Судове рішення #14396697

Головуючий у 1 інстанції - Безрук Т.В.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2011 року           справа №2а-387/11/0535

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Жаботинської С.В.

суддів  Нікуліна О.А. ,  Радіонової О.О.

при секретарі            Дровниковій К.В.,  за участю представника позивача ОСОБА_2

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області  на постанову Новоазовський районного суду Донецької області від 15 лютого 2011 р. у справі № 2а-387/11/0535 за позовом  ОСОБА_3  до  Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії та щомісячної компенсації в разі втрати годувальника,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач  звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії та щомісячної компенсації в разі втрати годувальника.

Постановою Новоазовський районного суду Донецької області від 15 лютого 2011 р. у справі № 2а-387/11/0535 позовні вимоги задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області з 07 грудня 2010 року стосовно виплати ОСОБА_3 пенсії, як вдові померлого годувальника - інваліда 3 групи по захворюванню, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, в розмірі меншому ніж це встановлено ст. ст. 52, ч. 4 ст. 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ч. 1 ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області здійснити ОСОБА_3 перерахунок і виплату пенсії у розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника, яка розраховується у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність та здійснити перерахунок і виплату щомісячної компенсації в разі втрати годувальника в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність як вдові померлого годувальника - інваліда 3 групи по захворюванню, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, відповідно до ст. ст. 52, ч. 4 ст. 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ч. 1 ст. 28, ч. 1 ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням фактично здійснених виплат з 07 грудня 2010 року.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення судом норм матеріального права. В обґрунтування апеляційної скарги вказує на правильність зроблених виплат позивачу відповідно до постанов Кабінету Міністрів  України. Вважає, що постанова підлягає скасуванню з відмовою  позивачу у задоволенні  позову.

Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував,  належним чином повідомлений про дату, час і місце апеляційного розгляду відповідач до суду не прибув.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача,  перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне.

ОСОБА_3  є вдовою ОСОБА_4 - ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліда ІІІ групи, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7, 9).

 Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини першої статті 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, які є :

інвалідами І групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100 відсотків  мінімальної пенсії за віком;

інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків  мінімальної пенсії за віком;

інвалідами третьої  групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків  мінімальної пенсії за віком.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796-ХІІ в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів      

І  групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України (254к/96-ВР), закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Зі статей 50 та 54 Закону № 796-ХІІ випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також: розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

ОСОБА_3 перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області та отримує пенсію відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 19.12.1991р, як вдова інваліда 3 групи та причиною інвалідності - профзахворювання внаслідок аварії на ЧАЕС з 23.06.2010 року.

          Пенсія у разі втрати годувальника відповідно до  Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року розраховується у відповідності до ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ.          

Згідно п. 1 ст. 37 Закону пенсія у разі втрати годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50% пенсії по віку померлого годувальника; на двох й більше непрацездатних членів сім'ї - 100% пенсії по віку померлого годувальника, яка ділиться між ними рівними частинами.

Згідно ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплачуються нараховані суми пенсії,  на  виплату  яких  пенсіонер  мав право,  але  не отримав своєчасно з власної вини.

Додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю призначається згідно ст. 49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  і виплачується тільки особам віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Члени сім'ї права на додаткову пенсію не мають, вони мають право тільки на державну пенсію.

Членам сім'ї померлого годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається щомісячна компенсація згідно ст. 52 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови.  

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області - задовольнити.

Скасувати постанову Новоазовський районного суду Донецької області від 15 лютого 2011 р. у справі № 2а-387/11/0535 за позовом  ОСОБА_3  до  Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії та щомісячної компенсації в разі втрати годувальника.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3  до  Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії та щомісячної компенсації в разі втрати годувальника - відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України   протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.  

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 06 квітня 2011 року. Постанова  у повному обсязі складена 08 квітня 2011 року.

Головуючий:                                                                                                С.В. Жаботинська

Судді:                                                                                                             О.А.  Нікулін

                                                                                                                     О.О. Радіонова

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація