ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2011 р. Справа № 2а/0470/666/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєвої С.О.
при секретарі судового засідання Троценко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області про зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
04.01.2011 року Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернулося з позовною заявою до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області та просить зобов’язати відповідача включити до актів звірки для подальшого відшкодування на централізованому рівні витрати позивача в сумі 2492 грн. 94 коп. по виплаті та доставці пенсій пенсіонерам: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 за період з 01.01.2010р. по 30.06.2010р.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у вказаний період зазначеним вище пенсіонерам позивачем була виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які отримали травму на підприємствах, розташованих на території країн СНД в сумі 2492 грн. 94 коп., а саме: ОСОБА_4 виплачено –900 грн., ОСОБА_5 –1209 грн. 48 коп., ОСОБА_3 –383 грн. 46 коп. Порядок відшкодування відповідачем позивачу витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» затверджено постановою правління ПФУ, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04.03.2003р. № 5-4/4 та зареєстровано в Мінюсті України 16.05.2003р. за № 36/7697. Невключені суми витрат, здійснених позивачем на пенсійне забезпечення громадян, які отримали каліцтво, до акту щомісячної звірки, унеможливлює відшкодування цих витрат Пенсійному фонду України Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Несвоєчасне надходження коштів до Пенсійного фонду України тягне за собою негативні наслідки у вигляді несвоєчасної виплати пенсії громадянам, які отримують пенсії, що, в свою чергу, може призвести до спустошення Фонду та унеможливить виплату зазначених пенсій, які, в більшості випадків, є єдиним джерелом існування громадян похилого віку та інвалідів. Також, позивач зазначає у позові, що відносно вищенаведених пенсіонерів приймалися рішення суду, але за інший період, якими позовні вимоги позивача були задоволені.
Відповідач в судове засідання не з’явився, однак направив на адресу суду клопотання в якому просить судове засідання провести без участі представника відповідача у межах наданих заперечень по справі.
У запереченнях на позов відповідач просить відмовити в задоволенні позову позивачеві посилаючись на те, що Порядок відшкодування відповідачем позивачу витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання затверджено постановою правління ПФУ, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 04.03.2003р. № 5-4/4. Але цей нормативний акт не встановлює права та обов’язку по взаєморозрахункам, а встановлює процедуру погодження тих виплачених позивачем сум, котрі будуть використані Фондами позивача та відповідача при взаєморозрахунках. Згідно до п.4 вказаного вище Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержав вищевказану пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначеної пенсії. Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі є виконавчим органом та підзвітний Управлінню виконавчої дирекції Фонду у Дніпропетровській області. Виплата адресної допомоги, яку позивач включає до акту звірки вищенаведеним Порядком № 5-4/4 не передбачена. У зв’язку з вищевикладеним у відповідача відсутні повноваження щодо самостійного врегулювання включення витрат на виплату і доставку адресної допомоги до щомісячних актів звірки. При цьому, відповідач зазначає, що щомісячна адресна допомога є самостійним видом пенсійних виплат та виплачується пенсіонеру з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008р. На думку, відповідача відшкодування або вчинення дії по підписанню акту для подальшого відшкодування Пенсійному Фонду України витрат, пов’язаних з виплатою підвищення до пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009р. № 198 не має законно обґрунтованих підстав.
Позивач в судове засідання не з’явився, причину неявки не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи або розгляд справи за його відсутності не звернувся, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином про що свідчить розписка від 09.02.2011р.(а.с.58).
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищенаведене, клопотання відповідача про розгляд справи без участі його представника, те, що позивач був належним чином повідомлений про розгляд справи у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства, однак своїм правом на участь у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, з клопотанням не звернувся, хоча мав можливість направити свого представника в судове засідання, приймаючи до уваги строки розгляду і вирішення справи, встановлені ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне розглядати справу за відсутності позивача та відповідача, за наявними у справі доказами відповідно до вимог ч.6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося у зв’язку з неявкою в судове засідання представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу за період з 01.01.2010р. по 30.06.2010р. була виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які отримали травму на підприємствах, розташованих на території країн СНД у загальній сумі 2492 грн. 94 коп., а саме: ОСОБА_1 –виплачено 900,00 грн., ОСОБА_5 –1209 грн. 48 коп., ОСОБА_3 –383 грн. 46 коп., що підтверджується наявними в матеріалах справи списками осіб, яким виплачено зазначені пенсії за період з січня по червень 2010р. та довідками відносно до кожного пенсіонера щодо сум, які підлягають відшкодуванню ( а.с.13-21).
Зазначені пенсії по інвалідності не прийняті до заліку відповідачем, що підтверджується актом звірки, який наявний в матеріалах справи ( а.с. 6).
Статтею 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»передбачено, що всі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.
До страхових виплат відповідно до п. «г»ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»відносяться пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до п.9 Постанови Правління пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 № 5-4/4 «Про затвердження Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання»відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім’ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Вказаний Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер із цих причин, що призначені особам, застрахованим згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»(крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону),у тому числі добровільно застрахованим та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов’язаних із виконанням ними трудових обов’язків.
Згідно з п.6 цього Порядку, Головні управління Пенсійного фонду та Управління виконавчої дирекції Фонду на підставі акту щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, та до 20 числа місяця наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків, на підставі довідки Головних управлінь Пенсійного фонду та Управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на централізованому рівні, до 25 числа місяця наступного за звітним, перераховують відповідні кошти Пенсійному фонду (п.7 цього Порядку).
Таким чином, з наведених положень вбачається, що сторони відповідно до вимог зазначеного вище Порядку позбавлені права на проведення розрахунків на своєму рівні.
Крім того згаданий вище Порядок не врегульовує спірних відносин, які виникли між сторонами, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків та включення в них витрат розраховано на відсутність спору.
При цьому, аналізуючи вищенаведені законодавчі норми суд приходить до висновку, що ні Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності», ні Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України та Правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 5-4/4 не передбачений такий захист прав позивача, як зобов’язання відповідача включити до актів звірки витрати Пенсійного фонду України щодо виплати пенсій по інвалідності пенсіонерам внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а вказаним Порядком встановлені порядок та правила підписання актів звірки розрахунків за наявності відсутності спору щодо сум виплат, а витрати, понесені Пенсійним фондом України у зв’язку з виплатою пенсій, передбачених ст. 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення»підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
У випадку відсутності згоди відповідача на підписання актів щомісячних звірок витрат, в тому числі відсутності згоди відповідача включити зазначені витрати в щомісячні акти звірок за особовими справами пенсіонерів, вказані спори мають вирішуватися у судовому порядку шляхом подання позовів про стягнення спірних сум, а не шляхом пред’явлення вимог про зобов’язання відповідача включити до актів звірки витрати позивача на виплату і доставку пенсій вищевказаним категоріям пенсіонерів.
Отже, обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав Управління Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених витрат.
Відповідної правової позиції дотримується і Верховний Суд України у своїх постановах від 15.04.2008р., 30.09.2008р., 23.03.2010р., а також Вищий адміністративний суд України у своїх ухвалах від 08.07.2010р. у справі № К-10954/08, від 25.11.2010р. у справі № К-28637/09, від 07.10.2010р. у справі № К-14229/09, від 02.12.2010р. у справі № К-27554/10.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача про зобов’язання відповідача включити до актів звірки витрати позивача на виплату і доставку пенсій пенсіонерам є безпідставними, необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10,11, 12,35, 41, 71, 86, 94, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовної заяви Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області про зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги у порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили у порядку та у строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 11.03.2011р.
Суддя
С.О. Конєва