Справа № 22-1446-2007р. Головуючий в 1 інстанції: Рудик Л.М.
Доповідач: Демянчук С.В.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2007 року м.Рівне
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Рівненської області у складі:
Головуючого судді: Буцяка З.І.
суддів: Демянчук С.В., Василевича В.С.
при секретарі: Прохорович М.В.
з участю позивача , розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1на рішення Гощанського районного суду Рівненської області від 17 жовтня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1до Криничківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів,-
в с т а н о в и л а :
Рішенням Гощанського районного суду Рівненської області від 17 жовтня 2007 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Криничківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно за його безпідставністю.
Не погодившись з вказаним рішенням суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. Вважає, що вказане рішення суду суперечить вимогам закону.
Вказує, що у відповідності до Указу Президента України від 08 серпня 1995 року „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям” право на земельний пай набувають всі особи, які входили до складу КСП на момент паювання землі.
Крім того зазначає, що судом першої інстанції встановлено, що КСП „Червоний партизан”, членом якого була його мати-пенсіонерка, яка раніше працювала в КСП і залишилася його членом, отримало Державний акт про право на колективну власність землі у жовтні 1995 року, тобто за діючим законодавством вона набула право на частку землі, яка перебуває у колективній власності у жовтні 1995 року. Але всупереч вимогам закону суд першої інстанції прийшов до висновку, що його мати такого права не набула, а тому у відповідності до ст. 1218 ЦК України, до складу спадкового майна право на земельну частку (пай) не входить.
Тому вважає, що такий висновок суду є помилковим. Просив скасувати рішення Гощанського районного суду Рівненської області від 17 жовтня 2007 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі.
Перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, а також вимог, заявлених в суді першої інстанції, правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що протягом з 1993 року, коли КСП „Червоний партизан” отримало Державний акт на право колективної власності на землю, і до дня смерті ОСОБА_2, яка наступила в січні 2003 року, остання за захистом свого права на земельну частку (пай) нікуди не зверталася, таким чином ОСОБА_2 не набула права на земельну частку (пай), оскільки вона не була включена до списку осіб, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю.
Таким чином, відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно, суд першої інстанції обгрунтовано виходив з того, що спадкодавець ОСОБА_2 не набула права на земельну частку (пай), тому земельна частка (пай) не входить до складу спадщини і позивач претендувати на неї як спадкоємець не може.
Щодо даного висновку, суд першої інстанції навів відповідні мотиви і докази, з якими погоджується і апеляційна інстанція.
Так, згідно зі ст. 23 ЗК (в редакції, що діяла на час виникнення права на отримання земельної частки (паю) ОСОБА_2) право власності або право постійного користування землею посвідчується затвердженими актами, які видають і реєструють сільські, селищні, міські, районні ради народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видавався КСП, кооперативу, акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і в колективній власності громадян. До державного акта додавався список цих громадян.
Виходячи із зазначених норм закону, право громадян - членів недержавного сільськогосподарського підприємства як співвласників кооперативної власності на землю набувається з дня видачі в установленому порядку державного акта на право колективної власності на землю недержавному сільськогосподарському підприємству з обов”язковим додатком - списком громадян - членів цього підприємства.
Колегія суддів вважає, що посилання апелянта на суперечність вимогам закону є безпідставними, оскільки вони спростовуються сукупністю встановлених обставин, які свідчать про законність даного рішення.
Поскільки доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, та, враховуючи, що суд першої інстанції, вирішуючи спір, правильно встановив дійсні обставини справи, з"ясував характер взаємовідносин сторін, постановив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права, судова колегія не вбачає підстав для скасування оскаржуваного рішення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1відхилити.
Рішення Гощанського районного суду Рівненської області від 17 жовтня 2007 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею чинності.
Головуючий : Буцяк З.І.
Судді : Демянчук С.В.
Василевич В.С.