Справа № 2-А-249 2007
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2007 року, Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Тищук М.Ф.;
при секретарі - Матвєєвій О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за адміністративним позовом громадянина ОСОБА_1 до Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, Київської міської ради про виділення в окреме домоволодіння та присвоєння поштового номеру, -
встановив:
Звернувшись до суду, позивач ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача Оболонську районну у м Києві державну адміністрацію виділити з порядкового номера АДРЕСА_1 домоволодіння, яке належить йому - ОСОБА_1 і складається з жилого будинку до складу якого входить 1- поверх, 2- поверх, мансандра у яких розміщені житлові кімнати та підсобні приміщення, які в цілому є незалежною спорудою, мають дах, зовнішні та розподіляючу стіни з належними до нього надвірними будівлями та спорудами розташованими на земельній ділянці АДРЕСА_2 та присвоїти йому поштовий номер АДРЕСА_2
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що, згідно ухвали Подільського районного суду м. Києва від 29 червня 2000 року про затвердження мирової угоди, за ним визнано право власності на 63/100 частки домоволодіння під номером АДРЕСА_1 та виділено йому приміщення, що позначено на поетажному плані під №№ 4-3 жила кімната площею 14,5 кв.м., 1-3 жила кімната площею 14,0 кв.м., 4-5 жила кімната площею 11,9 кв.м., 4-2 кухня площею 9,7 кв.м., 4-1 передня кімната площею 10,9 кв.м., 4-4 кімната площею 9,6 кв.м. Крім того, вказану частку домоволодіння виділено із спільної часткової власності.
Вказану виділену із спільної часткової власності частку, а саме 63/100 частки домоволодіння зареєстровано за ним в Київському міському бюро технічної інвентаризації.
На підставі вказаного він звернувся до Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації із заявою з приводу присвоєння вказаному домоволодінню, що розташоване АДРЕСА_1, поштової адреси - АДРЕСА_2.
Однак, йому було відмовлено з посиланням на те, що для зміни поштової адреси необхідно надати висновок про можливість виділу в окрему садибу даного домоволодіння.
На таку вимогу була створена комісія і складено акт про те, що комісія не заперечує в наданні домоволодінню, де проживає ОСОБА_1 з родиною, окремої поштової адреси АДРЕСА_2.
На його звернення Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища було дано висновок, що не заперечують проти надання поштової адреси житловому будинку: АДРЕСА_2.
Незважаючи на все Оболонська районна у м. Києві державна адміністрація не вчинила жодних дій щодо присвоєння його домоволодінню поштової адреси, у зв'язку з чим він вимушений звернутися до суду.
В судовому засіданні представник позивача позов підгримав в цілому.
2
Представник Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації в попередньому судовому засіданні приймав участь, в якому просив залучити по справі належним відповідачем Київську міську раду.
В судовому засіданні представник Київської міської ради пояснив, що присвоєння поштового номеру входить до компетенції Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації.
В дане судове засідання представник відповідача, тобто Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, не з'явився.
Враховуючи те, що відповідач належним чином повідомлений про час розгляду справи, суд вважає можливим розглядати дану адміністративну справу без участі його представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 постійно мешкає в будинку АДРЕСА_2 про що свідчить запис в Будинковій книзі для прописки громадян, що проживають в будинку АДРЕСА_2.
Відповідно до Ухвали Подільського районного суду м. Києва від 29 червня 2000 року, якою затверджено мирову угоду від 29 червня 2000 року, за ОСОБА_1 визнано право власності на 63/100 частки домоволодіння під номером АДРЕСА_1 та виділено йому приміщення, що позначено на поетажному плані під №№ 4-3 жила кімната площею 14,5 кв.м., 1-3 жила кімната площею 14,0 кв.м., 4-5 жила кімната - 11,9 кв.м. 4-2 кухня - 9,7 кв.м., 4-1 передня кімната - 10,9 кв.м., 4-4 кімната - 9,6 кв.м. Крім того, вищезазначену частку домоволодіння виділено із спільної часткової власності.
Виділену із спільної часткової власності частку домоволодіння розташованого АДРЕСА_1 зареєстровано Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна за -ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі мирової угоди, затвердженої ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 29.06.2000 року та записано в реєстрову книгу № д.166-182 за реєстровим №1862 02 грудня 2003 року.
Згідно витягу з бази державного земельного кадастру від 26.11.2004 року «Черговий кадастровий план» та витягу з бази державного земельного кадастру станом на 26.11.2004 «Реєстру земельних ділянок» дане домоволодіння знаходиться на земельній ділянці АДРЕСА_2, землекористувачем якої є ОСОБА_1
Крім того, з матеріалів Технічного звіту по вставленню зовнішніх меж землекористувачів, складеного за результатами інвентаризації земель проведеної в 1994 році МП «ТОПОС» на виконання рішення виконкому Київської міської ради народних депутатів від 17.02.1992 року №163 "Про проведення в м. Києві інвентаризації земель і ведення державного земельного кадастру", а саме:
- Акту встановлення та узгодження в натурі зовнішніх меж земельної ділянки Плану встановлення меж земельної ділянки Абрису на земельну ділянку;
Каталогу координат кутів зовнішніх меж земельної ділянки, слідує що дане домоволодіння знаходиться АДРЕСА_2.
