2-а-88/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.01.2011 року Ленінський районний суд м. Вінниці
Суддя Ленінського районного суду м. Вінниці Бойко В.М., розглянувши у скороченому провадженні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії та вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Вінниці з позовом до Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області , предметом якого є визнання протиправними дій Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови здійснити позивачу перерахунок державної та додаткової пенсій; зобов’язання відповідача здійснити перерахунок державної та додаткової пенсій, яку щорічно позивачу виплачували в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка постраждала внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС, починаючи з 22.05.2008 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законами України про Державний бюджет на 2008 –2010 роки; зобов’язання відповідача здійснити перерахунок позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, віднесеній до 1-категорії, інваліду ІІ –групи, захворювання якого пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, починаючи з 22.05.2008 року, виходячи з розміру 75% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законами України по Державний бюджет на 2008 –2010 роки; зобов’язання відповідача виплатити на користь позивача різницю між сплаченою та належною до сплати державної та додаткової пенсії з 22.05.2008 року.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Вінниці від 24.11.2010 року частину позовних вимог ОСОБА_1 Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії по інвалідності та вчинення дій з 22.05.2008 року по 23.05.2010 року залишено без розгляду; в частині позовних вимог про стягнення недоотриманих сум разової щорічної допомоги в період з 23.05.2010 року по 23.11.2010 року –провадження відкрито.
14.01.2011 року судом отримано письмові заперечення відповідача на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Керуючись cm. 64 Конституції України, в якій йдеться про те, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України;
Позивач має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії і є інвалідом другої групи в зв'язку з захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3. 4, встановлюються у виді; а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.І cm. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам віднесеним до категорії 1, які є інвалідами II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров 'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч.4 cm. 54 цього Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, зокрема для інвалідів II групи, не може бути нижчим 8-ми мінімальних пенсій за віком.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким змінено ч. 4 cm. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визнані неконституційними.
Відповідно до положень ч.4 cm. 9 КАС України у разі невідповідності правового акта, зокрема, закону України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Згідно з вимогами cm. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими звужено мінімальний рівень пенсії інвалідам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не відповідають Конституції України.
Правовідносини, що склались між сторонами спору регулюються положеннями cm. 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до положень частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок
пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
ОСОБА_1, як інвалід війни 2 групи, військовослужбовець, особа, яка постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, одержує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, і членам їхніх сімей, котрі одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія на їх вибір.
Положеннями ч. 2 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), тобто за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того ст.19 Конституції України зазначає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не зобов’язаний робити те, що не передбачено законодавством. Головне управління немає повноважень виплачувати пенсії одного виду у розмірах встановлених для інших пенсій, залишаючи поза увагою те, що таку виплату позивач пов'язує з переходом з одного на інший вид пенсії.
На даний час ОСОБА_1 виплачується додаткова пенсія згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Щоб отримувати державну і додаткову пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 необхідно звернутись з заявою до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем проживання. Після призначення пенсії районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивачу буде припинено виплату державної пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Керуючись ст. ст. 11, 71, 183-2 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 23.05.2010 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсій у відповідності до статті 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобилської катастрофи " із розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у відповідності до ч.І ст.28 Закону України ".Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, починаючи з 23.05.2010 року щомісячно та виплатити різницю між нарахованою та раніше отриманою сумою пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подо протягом десяти днів з дня отримання.
СУДДЯ:
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3715/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Бойко В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.07.2015
- Дата етапу: 23.07.2015