Справа № 4-с-2/2007
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 березня 2007 р. Великоолександрівський районний суд Херсонської області
в складі: головуючого - судді Гальцової А.Ф.
при секретарі - Юдкіній Л.С. за участю прокурора - Глушака П.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.В.Олександрівка справу за заявою прокурора В. Олександрівського району в інтересах держави до Державної виконавчої служби у Великоолександрівському районі про визнання дій старшого державного виконавця ОСОБА_1 незаконними; постанови cm. виконавця ОСОБА_1 № 5-313/07 від 12.01.07р. про відмову у відкритті виконавчого провадження,
встановив:
Прокурор В.Олександрівського району звернувся з заявою до Державної виконавчої служби про визнання дій старшого державного виконавця ОСОБА_1 незаконними; визнання незаконною та скасування постанови ст. державного виконавця ОСОБА_1 № 5-313/07 від 12.01.07 р. про відмову у відкритті виконавчого провадження вказуючи, що згідно ч 1 ст. 45 Цивільно-процесуального кодексу України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; викладення обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Згідно п.п. 13.7.1, 13.7.8 Тимчасової інструкції з діловодства в місцевому загальному суді, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України № 20 від 17.02.05 p.. копії постанов про заходи адміністративного стягнення надсилаються для виконання до відповідних органів, а також за місцем роботи, навчання або проживання правопорушника. Виконавчі листи у справах про адміністративні правопорушення не видаються. Звернення до виконання постанови про накладення штрафу передбачає пропозицію правопорушникові добровільно в 15-денний строк після вручення копії постанови сплатити штраф, про що роз'яснюється в супровідному листі, або під підпис після проголошення суддею постанови. У разі несплати штрафу добровільно копія постанови надсилається державному виконавцеві за місцезнаходженням майна правопорушника.
Відповідно до ст. 26 ЗУ «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: 1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання; 2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону; 3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання; 4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або підвідомчістю виконання рішення; 5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення; 6) у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 19 цього Закону; 7) наявності інших обставин, передбачених законом, які виключають здійснення виконавчого провадження.
Про відмову у відкритті виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову, яка затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби, якому він безпосередньо підпорядкований, і не пізніше наступного дня надсилає її заявникові.
Постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження може бути оскаржена заявником начальнику відповідного органу державної виконавчої служби, якому він безпосередньо підпорядкований, або до відповідного суду в 10-денний строк з моменту її одержання.
Встановлено, що 12.01.07 р. старшим державним виконавцем ДВС у Великоолександрівському районі ОСОБА_1 було винесено постанову № 5-313/07 про відмову у відкритті виконавчого провадження по стягненню з ОСОБА_2 на користь держави 17 грн.
2
адміністративного штрафу. Згідно мотивувальної частини вказаної постанови, зазначено, що на адресу ДВС у Великоолександрівському районі надійшла постанова, яка не відповідає вимогам статті 26 ЗУ «Про виконавче провадження». Проте конкретних обставин, які послужили підставою для відмови не зазначається.
В ході перевірки прокуратурою району було встановлено, що підставою для відмови стала невідповідність надісланих виконавчих документів ч 2 ст. 19 ЗУ «Про виконавче провадження», а саме, на адресу ДВС в Великоолександрівському районі було надіслано не оригінали, а копії постанов зі штампами «з оригіналом згідно».
Оскільки вказаних підстав для відмови у відкритті виконавчого провадження у законодавстві не передбачено, а копії постанов надісланих на виконання відповідали вимогам вказаних вище вимог законодавства, вважає постанову № 5-312/07 про відмову у відкритті виконавчого провадження від 12.01.07 р. незаконною і такою, що підлягає скасуванню.
Згідно ст. 385 Цивільно-процесуального кодексу України скаргу може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.
Відповідно до ч 1 ст. 73 ЦПК України суд поновлює процесуальний строк, встановлений відповідно законом або судом, за клопотаннями сторони або іншої особи у разі його пропущений з поважних причин.
Оскільки про неправомірність дій державного виконавця та незаконність постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження стало відомо після спливу встановленого законодавством десятиденного строку для подання скарги, а саме, під час перевірки 13.02.07 p., коли державним виконавцем було повідомлено про підставу відмови у відкритті виконавчого провадження, вважає за необхідне в порядку ст. 73 ЦПК України заявити клопотання про поновлення строків на оскарження постанови.
У судовому засіданні прокурор скаргу підтримав і пояснив, що при перевірці було виявлено що виконавчою службою незаконно винесена постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження, оскільки про це стало відомо у процесі перевірки, просить відновити строк для подання скарги про визнання дій державного виконавця незаконними та скасувати постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження. Крім того, просить визнати дії ст. державного виконавця ОСОБА_1 щодо відмови у відкритті виконавчого провадження по виконанню постанови В.Олександрівського райсуду про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 незаконними.
Представник ВДВС Головатенко CO. вимоги по скарзі визнав.
Вислухавши прокурора, представника ВДВС, дослідивши подані матеріали суд вважає, що скарга підлягає задоволенню, а скаргу прокурора слід вважати поданою з дотриманням процесуальних строків.
Згідно ст. 18' Закону України «Про виконавче провадження» виконавчими документами є і постанови суддів. Оригінал постанови судді знаходиться в адміністративній справі, а копія постанови судді направляється до ВДВС на виконання. Копія постанови підписується працівником суду і скріплюється мокрою печаткою. Тому винесена постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження є незаконною і підлягає скасуванню. Дії державного виконавця по даній постанові є також незаконними про відмову у відкритті виконавчого провадження.
Керуючись ст. 383-387 ЦПК України, в силу ст. 18, 18', 19 Закону України «Про виконавче провадження», суд
ухвалив:
Відновити строк для подання скарги про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження.
Визнати дії старшого державного виконавця ДВС у Великоолександрівському районі ОСОБА_1 щодо відмови у відкритті виконавчого провадження по виконанню постанови Великоолександрівського районного суду № 3-2153 від 16.11.06 р. про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 незаконними.
Визнати незаконною та скасувати постанову № 5-313/07 від 12.01.07 р. старшого державного виконавця ДВС у Великоолександрівському районі ОСОБА_1 про відмову у відкритті виконавчого провадження.
На ухвалу може бути подано апеляцію до Херсонського апеляційного суду через місцевий суд
протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яку може бути подано протягом 5 днів з дня проголошення ухвали.