Згідно ч. 2, 3 ст. 23 закону України «Про основи містобудування» - Відомості про землі в містобудівному кадастрі базуються на даних державного земельного кадастру.
Відомості про споруди в містобудівному кадастрі базуються на матеріалах топогеодезичної зйомки та технічної інвентаризації.
Зважаючи на той факт, що місце проживання фізичної особи та місцезнаходження об'єктів власності має велике значення для здійснення і захисту прав фізичної особи,
3
забезпечення стійкості цивільних правовідносин, з метою усунення протиріч в документах, які свідчать про місце проживання позивача та знаходження належного йому на праві власності домоволодіння, у серпні 2005 року позивач звернувся до Оболонської РДА у м. Києві (м. Київ, вул. Тимошенка,16) з заявою з приводу присвоєння вищезазначеному домоволодінню, що розташоване АДРЕСА_1, поштової адреси - АДРЕСА_2.
У відповідь на лист позивача, Оболонською РДА у м. Києві АДРЕСА_2, йому було направлено повідомлення про те, що для зміни поштової адреси АДРЕСА_1 на АДРЕСА_2, необхідно надати висновок про можливість виділ)- в окрему садибу даного домоволодіння.
У виконання вимоги Оболонської РДА у м. Києві у лютому 2006 року КП «Оболоньжитлоексплуатація» було створено комісію та проведено обстеження домоволодіння АДРЕСА_1. За результатами проведеного обстеження комісією було складено Акт обстеження житлових умов домоволодіння АДРЕСА_1, затверджений Директором КП «Оболоньжтлоексплуатація» С.В.Москалевським за №р-14/3 від 21.02.06 р.
Де відповідно до цього Акту комісія встановила - приміщення, яке було надано для обстеження та де проживає ОСОБА_1 з родиною, розташоване в окремому дворі, має окремий вхід, заїзд та окрему прибудинкову територію, яка огороджена парканом. На зазначене приміщення зареєстрована окрема будинкова книга в 1932 р. 19 відділом PC міліції АДРЕСА_2. Відповідно до даного Акту комісія не заперечує в наданні будівлі окремої поштової адреси АДРЕСА_2, з оформленням відповідних документів, згідно чинного законодавства України.
У листопаді 2005 року позивач звернувся до Головного управління містобудування, архітектури га дизайн}' міського середовища з питанням щодо присвоєння поштової адреси АДРЕСА_2 домоволодінню АДРЕСА_1 у Оболонському районі м.Києва.
Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища було розглянуто звернення позивача щодо присвоєння поштової адреси «АДРЕСА_2» житловому будинку АДРЕСА_1 у Оболонському районі та направлено на його адресу (АДРЕСА_2) лист №07-10636 від 09.12.2005 р., в якому викладено рішення про те, що «Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища не заперечує проти надання поштової адреси житловому будинку: АДРЕСА_2».
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Статтею 29 ЦК України визначено, що місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
З чого слідує, що місце проживання фізичної особи повинно визначатися з достатньою точністю - вказівка міста або іншого населеного пункту, вулиці, номера будинку.
Крім того, із припису ст. 33 Конституції України слідує, що свобода вибору місця проживання входить у зміст цивільної правоздатності фізичної особи і є одним з конституційних прав людини.
Такі ж приписи передбачені і статтею 2 Протоколу N 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини (Страсбург, 16 вересня 1963 року).
Таким чином вищезазначені вимоги чинного законодавства указують на те, що місцем проживання вважається житловий будинок, квартира, інше приміщення у відповідному населеному пункту де фізично особа постійно чи переважно проживає, з вказівкою на вулицю та номер будинку.
Статгею 380 ЦК України визначено, що житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного в ній проживання.
4
З п. 1.1 Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних, та міських радах», затвердженої Наказом Державного комітету статистики України 18.04.2005 року № 95 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.05.2005 року за № 487/10767, слідує, що: домоволодіння - житловий будинок з прилеглою до нього земельною ділянкою та належними йому господарськими спорудами та будівлями;
житловий будинок - незалежна споруда, що має дах, зовнішні або розподіляючі стіни, які сягають від фундаменту до даху, має поштовий номер_та. основна частина якої (більше половини загальної площі) використовується під житлові приміщення.
З Ухвали Подільського районного суду м. Києва, якою затверджено мирову угоду від 29.06.2000 року та реєстраційного посвідчення Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна від 02.12.2003 року слідує, що 63/100 частини домоволодіння АДРЕСА_1 виділено із спільної часткової власності та належить позивачу на праві приватної власності.
Згідно Довідки «З місця проживання про склад родини та прописку» від 14.03.2007 р. виданої КІ1 «Оболоньжитлоексплуатація» громадянину ОСОБА_1 слідує що він разом із своєю родиною із 8 (восьми) членів постійно проживає у власному будинку, який знаходиться АДРЕСА_2. (приватний сектор).
Рішенням Пуща-Водицької селищної ради народних депутатів Подільського району м. Києва № 17 від 12 вересня 2000 року «Про надання дозволу на проведення реконструкції будинку» надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на проведення будівельних робіт по реконструкції власного будинку за власний рахунок АДРЕСА_2.
З Технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1, складеного Київським БТІ, Інвентаризаційна справа № 5058, з розділу III «План будинку», слідує, що будинок під літерою «А», який належить ОСОБА_1 та в якому у відповідності до Рішення Пуща-Водицької селищної ради народних депутатів Подільського району м. Києва № 17 від 12 вересня 2000 року «Про надання дозволу на проведення реконструкції будинку» було проведено будівельні роботи по його реконструкції, складається з І поверху, II поверху та мансандри до складу яких входять житлові кімнати та підсобні приміщення, які в цілому є незалежною спорудою, мають дах, зовнішні та розподіляючу стіни.
З Акту обстеження житлових умов домоволодіння АДРЕСА_1, №р-14/3 від 21.02.06 р. та листа Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища слідує, що жодних обмежень щодо присвоєння домоволодінню, яке належить ОСОБА_1 та знаходиться за адресою АДРЕСА_1, поштової адреси «АДРЕСА_2» не існує.
Із припису ст. 37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», слідує, що - До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту.
Згідно п.п. 1, 3 ст. 41 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» -Питання організації управління районами в містах належать до компетенції міських рад.
Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах.
Рішенням Київської міської Ради № 74/74 від 20 червня 2002 року затверджено Тимчасове положення про державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна та прав власності на ешх в місті Києві, (п. 1 результативної частини Рішення).
Пунктом 3 результативної частини цього положення визначено, що Тимчасове положення про державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна та прав власності на них в місті Києві є обов'язковим для виконання всіма розташованими на території міста Києва органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами
5
та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на території міста Києва.
Згідно п. 10 Тимчасового положення про державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна та прав власності на них в місті Києві, - Поштова адреса присвоюється об'єктам нерухомого майна відповідно до їх місця розташування місцевими органами виконавчої влади за зверненням зацікавленої особи.
Із змісту ст. 18 закону України «Про планування і забудову територій» слідує, що При здійсненні планування і забудови територій на місцевому рівні врахування приватних інтересів полягає у забезпеченні фізичним та юридичним особам рівних можливостей набуття у власність або у користування земельних ділянок, захисту майнових прав, а також безпечного функціонування об'єктів нерухомості.
Незважаючи на неодноразові звернення позивача до Оболонської РДА у м. Києві та на те, що поштова адреса - АДРЕСА_1, на належне йому домоволодіння вищезазначеним вимогам чинного законодавства України не відповідає та значно порушує його права та охоронювані законом інтереси, як власника даного домоволодіння та негативно впливає на стійкість цивільних правовідносин, Оболонською РДА у м. Києва жодних дій щодо присвоєння домоволодінню, яке належить позивачу, поштової адреси «АДРЕСА_2» не вчинено, а рекомендовано звернутись до суду (лист №р-3002 від 31.08.2006 р.).
На підставі вищевикладеного, у відповідності до ст.ст. 33,92 Конституції України,, ст.ст. 11,13, 15, 16, 29, 380 ЦК України, п. 1.1 Інструкції з ведення господарського обліку в сільських, селищних, та міських радах», затвердженої Наказом Державного комітету статистики України 18.04.2005 року № 95 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.05.2005 року за № 487/10767, керуючись ст. ст. ст.ст. ст. ст. 11, 14, 70, 71, 86, 128,159-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Виділити з порядкового номера АДРЕСА_1 домоволодіння, яке належить ОСОБА_1 і складається з жилого будинку до складу якого входить 1- поверх, 2- поверх, мансандра у яких розміщені житлові кімнати та підсобні приміщення, які в цілому є незалежною спорудою, мають дах, зовнішні та розподіляючі стіни з належними цо нього надвірними будівлями та спорудами розташованими на земельній ділянці АДРЕСА_2 та присвоїти йому поштовий номер .АДРЕСА_2.
Зобов'язати Оболонську районну у м. Києві державну адміністрацію видати відповідне розпорядження по присвоєнню поштового номеру АДРЕСА_2 домоволодінню, яке належить ОСОБА_1 і складається з жилого будинку до складу якого входить 1 - поверх, 2- поверх, мансандра у яких розміщені житлові кімнати та підсобні приміщення, які в цілому є незалежною спорудою, мають дах, зовнішні та розподіляючі стіни з належними до нього надвірними будівлями та спорудами розташованими на земельній ділянці.
На дану постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду м. Києва через Оболонський районний суд м. Києва на протязі двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження може бути подана до десяти днів з дня проголошення постанови.