КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-439/10 Головуючий у 1-й інстанції: Татаурова І.М.
Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"31" березня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Грибан І.О., Беспалова О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці на постанову Староміського районного суду м. Вінниці від 01 жовтня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообв’язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Староміського районного суду м. Вінниці від 01 жовтня 2010 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою в задоволенні позову відмовити. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ’єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 197 КАС України апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що дії відповідача стосовно перерахунку пенсії позивачу вчинені всупереч ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду Староміському районі м. Вінниці та отримує пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та після призначення пенсії продовжує працювати (має не менше 24 місяці страхового стажу).
Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2008 рік, в цьому йому відповідачем було відмовлено.
Проаналізувавши встановлені обставини справи, колегія суддів зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто за 60 календарних місяців підряд до 01.07.2000 року та за весь період страхового стажу, починаючи з 01. 07. 2000 року.
Згідно зі ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»під час обчислення пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за рік, що передує року звернення за призначенням чи перерахунком пенсії.
В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що перерахунки пенсій проводяться відповідно до пп. 3 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тобто із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.).
Вказаною постановою не визначено, що для перерахунку пенсії застосовується, зокрема, середня заробітна плата в галузях національної економіки за 2007 рік, а передбачено застосування середньої заробітної плати в галузях національної економіки за рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто даною постановою фактично відображено положення статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, виходячи із зазначеної законодавчої норми та змісту постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», для перерахунку пенсії позивача повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2009 рік (1650, 43 грн.).
За таких обставин суд апеляційної інстанції зазначає, що доводи апеляційної скарги спростовуються матеріалами справи, а постанову суду першої інстанції необхідно змінити, зазначивши правові норми, відповідно до яких повинен бути здійснений перерахунок.
Згідно з ч. 1 ст. 201 КАС України підставою для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні шляхом зазначення в резолютивній частині дати, до якої підлягає перерахунок та виплата пенсії.
Керуючись ст. ст. 197, 199, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці залишити без задоволення.
Постанову Староміського районного суду м. Вінниці від 01 жовтня 2010 року змінити, виклавши абзац другий резолютивної частини рішення в такій редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці провести з 01 квітня 2010 року перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 у відповідності до ч. 1, 2, 3 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, що становить 1650 грн. 43 коп.».
В іншій частині Староміського районного суду м. Вінниці від 01 жовтня 2010 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п’ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України) та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді