пропущено строк для звернення до суду, передбачений ст..99 КАС України. З наведених підстав просили в позові відмовити.
Суд, вивчивши заяви учасників процесу та письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
В судовому засіданні встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід II групи, захворювання якої пов’язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що стверджується копією посвідчення.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області, що стверджується листом. 20.03.2009р позивач звернулася до Управління пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області із письмовою заявою про перерахунок їй пенсії відповідно до вимог ст. 50, ч 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ". 27.03.2009р отримала від відповідача відповідь про відмову у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 1б.07.2008р № 654. Наведене стверджується листом від 27.03.2009р № 115\А-3 та заявою позивача.
Статтею 49 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а)державної пенсії, б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Так, відповідно до частини першої статті 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому ніж 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).
Виходячи із* загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Положення ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування " не є перешкодою для застосування зазначеної величини для розрахунку інших пов’язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 даної статті.
Тому посилання представника відповідача у письмових запереченнях, які надійшли до суду, на постанову Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008р є безпідставними та такими, що суперечать чинному законодавству.
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування " з 01.04.2007р для визначення мінімального розміру пенсії за віком застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, а згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2009р" затверджений прожитковий мінімум з 01.10.2008р. становить 498грн. Відповідно до ст. 17 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " ст. 67 цього закону доповнено гарантіями, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача зробити перерахунок і виплату державної пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2009 року, потерпілому від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи - в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також: зробити перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Вимоги позивача в частині того, щоб зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Ірпені Київської області зробити перерахунок і виплату державної пенсії з 01.01.2006 року по 19.03.2009 року ОСОБА_1, потерпілій від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи в розмірі фактичної різниці недоотриманої частини пенсії, не перерахованої з вини Управління Пенсійного Фонду України в місті Ірпені Київської області, задоволенню не підлягають.
Так, встановлено, що позивач 20 березня 2009 року звернулася до Управління ПФУ в м. Ірпені із заявою про виплату їй пенсії на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тому суд вважає, що і право позивача на отримання даної пенсії в неї виникло в момент подачі даної заяви. У зв’язку з цим, вимоги позивача про стягнення з відповідача пенсії В’період з 01.01.2006р. по 19.03.2009р. не грунтуються на законі, а тому не можуть бути задоволені. Крім того, відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Згідно ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку поважною, справа розглядається за правилами КАС України.
Суд вважає, що позивач не надав достатніх доказів про поважність пропуску строку на звернення до адміністративного суду. Тому вимоги позивача про стягнення недоплаченої пенсії за період з 01.01.2006р. по 19.03.2009р. задоволенню не підлягають.
Щодо вимог позивача про те, щоб зобов»язати відповідача проводити в подальшому нарахування та виплату йому щомісячної державної соціальної допомоги при нарахуванні пенсії, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-IV від 18.11.2004р. у розмірі 30 %, то вони також не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Тобто, відповідач, як суб’єкт владних повноважень, повинен у своїй діяльності керуватися Конституцією і чинним законодавством України. Оскільки в подальшому законодавство, яке регламентує порядок нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги «дітям війни» може бути змінено, тому суд позбавлений можливості зобов’язати відповідача проводити такі нарахування та виплати в подальшому.
На підставі ст. 50, 54, 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст. ст. 2-4, 9-11, 60, 71, 86, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Признати дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Ірпені Київської області по нарахуванню та виплаті пенсії не законними, такими, що звужують конституційні права потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліда II—ї групи, ОСОБА_1.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Ірпені Київської області зробити перерахунок і виплату державної пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2009 року, потерпілій від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи - в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також зробити перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
В решті позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження на протязі 10 днів з послідуючою подачею апеляційної скарги на протязі 20 днів або шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів.