ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2011 р. Справа № 2а/0470/74/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кучми Костянтина Сергійовича
при секретаріГоробець Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державний Дніпропетровський ливарно-механічний завод до УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська про зобов`язання утриматися від вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
У січні 2011 року позивач звернувся до адміністративного суду із вищезазначеним адміністративним позовом. В обґрунтування заявлених вимог послався на те, що сума, яка нарахована відповідачем, як заборгованість по відшкодуванню витрат та доставку пільгових пенсій, стосується працівників Державного Дніпропетровського ливарно-механічного заводу, які працювали до 01 січня 1992 року, а згідно ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пільгове пенсійне забезпечення мають особи, які працювали до введення в дію цього Закону, до 01 січня 1992 року, на роботах зі шкідливими важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. За таких обставин, позивач просив суд: зобов`язати Управління ПФУ в Ленінському районі м.Дніпропетровська утриматися від вчинення дій по стягненню боргу по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 вересня 2010 року по 25 вересня 2010 року на суму 1 131, 19 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, з викладених у ньому підстав, просила суд позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала та посилалася в своїх запереченнях на ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, 2, які мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державний Дніпропетровський ливарно-механічний завод зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніропетровська як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Порядок сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16 січня 2004 року за №64/866, відповідно до яких на відповідача покладено обов'язки по нарахуванню, обчисленню і сплаті в установлені строки та в повному обсязі внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивач зобов`язаний вносити з коштів, призначених на оплату праці, плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списками №1 та №2 виробництв, робіт, професійних, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком.
Згідно п.6.4, п.6.5 даної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно з повідомленням про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Ці розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. На підставі п.6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно зі статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пільгове пенсійне забезпечення мають особи, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01 січня 1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством.
Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчім актом через професійні та корпоративні фонди.
Як вбачається з матеріалів справи, сума, яка нарахована відповідачем, як заборгованість по відшкодуванню витрат на доставку пільгових пенсій стосується працівників Державного Дніпропетровського ливарно-механічного заводу ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5. Вище зазначеним працівникам були видані довідки для призначення пільгових пенсій за період роботи згідно Списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах», який діяв до 01 січня 1992 року, тобто був чинним на момент роботи цих працівників.
Вказана правова позиція позивача підтверджуються листом Пенсійного фонду України від 27 червня 2006 року №8215/03-20, яким надано роз’яснення з питання відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених згідно ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з яким такі пенсії відшкодуванню не підлягають.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Підстав звільнення від доказування сторонами не заявлено, судом не встановлено. Надані позивачем докази та обґрунтування позову доведені в судовому засіданні. Відповідачем не доведено правомірність своїх дій, що стосуються предмету позову. Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними та дослідженими в судовому засіданні доказами. Вказане є підставою для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалена постанова.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська утриматися від вчинення дій по стягненню з Державного Дніпропетровського ливарно-механічного заводу заборгованості на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 за період з 01 вересня 2010 року по 25 вересня 2010 року призначених ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_3 на суму 1 131, 19 грн.
Стягнути з державного бюджету на користь Державного Дніпропетровського ливарно-механічного заводу судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складений 28 березня 2011 року
Суддя
К.С. Кучма