Справа № 2а-2000/11/1609
П О С Т А Н О В А
іменем України
16 лютого 2011 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого-судді - Чумак О.В.
при секретарі - Кравченко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області про визнання дій неправомірними, зобов»зання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 06.09.2010 року звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з вимогами про перерахунок пенсії.
В поданій до суду позовній заяві посилався на те, що в 1962 році він брав участь у ядерних випробуваннях, в зв»язку з цим він, відповідно до постанови КМУ від 02.12.1992 року № 674 «Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»прирівняний до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії,що підтверджується посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до вказаної статті не повинен перевищувати 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені у встановленому порядку до 1 категорії –100 відсотків. В зв»язку з чим до 01.04.2009 року розмір його пенсії складав 100% від грошового забезпечення. Разом з тим, з 01.04.2009 року відповідач привів розмір його пенсії до 90% від грошового забезпечення, посилаючись на те, що він не приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вважає вказані дії відповідача неправомірними та такими, що порушують ст. 22 Конституції України, тому просив зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.04.2009 року по день розгляду справи в суді відповідно до постанови КМУ від 02.12.2992 року № 674 та визнати їх дії щодо зменшення розміру пенсії неправомірними..
В судове засідання сторони не з’явилися, будучи повідомленими судом про час та місце розгляду справи, позивач подав до суду клопотання з проханням розглядати справу без його участі.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб’єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено і вказана обставина не оспорюється відповідачем, що позивач ОСОБА_1 отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»за вислугу років.
Відповідно до частини 2 статті 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно з частиною 4 статті 14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 року № 674 затверджено Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобільської катастрофи.
Згідно з пунктом 2 вказаного вище Порядку громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться до категорії 1 –інваліди з числа учасників ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з відповідною аварією, випробуванням або військовим навчанням, а такж хворі на променеву хворобу внаслідок участі у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Як вбачається з довідки МСЕ Серія 7-66 ВЛ № 0154720 від 27.12.2004 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом 2 групи, захворювання пов»язано з виконанням обов»язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.
Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку, позивачу було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.
Таким чином суд приходить до висновку, що позивач, який відповідно до встановленого законом порядку, віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи має право на отримання пенсії розмір якої згідно ч. 2 ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»складає 100% відповідних сум грошового забезпечення, в зв»язку з чим припинення з 01.04.2009 року нарахування позивачу пенсії у вказаному розмірі та відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в проведенні перерахунку пенсії є неправомірними.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 1-1 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію
за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до
цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне
пенсійне страхування".
Встановивши дані обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі, слід зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.04.2009 року відповідно до ч. 2 статті 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»та постанови Кабінету міністрів України від 02.12.1992 року № 674 виходячи з того, що розмір його пенсії не повинен перевищувати 100% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати.
Понесені позивачем судові витрати підлягають відшкодуванню.
Відповідно до п. 1 частини 1 ст. 256 КАС України постанова в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню
Керуючись ст.ст. 2, 9, 158, 159, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення з 01.04.2009 року розміру пенсії ОСОБА_1 та відмови у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.04.2009 року відповідно до ч. 2 статті 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»та постанови Кабінету міністрів України від 02.12.1992 року № 674 виходячи з того, що розмір його пенсії не повинен перевищувати 100% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити відповідні виплати.
Постанова в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 37 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Київського районного Чумак О.В.
суду м. Полтави