Судове рішення #14396905

Копія



АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

16 березня 2011 року                                                                                        м. Хмельницький

                                    Колегія  суддів  судової палати у цивільних справах

                                     Апеляційного суду Хмельницької області

          в складі : головуючого –судді Харчука В.М.

   суддів: Кізюн О.Ю., Переверзєвої Н.І.

   при секретарі Кричківській А.Ю.

розглянула    у    відкритому    судовому    засіданні   справу   № 22а –1344   за   апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області на рішення Хмельницького міськрайонного суду від 02 серпня 2010 року за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області про стягнення підвищення до пенсії як дитині війни.

Заслухавши доповідача,  перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги,

                                                              в с т а н о в и л а:

25.05.2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області про стягнення  щомісячної допомоги як дитині війни.   В обґрунтування вимог вказував, що він відноситься до категорії дітей війни та відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” має право на щомісячне підвищення до пенсії за віком в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак відповідач не проводить йому такої виплати в повному розмірі з 01.01. 2008 року. Тому просив такі дії Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області визнати неправомірними і  зобов’язати відповідача здійснити йому щомісячну виплату підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком  відповідно  до Закону України „Про соціальний захист дітей війни”  з врахуванням ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, починаючи  з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року з врахуванням виплачених сум.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 02 серпня 2010 року позов задоволено. Ухвалено визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1  у перерахунку підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року; зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії  як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 01.01.2008 року по  31.12.2009 року.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 7 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

В своїй апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області вважає рішення суду незаконним, просить його скасувати та ухвалити

________________________________________________________________________________

Головуючий у першій інстанції –Продан Б.Г.                                            Справа №22а - 1344

Доповідач –Кізюн О.Ю.                                                                                  Категорія № 10.3.1

нове рішення , яким відмовити позивачеві в позові. Посилається на порушення судом норм матеріального права.

Апеляційна скарга підлягає  частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України апеляційний суд підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

          Ухвалюючи рішення про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії  як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” з 01.01.2008 року, суд першої інстанції неправильно витлумачив закон, який підлягав застосуванню, а саме: рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. 10-рп/2008, та не застосував  ч.2 ст. 152 Конституції  України, що призвело до неправильного вирішення справи.

          Окрім того, судом не вірно визначено розмір витрат на інформаційно - технічне забезпечення, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

          Наведене свідчить про порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ч.1 ст.202 КАС України є підставою для скасування  рішення суду першої інстанції та  ухвалення нового рішення.

Відповідно до статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” (у редакції від 18.11.2004 року, чинній у 2009 році) дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

          Частина друга статті 3 цього Закону  передбачає, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

          З матеріалів справи вбачається, що позивач відповідно до ст. 1 Закону України „Про соціальний статус дітей війни” має статус дитини війни, а тому в силу ст. 6 цього ж Закону отримувана ним пенсія підлягає підвищенню на 30% мінімальної пенсії за віком.

          Законом України від 28 грудня 2007 року „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було внесено зміни до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та статтю 6 цього закону викладено в такій редакції: „ Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни...”

Ці зміни набрали чинності з 01.01.2008 року, однак рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту Закону про Державний бюджет) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).  

Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції  України Закони та інші правові акти або їх окремі положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, тому положення статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” у редакції від 18.11.2004 року поновили свою дію з 22 травня 2008 року.

З огляду на ці нормативні положення, саме з 22 травня 2008 року, а не з 01 січня 2008 року як це зазначив суд першої інстанції,  позивач має право на отримання надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а тому Головне управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області зобов’язано провести позивачеві перерахунок пенсії за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно з урахуванням зазначеної надбавки.

У 2009 році стаття 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” діяла у редакції від 18.11.2004 року і будь-які зміни у неї не вносились, тому  позивач за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно має право на отримання надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Посилання апелянта на відсутність бюджетного фінансування наведених вище доплат до пенсії дітям війни не є підставними, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

          Також є безпідставними доводи апеляційної скарги про те, що діючим законодавством не визначено механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, оскільки вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої передбачено частиною 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Тому на думку колегії суддів, положення частини 3 статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування  зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України  „Про соціальний захист дітей війни”, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

          При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд виходить із положень ст.88 ЦПК України та п.34 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про Державне мито”, і стягує на користь позивача лише суму понесених ним витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ в розмірі 37 грн., що підтверджується наявною в справі квитанцією.

Керуючись ст. ст. 195, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів

                                                  п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області задоволити частково.

          Рішення Хмельницького міськрайонного суду від 02 серпня 2010 року скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_1  задоволити частково.

Визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті підвищення до пенсії як дитині війни за період з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з врахуванням його права на підвищення пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 22.05.2008 року по  31.12.2009 року включно з урахуванням фактично отриманих ним сум у вказаному періоді.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду  України у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду.”

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України з розгляду протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: підпис

Судді:  підписи

Копія відповідає оригіналу:   Суддя                                                     О.Ю. Кізюн

























Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація