Справа № 2-а-822/11
П О С Т А Н О В А
Іменем України
04 квітня 2011 року Шаргородський районний суд Вінницької області
Суддя Соколовська Т. О. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі на неправомірні дії та зобов"язання здійснити дії - перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
16.03.2011 ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, вказавши, що по досягненню пенсійного віку відповідачем їй була нарахована та виплачується трудова пенсія за віком.
До виходу на пенсію вона працювала і проводжує працювати по теперішній час на посаді вчителя початкових класів Шаргородської СЗО школи І-ІІІ ступенів №1. Дане підприємство сплачує страхові платежі, передбачені законом до Пенсійного фонду. За таких умов вона має законне право на отримання пенсії вищого розміру, враховуючи роботу після виходу на пенсію, розмір якої обчислюється виходячи з показника середнього заробітку за 2009 рік.
12.01.2011 року вона звернулася до відповідача з вимогою здійснити перерахунок належної їй пенсії та провести доплату з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік так, як у відповідності з нормами чинного законодавства Пенсійний фонд повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, але відповідачем її вимога виконана не була і їй було надано відповідь про відмову в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та Постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»та роз’яснення ПФУ. Позивачка вважає, що приписи вищезазначених законів і підзаконних актів передбачають застосування показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто в її випадку за 2009 рік, але вони не вірно застосовані відповідачем, а тому просить суд визнати дії УПФУ у Шаргородському районі щодо відмови у перерахунку пенсії у 2010 році, виходячи з показника середньої заробітної плати за 2009 рік неправомірними, зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області провести перерахунок пенсії та виплатити пенсію у відповідності до вимог діючого законодавства.
За правилами п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам застосовується скорочене провадження.
18.03.2011 року по даній справі суддею відкрито скорочене провадження.
Відповідно до вимог ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Управління Пенсійного фонду України в Шаргородському районі подало заперечення на позов, згідно з якими відповідач позов не визнає і просить залишити його без задоволення як безпідставний.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонеркою за віком, перебуває на обліку в УПФУ у Шаргородському районі Вінницької області, отримує пенсію. Зазначена обставина підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим відповідачем 01.04.2004 року на ім’я ОСОБА_1. (а.с. 8 ) та пенсійною справою №138675.
Після виходу на пенсію позивачка продовжує працювати на посаді вчителя початкових класів Шаргородської СЗО школи І-ІІІ ступенів №1., що підтверджується трудовою книжкою позивачки (а.с. 10 ) та довідкою роботодавця (а.с. 9 ) і не оспорюється сторонами.
08.04.2010 року ОСОБА_1, як працюючий пенсіонер, звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв’язку з добавленням стажу та заробітку, що підтверджується пенсійною справою №138675.
УПФУ у Шаргородському районі Вінницької області був проведений перерахунок пенсії позивачки з 01.04.2010 року, із застосуванням середнього заробітку за 2007 рік, який становить 1197,91 грн., з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії (а.с. 4-5 ).
Не погодившись з таким рішенням, ОСОБА_1 звернулась до відповідача з письмовою заявою 12 січня 2011 року про перерахунок пенсії із застосуванням середнього заробітку за 2009 рік, проте отримала відмову відповідача у задоволенні її заяв (а.с. 4 -5 ).
Встановленому судом факту відповідають адміністративно-правові відносини, що виникають з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, які регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Стаття 46 Конституції України передбачає, що кожен громадянин України має право на соціальний захист.
Частина 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(із послідуючими змінами та доповненнями) закріплює право пенсіонерів на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв’язку з набуттям застрахованою особою додаткового страхового стажу та у зв’язку з можливим підвищенням заробітної плати (доходу) після призначення пенсії.
Зокрема, зазначеною нормою закону визначено, що якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати перерахунок її пенсії проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно п.1 «Прикінцевих положень» вказаного Закону останній набрав чинності з 01 січня 2004 року, є чинним на час виникнення спірних правовідносин і підлягає застосуванню.
Підпункт третій пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»визначає, що перерахунок пенсій проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Іншого порядку перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам чинне законодавство України не передбачає.
Посилання відповідача у запереченнях, як на підставу перерахунку пенсії з врахуванням середнього заробітку за 2007 рік на роз’яснення Пенсійного Фонду України є безпідставним, оскільки роз’яснення не є нормативно – правовими актами, носять рекомендаційний характер і не можуть довільно трактувати спеціальний Закон України постійної дії «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким слід керуватися при вирішенні даного судового спору.
Непереконливою є також позиція відповідача про те, що рішення про відновлення чинності ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в попередній редакції після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року неконституційними внесених до них змін, не приймалось, тому зазначені норми закону не можуть бути використані при вирішенні даного судового спору, позаяк відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. За таких умов діють законодавчі, нормативно –правові акти і їх норми в попередній редакції, окремі рішення щодо відновлення їх чинності не ухвалюються.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, яким зміни, що були внесені ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в т.ч. і до ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" визнано неконституційними.
Дане рішення Конституційного Суду України оголошено 22 травня 2008 р. і з цієї дати положення ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", які визнані неконституційними втрачають чинність. Крім того, згідно п.6 резолютивної частини зазначеного рішення, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, діючи в межах наданих адміністративному суду повноважень, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, заперечення з приводу заявлених позовних вимог, та наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Шаргородському районі Вінницької області про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії по перерахунку пенсії підлягає задоволенню і зобов'язує Управління пенсійного фонду у Шаргородському районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 12 липня 2010 із показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, який становить 1650 гривень 43 коп.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 256 КАС України постанова підлягає до негайного виконання.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.46, 152 Конституції України, ст.ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пп. 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. ст. 2, 4, 6, 8, 17, 18, 19, 70, 71, 86, 99, 159, 160, 161, 162, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії по перерахунку пенсії задовольнити.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 12 липня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, який становить 1650 гривень 43 коп.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена у апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шаргородський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя
- Номер: 6-а/727/10/17
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Шевченківський районний суд м. Чернівців
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.08.2017
- Дата етапу: 16.08.2017
- Номер: 2-а/114/11
- Опис: о визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобовязати його вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Іванівський районний суд Одеської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.06.2011
- Дата етапу: 21.10.2011
- Номер: 2-а/967/11
- Опис: про визнання неправомірними дій органу ПФУ щодо перерахунку пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.02.2011
- Дата етапу: 08.04.2011
- Номер: 2-а/1075/11
- Опис: Виплати допомоги Чорнобильцям
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Біляївський районний суд Одеської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.06.2011
- Дата етапу: 07.07.2011
- Номер:
- Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.02.2011
- Дата етапу: 12.06.2012
- Номер: 2-а-822/11
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Кузнецовський міський суд Рівненської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.03.2011
- Дата етапу: 16.05.2011
- Номер: 2-а/220/1812/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною в частині невиплати надбавки до пенсії та про зобов"язання здійснювати нарахування та виплатити зазначеної надбавки
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.03.2011
- Дата етапу: 12.04.2011
- Номер:
- Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.12.2010
- Дата етапу: 04.10.2012
- Номер: 2-а/266/11
- Опис: про зобов"язання нарахувати і виплатити підвищення до пенсії дитині війни у передбаченому Законом розмірі
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Старосинявський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.05.2011
- Дата етапу: 20.06.2011
- Номер: б/н
- Опис: про зобов"язання нарахувати та сплатити недоплачені суми щомісячної державної соціальної допомоги потерпілому від аварії на ЧАЕС
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.01.2011
- Дата етапу: 25.10.2011
- Номер:
- Опис: поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов»язання суб»єкта владних повноважень нарахувати і виплатити 30 % надбавку до пенсії, як дитині війни.
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Хорольський районний суд Полтавської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.02.2011
- Дата етапу: 09.03.2011
- Номер: 2-а-822/2011
- Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.04.2011
- Дата етапу: 06.12.2013
- Номер: 2-а/490/241/2016
- Опис: про скасування постанови серії ВЕ № 102447 від 29.12.2010 року
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Центральний районний суд м. Миколаєва
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Залишено без розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.03.2011
- Дата етапу: 16.05.2011
- Номер: 2-а-822/1907/11
- Опис: Пшоняк М.С. про стягнення надбавки дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Зборівський районний суд Тернопільської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.01.2011
- Дата етапу: 10.02.2011
- Номер: 2-а/1714/1123/11
- Опис: визнання діяньпротиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоалачену надбавку до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.09.2011
- Дата етапу: 02.11.2011
- Номер: 2-а/36/11
- Опис: про зобов'язання виплатити соціальну допомогу дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Літинський районний суд Вінницької області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.05.2011
- Дата етапу: 14.07.2011
- Номер: 2-а/671/7/2013
- Опис: стягнення доплати
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Волочиський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.03.2011
- Дата етапу: 03.05.2011
- Номер: б/н
- Опис: соціальна виплата дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Кіцманський районний суд Чернівецької області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.02.2011
- Дата етапу: 05.04.2011
- Номер: 2-а/201/287/2016
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.01.2011
- Дата етапу: 15.04.2011
- Номер:
- Опис: про визнання дій неправомірними ,визнання права на отримання пенсії у визначених Законом розмірах та зобовязаання здійснити перерахунок та сплату основної та додаткової пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Томашпільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.03.2011
- Дата етапу: 08.02.2012
- Номер: б/н
- Опис: стягнення підвищення до пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-822/11
- Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Соколовська Т.О.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.12.2010
- Дата етапу: 04.02.2011