Судове рішення #14334950

Справа № 2-213/2009р.

РІШЕННЯ

ІМ’ЯМ У К Р АЇ НИ

18 травня 2009 року Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Крапивного В.І.,

при секретарі - Лашко Л.І.,

з участю позивачки - ОСОБА_1,

представника відповідача - Більченко В.І., розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Корюківці у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Домашлинської сільської ради про визнання власником спадкового нерухомого майна, -

встановив:

27 квітня 2009 року до Корюківського районного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 про визнання її власником спадкового майна після смерті її матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2., і після смерті якої відкрилася спадщина за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1, та земельного і майнового паїв Домашлинської сільської ради, позивачка фактично прийняла спадщину, бо на момент смерті матері своєчасно звернулась до нотконтори із заявою про прийняття спадщини, оскільки не проживала разом з покійною, але нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, оскільки будинковолодіння не було зареєстроване в установленому законом порядку, тому позивачка змушена звернутися до суду з цим позовом.

В судовому засіданні позивачка свої позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача - сільський голова Більченко В.І. та третя особа на боці відповідача (державний нотаріус) не заперечують проти задоволення позову.

Вислухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Як встановлено судом, позивачка ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с Домашлин Корюківського району Чернігівської області. її родове прізвище було ОСОБА_1, після реєстрації шлюбу 24.09.1972р. в Домашлинській сільській раді Корюківського району з ОСОБА_5 вона змінила своє родове прізвище ОСОБА_1 на ОСОБА_1. її батьками є: батько - записаний зі слів матері, мати - ОСОБА_3. За життя матері позивачки була виділена земельна ділянка під АДРЕСА_1 для будівництва житлового будинку. Рішення про виділення земельної ділянки не збереглось. Після завершення будівництва будинку мати позивачки проживала в житловому будинку з господарськими будівлями за вищевказаною адресою, але право власності на будинковолодіння не було належним чином зареєстровано, будинок в установленому порядку не був зданий в експлуатацію, тому й на теперішній час він вважається незакінченим будівництвом, хоча має 100 % готовності і вже має знос 50 %. Згідно довідки районного комунального підприємства „РАМПА" будинковолодіння складається з житлового будинку, сарая, погреба та гаража загальною ватрістю - 31764 грн.

ІНФОРМАЦІЯ_2 року мати позивачки ОСОБА_1 померла. На майно померлої, яке складалось з вищевказаного незданого в експлуатацію житлового будинку з господарськими будівлями та земельного і майнового паїв, грошових вкладів відкрилась спадщина. Мати позивачки при житті розпорядилась своїм майном, склала заповіт на користь позивачки, який був посвідчений Домашлинською сільською радою 9 лютого 1998 року. Позивачка є спадкоємцем першої черги на майно померлої матері, вона прийняла спадщину, звернулася до Корюківської державної нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини, була відкрита спадкова справа, їй були видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом на рухоме майно.

Відповідно до чинного цивільного законодавства (спадкове право) спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов’язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва. Якщо законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва. За заявою заінтересованої особи суд може визнати її власником недобудованого нерухомого майна, якщо буде встановлено, що частка робіт, яка не виконана відповідно до проекту, є незначною.

Як вбачається з вищенаведеного, у зв’язку з смертю матері позивачки немає можливості провести реєстрацію права власності на житловий будинок. Нотаріальна контора за таких умов була позбавлена можливості видати свідоцтво про право на спадщину згідно „Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України". Фактично будинок був збудований повністю, бо на даний час має 100 % готовності і має 50 % зносу. Право позивачки на отримання спадщини після смерті її матері підтверджено свідоцтвами про смерть матері позивачки, про народження позивачки, довідкою КРКП «РАМПА» про вартість і стан житлового будинку, довідкою сільської ради про відкриття особового рахунку в погосподарській книзі на матір позивачки, свідоцтвом про право на спадщину за заповітом та іншими документами. Інших спадкоємців на спірне нерухоме майно немає, його відумерлість ніким не оспорюється.

За таких обставин позов є законним, обгрунтованим, підтверджений відповідними доказами і підлягає повному задоволенню.

Держмито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду цивільних справ позивачкою сплачені повністю і поверненню їй не підлягають.

Керуючись главами 84-85, 87, 89 ЦК України, ст. ст. 331, 392 ЦК України, ст. ст. 208, 213-215, 130, 174, 81, 88 ЦПК України, суд -

вирішив:

Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку с Домашлин Корюківського району Чернігівської області, власником за заповітом спадкового нерухомого майна - незданого в експлуатацію жилого будинку з надвірними будівлями (сарай, погріб, гараж), розташованого в АДРЕСА_1, загальною вартістю - 31764 (тридцять одна тисяча сімсот шістдесят чотири) грн., власником якого була її мати - ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року у віці 78 років.

На рішення суду протягом 10 днів після його проголошення може бути подана заява про апеляційне оскарження, а протягом 20 днів після цього - апеляційна скарга.

  • Номер: 6/155/13/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-213/2009
  • Суд: Горохівський районний суд Волинської області
  • Суддя: Крапивний В.І.
  • Результати справи: повернуто скаргу
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.03.2016
  • Дата етапу: 07.06.2016
  • Номер: 22-ц/773/980/16
  • Опис: про поновлення строку для пред"явлення виконавчого листа до виконання
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-213/2009
  • Суд: Апеляційний суд Волинської області
  • Суддя: Крапивний В.І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.05.2016
  • Дата етапу: 15.06.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація